Nie zarysuj auta sąsiada. Dla co czwartego Polaka auto to członek rodziny

Zgodnie z przysłowiem najlepszym przyjacielem człowieka pozostaje pies. W Polsce nie jest to jednak takie oczywiste. Przeszło połowa rodaków mianem "przyjaciela" określa też... swój samochód.

Takie wnioski płyną z badana badania przeprowadzonego przez SW Research na zlecenie sieci warsztatów Q Service Castrol1. W ramach ankiety zapytano polskich kierowców m.in. o to, w jaki sposób postrzegają swoje auta oraz jakie są ich przyzwyczajenia związane z dbaniem o cztery kółka.

Badanie przeprowadzono na próbie 614 osób, wśród użytkowników lub właścicieli samochodów w wieku 25-60 lat. Nie jest to może imponująca liczba, ale wypada zauważyć, że brakuje w niej tzw. "młodych kierowców", którzy często mają bardzo emocjonujący stosunek do własnego auta i traktują je w kategorii synonimu dorosłości.

Reklama

Co Polacy myślą o swoich autach? 1/5 nadaje im imiona

Okazało się, że chociaż Polacy jeżdżą jednymi z najstarszych samochodów w Europie (według raportu opracowanego przez Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego średnia wieku samochodów osobowych w Polsce w 2020 roku wyniosła 14,3 lat), mało kto traktuje samochód w sposób czysto użytkowy. Blisko 70 proc. respondentów uważa, że auto jest wizytówką właściciela, a stan pojazdu świadczy o osobowości i charakterze kierowcy. Zdecydowana większość, bo aż 64 proc. respondentów, przyznała również, że czuje się nieswojo gdy przez jakiś czas nie ma dostępu do swojego auta.

Wyniki badania sugerują też, ze Polacy mocno przywiązują się do swoich samochodów. Ponad połowa utożsamia swój pojazd z przyjacielem, a 23 proc. osób przyznało, że traktuje samochód jak członka rodziny. Ponad 1/5 badanych przyznała także, że nadaje swoim pojazdom imiona, a w sytuacji, w której decydują się na jego sprzedaż odczuwa smutek.

Nie wszyscy są jednak zadowoleni z posiadanych aut. Mniej niż połowa, bo 47 proc. kierowców, deklaruje, że nie zmieniłoby swojego dotychczasowego samochodu, gdyby mogli cofnąć się w czasie.

O traktowaniu samochodu jako coś więcej, niż tylko przedmiotu do przemieszczania się z miejsca na miejsce świadczą też odpowiedzi udzielane przez właścicieli, zdaniem których samochód stanowi sposób na wyrażenie ich charakteru. Zdecydowana większość z nich zgodziła się z takimi stwierdzeniami jak:

  • "użytkowanie samochodu sprawia mi przyjemność" - 87 proc.
  • "samochód pozwala mi być bardziej zadowolonym z życia" - 82 proc.
  • "samochód pozwala mi na realizację pragnień" - 80 proc. 

Ile miesięcznie wydajemy na samochód?

Kierowcy wskazali, że najpopularniejszymi czynnościami związanymi z dbaniem o samochód są:

  • sprzątanie wnętrza pojazdu (76 proc.),
  • mycie z zewnątrz (73 proc.),
  • wymiana i uzupełnianie płynów (65 proc.),
  • dbanie o bezpieczny i ekonomiczny styl jazdy (60 proc.),
  • sprawdzenie świateł (58 proc.),
  • niedopuszczanie do zbyt niskiego poziomu paliwa w baku (56 proc.),
  • regularne sprawdzanie ciśnienia w oponach i zużycia bieżnika (54 proc.),
  • kontrola stanu pojazdu u mechanika (50 proc).

Prawie 90 proc. badanych przyznało, że przeznacza maksymalnie ok 20 proc. swoich miesięcznych dochodów na czynności związane z dbaniem o samochód. Z badania wynika również, że raczej nie jesteśmy skorzy do napraw na własną rękę, a w przypadku korzystania z części zamiennych, bazujemy na rekomendacjach zaufanego mechanika.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: używany samochód | samochody używane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy