Jedyna taka karetka w Polsce. Co w niej wyjątkowego?

Ratownicy Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego transportowali specjalistyczną karetką pacjenta, który ważył niemal 200 kg. Jak poinformowała rzeczniczka pogotowia, to jedyny w Polsce ambulans przystosowany do przewożenia pacjentów ze znaczną nadwagą.

- Z naszego rozeznania wynika, że żadne pogotowie ratunkowe w Polsce nie dysponuje karetką bariatryczną. Być może takie wyposażenie ma któraś z prywatnych firm transportu medycznego. Zakup takiej karetki okazał się koniecznością, bo w ostatnich kilku miesiącach zespoły Krakowskiego Pogotowia Ratunkowego pomagały pacjentom o wadze 245 kg i 290 kg. Zależy nam na tym, by także takie osoby miały zapewniony profesjonalny transport w godnych warunkach - mówiła rzeczniczka pogotowia Joanna Sieradzka.

Dodała, że choć wezwania do osób ze znaczą nadwagą zdarzają się tylko od kilku do kilkunastu razy w roku, to w ostatnich latach zaczyna ich przybywać.

Reklama

Karetka bariatryczna została wykonana na zamówienie. Może przewozić pacjentów nawet o wadze przekraczającej 300 kg. Nosze mają nośność do 400 kg i specjalną konstrukcję, która pozwala na bezpieczne i wygodne dla pacjenta ich poszerzenie.

Do karetki nosze wjeżdżają na specjalnie w tym celu skonstruowanej pochylni z wciągarką. Wnętrze ambulansu zostało zaprojektowane tak, żeby szafki na leki i sprzęt medyczny zajmowały jak najmniej miejsca. Elementem wyposażenia jest krzesełko kardiologiczne, które może być przewożone po schodach na gąsienicach.

Był to pierwszy transport pacjenta ze znaczną nadwagą od momentu kupienia karetki. Na co dzień ambulans bariatryczny służy wszystkim pacjentom jako karetka transportowa. Pojazd kosztował ok. 400 tys. zł.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: karetka pogotowia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy