Sprzedałeś samochód i zarobiłeś? Musisz się podzielić z fiskusem

Sprzedałeś samochód przed upływem 6 miesięcy od jego zakupu? Pamiętaj o podzieleniu się ewentualnym zyskiem z urzędem skarbowym. Sprawdzamy, jak wygląda procedura oraz jakie konsekwencje grożą w przypadku zignorowania tego obowiązku.

Podatek od sprzedaży samochodu - jak jest naliczany?

Podstawą obliczenia podatku od sprzedaży samochodu jest różnica w cenie zakupu i odsprzedaży pomniejszona o koszty odpłatnego zbycia, czyli bez opłat komisowych i kosztów ogłoszenia. Podatek wynosi w zależności od wysokości dochodów 17 lub 32 proc. Do kosztów nabycia można doliczyć udokumentowane wydatki związane z naprawą samochodu - jeśli było rozbite, a także zakup dodatkowego wyposażenia.

Nawet w przypadku sprzedaży samochodu ze stratą przed upływem pół roku, transakcję nadal trzeba zgłosić. Jedyne udogodnienie polega na tym, że nie będzie ona wymagała opłacenia podatku. Warto mieć na uwadze, że urząd skarbowy może chcieć sprawdzić na jakiej podstawie dokonano takich wyliczeń.

Reklama

Podatek od sprzedaży samochodu - kiedy trzeba go rozliczyć?

Osoby, które sprzedały samochód przed upływem ustawowego terminu 6 miesięcy - bez względu na wysokość zarobku czy ewentualnej straty, mają obowiązek do końca roku podatkowego (30 kwietnia) złożyć PIT-36. Warto pamiętać, że w tym przypadku nie obowiązuje coroczna deklaracja PIT-37.

Podatek od sprzedaży samochodu - jak to zrobić?

Żeby rozliczyć podatek od sprzedaży samochodu, trzeba wypełnić deklarację w serwisie przygotowanym przez urząd skarbowy - podatki.gov.pl. Po dodaniu odpowiedniego załącznika, w deklaracji wyświetli się dodatkowy podatek dochodowy.

Podatek od sprzedaży samochodu - kiedy upływa termin?

Na koniec warto pamiętać, że dla skarbówki okres 6 miesięcy, w jakim zyski ze sprzedaży samochodu są opodatkowane, jest liczony nie od dnia zakupu, ale od końca miesiąca, w którym nastąpiło zbycie pojazdu. Warto o tym pamiętać, żeby nie wpaść w tzw. pułapkę podatkową.

Podatek od sprzedaży samochodu - jaka kara grozi za niezgłoszenie?

Obowiązek składania zeznań podatkowych, dotyczy każdego, kto uzyskał dochody w poprzednim roku rozliczeniowym. W przypadku, gdy postanowimy zataić sprzedaż samochodu, narażamy się na ryzyko przeprowadzenia kontroli przez Urząd Skarbowy. Zgodnie z art. 54 §1 i 2 Kodeksu karnego skarbowego, za uchylenie się od obowiązku zapłaty podatku, grozi kara grzywny do 720 stawek dziennych, a nawet kara ograniczenia lub pozbawienia wolności.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: sprzedaż samochodu | podatki
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy