Prawie 90 proc. warsztatów podniosło ceny. Co będzie dalej?

Obecna sytuacja w kraju martwi wszystkich zmotoryzowanych. Wzrosły ceny paliw, podniesiono stawki mandatów, a do tego wciąż rosną koszty utrzymania samochodu. Również warsztaty samochodowe zostały zmuszone do podniesienia cen za swoje usługi. O ile wzrosły koszty naprawy aut?

 

W warsztatach ruch jak w ulu, klientów nie brakuje

Popyt na samochody wciąż rośnie, tak samo jak ruch w warsztatach. Mechanicy nie narzekają na brak pracy i klientów, jest wręcz odwrotnie. Już w czasie pierwszej fali pandemii koronawirusa Polacy ruszyli naprawiać swoje samochody, korzystając z dodatkowego czasu, który zapewniła im konieczność pozostania w domach i ograniczenia mobilności. Tendencja utrzymuje się również do tej pory. Mechanicy z Yanosik spytani o liczbę kierowców, którzy odwiedzili dany warsztat w ciągu ostatnich 6 miesięcy wykazują, że jest ich zdecydowanie powyżej 200 osób, miesięcznie powyżej 50.

Reklama

Czas pandemii koronawirusa uświadomił Polakom konieczność posiadania samochodu w gospodarstwie domowym. Zwłaszcza, że w tym czasie to właśnie ten środek transportu był najbezpieczniejszym. Wielu z nich w tym okresie szukało nowego auta lub dodatkowego dla swojego partnera lub małżonka. Wzrósł popyt na auta używane, a te przestały być sprowadzane z zagranicy, z powodu obostrzeń. Dealerzy i handlarze dwoili się i troili, aby zapełnić swoją ofertę samochodów używanych, a te sprzedawały się bardzo szybko. To zjawisko trwa również do dziś, jednakże ceny aut znacznie wzrosły, a wraz z nimi również ceny napraw w warsztacie.

Większy ruch w warsztatach, ale czy na naprawę auta czeka się dłużej?

Czy na naprawę samochodu obecnie trzeba czekać znacznie dłużej niż w 2021 roku? Zdaniem większości mechaników kryzys dostępności półprzewodników nie wpływa na czas trwania naprawy uszkodzonego auta (65,2 proc.). Z kolei 34,8 proc. specjalistów przyznało, że faktycznie to powód dłuższego pobytu pojazdu w warsztacie. 71,8 proc. ankietowanych przyznało, że w porównaniu z ubiegłym rokiem, czas naprawy nie jest obecnie dłuższy, a 28,2 proc. nie zgodziło się z tym stwierdzeniem. Średnio trzeba czekać dłużej o tydzień na odbiór sprawnego auta.

Średnie ceny za naprawę samochodów w górę o ponad 500 zł?

Wysoki poziom inflacji, wojna w Ukrainie, wzrost kosztów za energię i ograniczona dostępność półprzewodników - to między innymi powody, przez które mechanicy musieli podnieść stawki za naprawę samochodu. W ankiecie Yanosik Warsztaty aż 88,2 proc. mechaników przyznało, że ceny za usługi wzrosły. 31,4 proc. ankietowanych stwierdziło, że podniosło ceny o 10-15 proc., niecałe 30 proc. podniosło ceny o 5-10 proc., a 20 proc. respondentów poinformowało o wzroście kosztów naprawy o 20-25 proc.

W pytaniu o odczuwalność problemów z dostępnością części samochodowych, niezbędnych do przeprowadzenia naprawy, większość ankietowanych mechaników odpowiedziała, że ich nie odczuwają (66,7 proc.). Dla 88,7 proc. nie stanowi to również przyczyny odmówienia klientowi naprawy samochodu.

Jakie auta i dlaczego Polacy naprawiali w tym roku najczęściej?

Według danych z ankiety Yanosik Warsztaty do mechaników najczęściej na naprawy przyjeżdżali właściciele pojazdów marki Volkswagen, Skoda, Audi i Ford. Najpopularniejszymi rocznikami były 2010, 2012, 2014 oraz 2015.

Kierowcy najczęściej przyjeżdżali do warsztatu z powodu konieczności wykonania przeglądu technicznego, naprawy lub wymiany opon, serwisu klimatyzacji oraz wymiany oleju wraz z filtrami i przeprowadzenia napraw bieżących. Znacznie rzadziej ze względu na poważniejsze awarie, takie jak remonty czy naprawy silników.

Warsztat samochodowy z polecenia czy z Internetu?

Kierowcy, którzy szukają specjalisty w internecie bardzo często sugerują się opiniami innych zmotoryzowanych. Jeśli te są pozytywne, to warsztat zyskuje ich uwagę. Poza opiniami ogromne znaczenie ma również dostęp do informacji na temat oferowanych usług przez dany punkt, dane kontaktowe oraz możliwość umówienia się na wizytę przez internet.

Wciąż trwa trudny okres dla całego sektora motoryzacyjnego na świecie. W Polsce dodatkowo nastał trudny czas dla wszystkich kierowców. Drożeje paliwo, wzrosły kwoty mandatów, a także koszty utrzymania auta. Ankieta przeprowadzona przez Yanosik Warsztaty wykazała również, że mechanicy podnieśli ceny swoich usług, a w niektórych warsztatach dodatkowo wydłużył się czas oczekiwania na naprawę auta. Wszystkiemu winne podwyżki cen oraz brak dostępności niezbędnych półprzewodników.

 

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: ceny | samochody używane
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy