Przejdź do głównej części strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

Samochody używane

Chcesz kupić lub sprzedać samochód? Interesujesz się pojazdami z drugiej ręki? Ten serwis powstał specjalnie z myślą o tobie! Znajdziesz w nim porady ekspertów dotyczące oceny stanu auta przed zakupem, testy samochodów używanych, rankingi niezawodności i wiele innych, ciekawych informacji.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Jak pozbyć się samochodu?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Jeśli chcemy pozbyć się starego samochodu, którego nikt nie chce już kupić, musimy oddać auto na złom i je wyrejestrować. Jak to zrobić?

Co zrobić, by samochód trafił na złom?
Co zrobić, by samochód trafił na złom?

Pierwszy krok to znalezienie stacji demontażu, która ma upoważnienie do wystawiania zaświadczeń o kasacji pojazdu. Wykazy takich miejsc są dostępne w wydziałach komunikacji, internecie oraz w ogłoszeniach prasowych.

Jeżeli auto nie dojedzie do stacji demontażu o własnych siłach, zwykle można liczyć na darmowy transport ze strony jej pracowników. Kiedy sami przyprowadzimy samochód i ten jest we w miarę dobrym stanie, możemy liczyć na gratyfikację - zwykle kilkaset złotych, ponieważ stacja wymontuje z pojazdu jeszcze sporo części zamiennych.

Jeżeli sami wpadniemy na pomysł, aby zarobić na częściach (np. wyjąć reflektory, czy niektóre części mechaniczne) pamiętajmy, że rozbieranie samochodu we własnym zakresie jest zabronione. Może być także nieopłacalne, ponieważ w przypadku pojazdu niekompletnego stacja może żądać do 10 zł za każdy brakujący kilogram (masa pojazdu jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym, a auto jest na stacji ważone).

Podczas oddawania samochodu na złom musimy przygotować dokumenty auta, czyli dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli była wydana), tablice rejestracyjne oraz nasz dokument tożsamości. Jeśli zgubiliśmy dowód rejestracyjny czy kartę pojazdu, przed wizytą w stacji demontażu trzeba zgłosić się do właściwego wydziału komunikacji po zaświadczenie o rejestracji. Bez tego nie zezłomujemy auta.

Po złomowaniu dowód rejestracyjny, karta pojazdu i tablice zostają unieważnione. Wraz z nimi i dokumentem potwierdzającym złomowanie zgłaszamy się do wydziału komunikacji w celu wyrejestrowania auta. Tylko wtedy nie będziemy musieli opłacać składki ubezpieczenia OC. W przypadku wyrejestrowania pojazdu przysługuje nam zwrot niewykorzystanej składki OC oraz AC.

Więcej na ten temat

  • Ministerstwo Infrastruktury rozpoczęło prace nad projektem rozporządzenia, w którym zostaną dokładnie określone warunki niezbędne do wycofania samochodu z użytku i poddania recyklingowi. więcej »

Uwaga! Zamiast oddać samochód na złom, niektórzy spisują fikcyjne umowy kupna-sprzedaży, aby w ten sposób pozbyć się obowiązku opłacania ubezpieczenia. Jeśli oszustwo wyjdzie na jaw, będziemy musieli płacić za brak OC.

Procedura przekazywania pojazdu do utylizacji

1. Dostarczenie samochodu do stacji

Właściciel pojazdu powinien dostarczyć go do stacji demontażu. Jeśli auto jest niesprawne lub rozbite, stacje demontażu oferują zwykle transport na preferencyjnych warunkach.

2. Unieważnienie dowodu rejestracyjnego

Po przyjęciu samochodu do recyklingu pracownicy stacji demontażu pojazdów unieważniają dowód rejestracyjny i kartę pojazdu przez odcięcie prawego, dolnego rogu dokumentu.

Więcej na ten temat

  • Przez bubel prawny, jakim jest obowiązująca ustawa o recyklingu aut, ceny nowych samochodów wzrosną. Za błędy w ustawie zapłacą więc klienci salonów. więcej »

3. Unieważnienie tablic rejestracyjnych

Oddawany do demontażu pojazd musi mieć komplet tablic rejestracyjnych. Na miejscu zostają one unieważnione przez wykonanie trzech otworów w środkowej części.

