Oto liderzy sprzedaży aut. Zaskoczenia nie ma

Wiele wskazuje na to, że w tym roku Toyota nie będzie mieć większych problemów z utrzymaniem pozycji światowego lidera motoryzacyjnego rynku.

Ofensywa modelowa w postaci nowych Corolli i RAV4 przełożyła się na wyniki sprzedaży. W okresie od 1 stycznia do 31 marca (to najnowsze dane branżowego serwisu "focus2move") dealerzy japońskiej marki dostarczyli klientom z całego świata ponad 2,112 mln pojazdów - o pół proc. więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Obecnie Toyota ma już ponad 10 proc. udziałów (10,1 proc.) w całości światowego rynku nowych pojazdów.

Dla porównania drugi w zestawieniu Volkswagen sprzedał w tym czasie "zaledwie" 1,543 mln samochodów, co gwarantuje Japończykom bezpieczną przewagę. Daje to Volkswagenowi 7,3 proc. udział w rynku. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę, że sytuacja może diametralnie odmienić się już w przyszłym roku. Obecnie Toyota znajduje się na fali popularności, której ton nadają nowe generacje popularnych modeli. Tymczasem Volkswagen szykuje się do prezentacji zupełnie nowego Golfa, który trafić ma do salonów jeszcze w tym roku. Premiera tego pokroju na pewno nie ujdzie uwadze nabywców.

Reklama

Trzecie miejsce w rankingu najpopularniejszych producentów samochodów na świecie zajmuje aktualnie Ford. Amerykanie mogą pochwalić się wynikiem 1,171 mln sprzedanych pojazdów. Najpopularniejszym modelem pozostaje pickup - Ford serii F, który sam jeden odpowiada za przeszło ćwierć miliona rejestracji. Udział amerykańskiej marki w ogóle światowego rynku to obecnie 5,6 proc.

Za podium, na 4. pozycji, znalazła się Honda z wynikiem 1,149 mln rejestracji. Najlepiej sprzedającym się modelem japońskiego producenta jest obecnie CR-V. Honda odpowiada dziś za 5,1 proc. zapotrzebowania na nowe pojazdy w skali świata.

Piąte miejsce na liście najpopularniejszych producentów zajmuje Nissan. Na pojazd japońskiej marki zdecydowało się w tym roku już ponad 1,147 mln nabywców. Udział marki w całości rynku jest identyczny, jak w przypadku Hondy.

Drugą piątkę zestawienia otwiera Hyundai z wynikiem 987 tys. sprzedanych samochodów. Dalej jest 7. Chevrolet , który dostarczył klientom ponad 882 tys. aut. Pozycja numer nr 8 należy do Kii, która utrzymała swój ubiegłoroczny wynik na poziomie 684 tys. rejestracji.

W "top ten" aktualnego zestawienia największych producentów pojazdów na świecie znajdziemy jeszcze dwie marki premium: Mercedesa i BMW.

Producent ze Stuttgartu uplasował się na 9. pozycji z wynikiem 608 tys. sprzedanych samochodów osobowych. Dziesiątkę zamyka BMW (529 tys. rejestracji).

PR


INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy