Przynajmniej jednej rzeczy nie można robić, siedząc w aucie podczas burzy

Burze nadciągają nad Polskę. Czy w czasie burzy samochód jest bezpiecznym miejscem? Co się stanie, gdy w auto uderzy piorun?

Czy podczas burzy trzeba wysiąść z samochodu?

Odradzamy również opuszczanie kabiny samochodu w czasie burzy - nawet w kamizelkach odblaskowych. Poza samochodem jesteśmy narażeni na potencjalne uderzenie piorunem, a spadające gałęzie z drzew lub elementy uszkodzonych konstrukcji mogą zrobić nam krzywdę.

Czy piorun może uderzyć w samochód?

Czasami zdarza się, że piorun uderzy w samochód, ale pasażerowie znajdujący się w kabinie nie powinni się zbytnio przejmować. Wszystko dlatego, że karoseria samochodowa działa niczym klatka Faradaya. Chroni przed wyładowaniem atmosferycznym i sprawia, że uderzenie przejdzie po metalowej części do ziemi.

Reklama

Dlatego kabina samochodu jest jednym z najbezpieczniejszych miejsc do ukrycia się przed burzą. Może się jednak okazać, że z powodu uderzenia piorunu delikatne urządzenia elektroniczne na pokładzie samochodu mogą zostać uszkodzone.

Burza a jazda samochodem - jak się zachować

Jeśli możemy odpowiednio wcześniej upewnić się o stanie pogody lub przełożyć podróż - warto poważnie to rozważyć. Szczególnie w przypadku, gdy docierają do nas komunikaty ostrzegawcze, np. od Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB).

Jeśli widzimy, że przed nami występuje intensywna burza wraz z opadami ograniczającymi widoczność, najlepiej zjechać z drogi i poszukać bezpiecznego parkingu z daleka od wysokich drzew oraz stalowych konstrukcji. Przy trasie najlepiej ukryć się przy zadaszonej stacji paliw, a w mieście odpowiednim miejscem może być parking wielopoziomowy.

Warto zwrócić uwagę, czy pojazd nie został zaparkowany w miejscach, gdzie występuje naturalne zagłębienie terenu. W ciągu kilku chwil takie miejsce może zostać zalane przez wodę z powodu zatkanych studzienek kanalizacyjnych.

Kategorycznie odradzamy zatrzymywanie się na poboczu ruchliwej drogi i włączanie świateł awaryjnych. Takie zachowanie generuje duże ryzyko, że inny pojazd po prostu w nas uderzy, a w skrajnym wypadku wyjdzie z tego karambol.

Podczas przejazdu przez głębokie kałuże należy liczyć się z potencjalnym uszkodzeniem i natychmiastowym zatrzymaniem samochodu. W przypadku wjazdu w mniejszą kałużę z większą prędkością - może wystąpić zjawisko aquaplanningu, a w konsekwencji utrata stabilności pojazdu.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: burza | samochody
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy