Polak zbudował w garażu supersamochód! Anglicy w szoku

Czwartek, 19 grudnia 2013 (10:35)

Polska to prawdziwe zagłębie mechaników entuzjastów, którzy - często latami - budują w swoich garażach repliki wymarzonych pojazdów.

Zdjęcie

Tak wygląda oryginalny McLaren F1 /
Tak wygląda oryginalny McLaren F1
/
Tak samo było w przypadku pana Jacka Mazura, który osiem lat temu rozpoczął pierwsze prace nad stworzeniem własnego egzemplarza McLarena F1. Po dziesiątkach godzin, setkach zarwanych nocy i tysiącach złotych wydanych na części, samochód jest w końcu gotowy, by wyjechać na ulicę.

Historię pana Jacka z Zabrza przywołuje brytyjska prasa. Dziennikarze nie mogą wyjść z podziwu, że wysokiej klasy replikę udało się zbudować za około 20 tys. funtów. Dla porównania - ceny oryginalnych F1 sięgają dziś 5 mln funtów.

Reklama

Pan Jacek zakochał się w McLarenie wiele lat temu. "Wiedziałem, że musze mieć jeden. Nie mogłem sobie na to pozwolić, wiedziałem więc, że będę go musiał zbudować sam" - wyjaśnia w wywiadzie dla Daily Mail.

Do zbudowania auta posłużyły części z różnych pojazdów. Silnik pochodzi z Audi, układ hamulcowy zaadaptowano z Mercedesa. Zdaniem właściciela samochód rozpędza się do 200 mph, czyli przeszło 322 km/h! Twórca auta podkreśla, że samochodu nie dałoby się zbudować, gdyby nie pomoc rodziny i przyjaciół.

Zdjęcie

Replika zbudowana przez Jacka Mazura /
Replika zbudowana przez Jacka Mazura
/

McLaren F1 to nie pierwsza replika, jaka powstała w garażu konstruktora z Zabrza. Pan Jacek wcześniej stworzył już m.in. repliki Porsche 911 i Lamborghini Countach.

Artykuł pochodzi z kategorii: Ciekawostki

Zobacz również

  • "Odstąpienie od czynności służbowych" za seks? Ruszył proces

    "A czy nie dałoby się tak bez pisania?" Te słowa najczęściej słyszą chyba policjanci drogówki, przed ukaraniem zatrzymanego kierowcy mandatem. Na szczęście, korupcja funkcjonariuszy ma... więcej