4. Wystawienie zaświadczenia

Właściciel auta musi otrzymać zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do stacji demontażu. Dokument taki mogą wystawiać jedynie placówki uprawnione przez wojewodę.

5. Wizyta w wydziale komunikacji

W ciągu 30 dni od pozostawienia samochodu w stacji demontażu należy wyrejestrować go w wydziale komunikacji (koszt 10 zł). Na miejscu wydawane jest stosowne zaświadczenie.

6. Zgłoszenie w firmie ubezpieczeniowej

Z zaświadczeniem z wydziału komunikacji trzeba udać się do ubezpieczyciela i zgłosić fakt wyrejestrowania pojazdu. Zostaniemy zwolnieni z obowiązku opłacania OC.

Sebastian Sulowski

Tekst pochodzi z tygodnika

Źródło informacji: Motor

Więcej o:
Nie,
zaświadczenie,
złom,
dowód,
dowód rejestracyjny,
Auta,
auto

Jak kupować używany cz. 1


  • Wszystkich, którzy wertują ogłoszenia w poszukiwaniu wymarzonego pojazdu z drugiej ręki, zapraszamy do naszego poradnika dotyczącego kupowania samochodu używanego. »

Jak kupować używany cz. 2


  • W poprzednim odcinku naszego poradnika podpowiadaliśmy jak w prosty sposób sprawdzić, czy auto ma wypadkową przeszłość. Tym razem skupimy się na ocenie mechanicznej kondycji pojazdu. »

Jak kupować używany cz. 3


  • W naszym cyklu poświęconym kupowaniu samochodu używanego pialiśmy już o ocenie stanu nadwozia, a także o często pomijanej sprawie właściwego interpretowania tego, co starają się nam przekazać kontrolki. »

Jak kupować używany cz. 4


  • W trzech kolejnych odcinkach cyklu "kupujemy używane" podpowiadaliśmy, jak rozpoznać czy samochód nie uczestniczył w poważnym wypadku, a także czy silnik i inne ważne podzespoły nie domagają się rychłej naprawy. »

Taniej dieslem czy na LPG?


  • Światowy kryzys finansowy wywrócił do góry nogami rynek paliw. »

Skomentuj artykuł: Samochody używane

Wasze komentarze (59)

Dodaj komentarz

~sanz -

Jeśli chcą Państwo legalnie zezłomować swój pojazd ( bez żadnych amatorów pośredników ) to proszę o kontakt 530 992 006. Wystawiamy zaświadczenie do wydziału komunikacji. Jesteśmy legalnie działającą stacją demontażu pojazdów. Skupujemy auta z województwa lubelskiego oraz mazowieckiego. Zapewniamy własny odbiór na nasz koszt oraz wynagrodzenie finansowe za każde auto.

~smerf wazniak -

polecam link jak ktoś chce legalnie pozbyc sie samochodu i jeszcze na tym zarobic. na zlom nie oplaca sie oddawac a rozbiorka w garazu jest nielegalna no i czasochlonna,.

~john -

Sprzedać polaczkowi za 1/4 ceny. A ten drugi sprzeda za 3/4 ceny!!!

~LEGA -

No napewno to zdjecie nie jest z polski:D Tyle dobrych czesci i alufelg, co za polaczek oddałby takie fury na złom!! żaden !!!!!!!!

~aa -

boszem wycinamy numer vin i z tym numerem i tablicami złomujemy auto a reszte opylamy na czesci.auto wartosci 500 zl na czesci opylilem za 2000 zl.proste

~gość -

w anglii ten szrot

~STARA -

to po co płacimy opłatę reciklingową? żeby dopłacacdo złodzeji z PO

~Szrociszek -

j.w

~ministerstwo -

Samochód ma gwarancję rok-dwa lata i auto powinno być użytkowane tylko do 7 lat a następnie pojazd złomowany - tylko w ten sposób wzrosła by produkcja a co za tym idzie obniżyłyby się koszty wytwarzania pojazdów - tak właśnie zrobili Niemcy i to po nich dostajemy te zezłomowane pojazdy . W przypadku gdy ktoś chce mieć auto dłużej to powinien np. dostać zezwolenie na jazdę raz w tygodniu i mieć tablice koloru czerwonego .

~Aborygen -

kiedy chcę kupić nowy?