Wymarzone auto z górnej półki. Jak odłożyć na nie pieniądze?

Co zrobić, gdy upragnione auto znajduje się poza zasięgiem naszego budżetu i finansowych możliwości? Podpowiadamy, jak zaoszczędzić pieniądze na wymarzony model samochodu i dlaczego już dziś warto pomyśleć o komforcie finansowym.

Obecnie, gdy nawet starsze i używane samochody często sporo kosztują, nie każdy może pozwolić sobie na nowe auto z wyższej półki. O oszczędzaniu najłatwiej mówić osobom z dużymi dochodami, które nie miewają problemów z gotówką. A jak odłożyć na auto klasy premium, gdy zarabiamy nieco ponad średnią krajową? Na szczęście i na to jest sposób.

Jak konsekwentnie odkładać pieniądze?

Zacznijmy od ustalenia konkretnej sumy pieniędzy, którą będziemy odkładać każdego miesiąca, niezależnie od innych drugorzędnych celów czy zachcianek. Wyznaczoną sumę, przypuśćmy 300-500 zł, powinniśmy odłożyć od razu po wypłacie, tak aby nie brać jej pod uwagę planując resztę comiesięcznych wydatków.

Reklama

Warto podejść do tego rozsądnie, przygotować plan domowego budżetu i wyznaczyć sobie realnie osiągalną kwotę oszczędności. Nie możemy przecież dopuścić do sytuacji, gdy pod koniec miesiąca zabranie nam pieniędzy i w panice naruszymy samochodowy budżet. Nie chodzi o to, by wpłacać do banku połowę swojego miesięcznego wynagrodzenia. Nawet małe kwoty odkładane regularnie mogą przynieść korzyści. Jak głosi stare polskie porzekadło - ziarnko do ziarnka, a zbierze się miarka. Na początku ważna będzie konsekwencja i samodyscyplina, ale z czasem comiesięczne odkładanie określonej kwoty stanie się dla nas zwykłym rytuałem, uwzględnionym w domowym budżecie.

Konto oszczędnościowe lub lokata

Pieniądze najlepiej wpłacać na specjalnie do tego celu utworzone konto oszczędnościowe. Większość tego rodzaju kont ma niewielkie oprocentowanie, dzięki czemu zdeponowana tam kwota stale rośnie. Niektóre banki oferują także usługę tzw. skarbonki. Po każdej transakcji kartą z naszego rachunku osobistego odprowadzany jest ok. 1% jej wartości i wpłacany na specjalne konto, czyli skarbonkę. Na konto oszczędnościowe możemy wpłacać także różnego rodzaju nadwyżki budżetowe, płynące na przykład z dodatkowych zleceń.

Większe odsetki zgromadzimy wpłacając pieniądze na przemyślaną lokatę. Najlepiej wybrać taką, która ma częste kapitalizacje odsetek naliczanych za cały okres jej trwania. Oczywiście w przypadku lokaty trzeba liczyć się z tym, że zyski osiągniemy dopiero po jakimś czasie. Warto więc zastanowić się, czy jesteśmy w stanie poczekać na wymarzone auto i zainwestować w lokatę długoterminową.

Komfort finansowy, czyli jak szybko odłożyć na auto

Marzenie o samochodzie z górnej półki można zrealizować dużo łatwiej, osiągając tak zwany komfort finansowy. Regularne oszczędzanie i kontrolowanie wysokości comiesięcznych wydatków to jedno, ale równie ważne jest to, by zadbać o swoje dochody pasywne, czyli pieniądze, które będą do naszej dyspozycji zawsze - niezależnie od tego czy pracujemy, czy nie. Środkiem do uzyskania dochodów pasywnych może być inwestycja w nieruchomości, udostępnienie swojego bloga reklamodawcom czy stworzenie produktu online, na przykład kursu lub e-booka.

Aby osiągnąć komfort finansowy, warto także przeprowadzić gruntowną rewizję swoich wydatków i obciąć koszty wszędzie tam, gdzie to możliwe. Pamiętajmy, by systematycznie odkładać określoną kwotę na konto oszczędnościowe, by zbudować poduszkę bezpieczeństwa lub w jednym miejscu gromadzić pieniądze na określony cel. Jeśli mamy jakieś finansowe nadwyżki, warto zainwestować je we własny rozwój, podnoszenie kwalifikacji i kompetencji zawodowych. To da nam pole do negocjowania podwyżek lub znalezienia nowych źródeł dochodu.

Jeśli jeszcze nie doszliśmy do pożądanego poziomu komfortu finansowego, możemy skorzystać ze środków banków czy firm pożyczkowych.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: kupno samochodu
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy