Przejdź do głównej części strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Auto sprzedane i co dalej?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Sprzedając samochód musimy pamiętać o kilku formalnościach. Inaczej możemy narazić się nawet na sprawę w sądzie.

Znalezienie nabywcy i podpisanie umowy to nie wszystko
Znalezienie nabywcy i podpisanie umowy to nie wszystko /INTERIA.PL

Spisanie umowy kupna-sprzedaży nie kończy dla sprzedającego formalności związanych ze sprzedażą pojazdu.

W wydziale komunikacji należy złożyć zawiadomienie (zwykle konieczna jest osobista wizyta w urzędzie) o zbyciu auta wraz z kopią dokumentu, na podstawie którego zbycie nastąpiło (np. umowa kupna-sprzedaży). Warto to zrobić, by uniknąć np. kłopotów z policją ścigającą nas za wykroczenia drogowe popełnione naszym byłym samochodem przez nowego właściciela pojazdu.

Ważne jest też, aby powiadomić ubezpieczyciela (w większości firm można to zrobić listownie lub faksem), że sprzedaliśmy pojazd, podając dane nabywcy. Dzięki temu może się okazać, że otrzymamy zwrot części składki OC. Sprzedając auto musimy bowiem przekazać polisę OC nabywcy. Jeśli zdecyduje on, że nie będzie korzystał z naszego ubezpieczenia, będziemy mogli się ubiegać o zwrot niewykorzystanej składki (za każdy pełny miesiąc pozostający do końca umowy ubezpieczenia).

Jeśli mamy ubezpieczenie AC, także możemy żądać od ubezpieczyciela zwrotu składki za niewykorzystany okres ochrony - zwykle za każdy dzień ubezpieczenia od dnia po sprzedaży do końca ważności polisy autocasco.

Więcej na ten temat

Ci, którzy sprzedadzą samochód z zyskiem zanim upłynie pół roku od jego zakupu, będą musieli załatwić formalności skarbowe. Chodzi o uwzględnienie dochodu ze sprzedaży w zeznaniu PIT i zapłacenie podatku. Osoby fizyczne, które nie prowadzą działalnościgospodarczej, wypełniają formularz PIT-36. Dochód ze sprzedaży (różnica między ceną zakupu a sprzedaży samochodu) należy w pisać w pole "inne źródła". Następnie od tego wylicza się podatek według stawek 18 lub 32 proc. w zależności od progu, jaki nas dotyczy.

Wydział komunikacji

Co trzeba zrobić O sprzedaży pojazdu należy poinformować wydział komunikacji (ten, który rejestrował samochód) przedkładając umowę kupna-sprzedaży.

Termin Do 30 dni od sprzedaży.

Sankcje Brak, ale dzięki zgłoszeniu będziemy mieli np. podstawy do udowodnienia, że to nie my, a nowy właściciel został przyłapany przez fotoradar.

Więcej na ten temat

  • Tysiące tablic rejestracyjnych codziennie trafia do utylizacji, choć mogłyby dalej z powodzeniem służyć kierowcom; po dziesięciu latach od wprowadzenia "nowych" białych tablic ilość skasowanych liczona jest już w milionach. więcej »

Warto wiedzieć Póki kupujący nie zarejestruje na siebie samochodu, wszystkie sprawy związane m.in. z postępowaniami mandatowymi oraz karnymi (np. wykorzystanie auta do kradzieży paliwa), będą kierowane do nas. W bazach danych będziemy bowiem nadal figurowali jako właściciel pojazdu.

Firma ubezpieczeniowa

Co trzeba zrobić Naszą firmę ubezpieczeniową powiadamiamy o sprzedaży pojazdu przedkładając np. umowę kupna-sprzedaży.

Termin Do 30 dni od sprzedaży.

Sankcje Brak, ale dzięki zgłoszeniu będziemy mieli możliwość odzyskania części pieniędzy za niewykorzystaną polisę ubezpieczenia OC i autocasco.

Cytat

Spisanie umowy kupna-sprzedaży nie kończy dla sprzedającego formalności związanych ze sprzedażą pojazdu.
Warto wiedzieć Trzeba pamiętać, że nawet jeśli kupujący zapewniał nas, że wykupi swoją polisę OC i nie będzie korzystał z naszej, wcale nie musi tego zrobić, a my przez to nie dostaniemy zwrotu za niewykorzystanie całej składki. Z tego powodu warto przygotować dla nabywcy wypowiedzenie polisy OC na piśmie, poprosić go o podpis, a następnie dostarczyć dokument do naszego ubezpieczyciela.

Urząd skarbowy

Co trzeba zrobić Jeśli samochód sprzedało się w ciągu 6 miesięcy po jego zakupie i zarobiło na transakcji, przy składaniu deklaracji PIT należy uwzględnić ten dochód i zapłacić stosowny podatek.

Termin Do końca kwietnia następnego roku po sprzedaży pojazdu.

Sankcje Wytoczenie sprawy sądowej o zatajenie dochodów.

Warto wiedzieć Udokumentowane wydatki (faktury, paragony) na poprawienie stanu technicznego pojazdu, np. naprawy mechaniczne czy blacharsko- lakiernicze, pomniejszają nasz dochód ze sprzedaży samochodu.

S. SULOWSKI

Tekst pochodzi z tygodnika

Źródło informacji: Motor

Więcej o:
PIT,
dochód,
sankcje,
składki,
ubezpieczenia,
auto,
co dalej

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (63)

Dodaj komentarz

~czesio -

auto wyrejestrowalem a mandaty i tak na moj adres przysylaja za predkosc z fotoradarow a za nie wskazanie wlasciciela musze placic 500zl co mam, robic auto sprzedane zagranice jest kraju

~wacek -

dodam ze auto zostalo sprzedane na ukraine a mandaty przychodza na mnie umowe sprzedazy mam i co teraz

~pablo -

mam problem sprzedalem auto a teraz przychodza fotki z fotoradarow czy ja mam placic za to help

~zany -

no i w tym kraju nie jest opodatkowana jedynie długość f-a ! Polska powinna być najbogasza na ziemi z uwagi na swoje dochody. co się dzieje z tą kasą kkkkkkur...

~kamii18 -

mam problem. kupilam auto z tata . on jest wlascicielem glownym a ja wspolwlascicielem. ale chce zmienic zeby mama byla wlascicielem a ja dalej wspol. da sie to jakos zalatwic ? nie zarejestrowalam jeszcze auta na siebie i na tate .. mam rejestracje bylego wlasciciela od ktorego kupilismy samochod. ???

~zzaa -

a dorabiaja sie ci co sa w urzedach bo znaja przepisy i tworza tw.furtki zeby ich ominac a w zamian zarabiaja na czarno i jest wszystko okey

~zamyślony -

Właśnie mam problem sprzedałem 2 lata temu samochód a tu nagle doczepiła się do mnie jakaś kancelaria adwokacka i pętak z kancelarii cwaniackim głosikiem oznajmia mi przez telefon że nie powiadomiłem ubezpieczyciela o sprzedaży auta i teraz albo coś tam zapłacę albo mam czekać na nakaz sądowy.....przecież auto poszło z OC i nowy właściciel powinien wypowiedzieć umowę lub zrobić cesje....

~kochamRP -

to i tak do końca nie możecie spać spokojnie. Znam przypadki gdy z winy urzędników wszczęto postępowanie - POprostu gdzieś im się dokumenty zapodziały mimo potwierdzenia poleconym.

~zibi -

Jeśli kupiłem escorta z 96r za 800zł bo był rozbity czy muszę płacić podatek??? Po miesiącu stwierdziłem ze się nie opłaca go naprawiać i sprzedałem go do auto-skupu za tą samą cenę. Co w związku z tym mam zrobić??? Po zakupie byłem w US i skserowali mi umowę kupna sprzedaży bo się kłóciłem że faktycznie dałem za niego 800zł a oni mi policzyli 4200 z książki.

~antyliberał -

może jeszcze sołtysa, wójta i plebana powiadamiać ????