Zamierzasz kupić CB radio? To musisz wiedzieć!

Prezentujemy polecany sprzęt CB z czterech przedziałów cenowych. Dzięki temu każdy będzie mógł dopasować radio i antenę do swoich wymagań i zasobności portfela.

O tym, że CB radio jest przydatnym elementem wyposażenia samochodu, przekonało się już wielu kierowców. Posiadanie zestawu CB w aucie pozwala uniknąć niespodzianek podczas podróży.

Reklama

Kierowcy informują się wzajemnie o przejezdności i stanie dróg, wypadkach czy policyjnych kontrolach. I nie ma co się oszukiwać - dla dużej części użytkowników aut to właśnie chęć uniknięcia mandatów jest bodźcem do kupna zestawu CB.

Nie dla każdego

Wybierając CB nie warto kierować się jedynie kryterium ceny. Nie zawsze droższe w konkretnym przypadku oznacza lepsze. Aby skonfigurować odpowiedni zestaw, trzeba wziąć pod uwagę kilka czynników.

Wiele współczesnych samochodów emituje duże zakłócenia i tylko niektóre CB radia są w stanie poprawnie działać w takich warunkach. Przy wyborze zestawu CB istotne są również warunki, w których będzie on używany.

Wybór anteny

Wielu osobom wydaje się, że im dłuższa antena CB, tym lepiej. Rzeczywiście - dłuższa zapewnia większy zasięg rozmowy, jednak nie zawsze jest to najważniejsze. Wraz ze zwiększaniem długości anteny wzrasta ilość odbieranych zakłóceń. Dlatego osoby użytkujące CB radio głównie w mieście nie powinny przesadzać z długością tzw. bata. W takich warunkach wystarczy antena mająca 1 m.

Ze względu na słaby zasięg nie zaleca się kupowania krótszych anten. Ich niską skuteczność potwierdzają serwisanci sprzętu CB oraz przeprowadzony przez test Motoru (12/2011).

Dłuższą antenę docenią osoby podróżujące w trasach, gdzie występuje mniej zakłóceń i rzeczywiście jest ona skuteczniejsza.

Podczas wyboru anteny dobrze kierować się względami praktycznymi. Najwygodniejszym rozwiązaniem w samochodzie osobowym jest model osadzony na podstawie magnetycznej. Umożliwia to błyskawiczny montaż i demontaż. Osoby parkujące auto w garażu powinny kupić antenę z możliwością pochylania bata pod kątem, a kierowcy jeżdżący z wyższymi prędkościami - wybrać podstawę magnetyczną o większej średnicy.

Odpowiednie radio

Punkty sprzedaży oferują bardzo szeroki wybór urządzeń nadawczo-odbiorczych w różnych cenach. Osoby, które używają CB radia okazjonalnie i nie mają specjalnych wymagań kupią bazowy markowy model już za 150 zł lub chiński (przyzwoity) za niewiele ponad 200 zł. Dobrej jakości urządzenie nadawczo-odbiorcze, wyposażone w dodatkowe funkcje, to wydatek rzędu 500-600 zł.

Podczas wyboru nawet najprostszego radia warto zwrócić uwagę na to, aby posiadało regulację czułości (RF Gain). Funkcja ta sprawdza się podczas rozmowy w terenie o podwyższonych zakłóceniach (np. w dużym mieście). Dzięki osłabieniu czułości odbiornika zmniejsza się ilość odbieranych zakłóceń.

Na optymalne skonfigurowanie zestawu CB wpływa wiele czynników, od rodzaju samochodu do warunków, w których będzie używany. Aby nabyć odpowiedni sprzęt i nie przepłacać, warto skonsultować zakup z doświadczonym serwisantem sprzętu CB.

To warto wiedzieć kupując zestaw CB

Sposób zmiany kanałów. W niektórych CB radiach kanały zmienia się za pomocą przycisków. Wygodniejsze jest pokrętło.

Zapasowy bezpiecznik. Warto wyposażyć się w zapasowy bezpiecznik rurkowy radia. Ciężko go kupić na stacji benzynowej.

Ramka montażowa. Za pomocą specjalnej ramki wiele urządzeń CB można zamontować w miejscu radia samochodowego.

Dodatkowy mikrofon Do niektórych urządzeń można dokupić mikrofon z funkcją echa lub możliwością zmiany kanałów.

Zewnętrzny głośnik. Osoby montujące CB radio w ramce powinny wyposażyć zestaw w dodatkowy głośnik. Koszt: od 20 zł.

Rozdzielacz 12V. Przedłużacz z rozdzielaczem pozwoli na podłączenie innych urządzeń, np. nawigacji czy ładowarki.

Montaż anteny na stałe. Za pomocą uchwytów antenę można zamontować na stałe, np. do relingu dachowego lub tylnej klapy.

Podstawa magnetyczna. Kierowcy podróżujący z prędkościami autostradowymi mogą wymienić magnes na większy.

Składanie anteny. Osoby parkujące auto w garażu powinny kupić antenę z przegubem umożliwiającym jej składanie.

Ukryte urządzenie. Niektóre radia montuje się w ukrytym miejscu, a sterowane są z zewnętrznego panelu lub gruszki.

Jakie CB kupić?

Zestaw budżetowy do 250 zł

Radio: Midland Alan 109. Antena: Hustler IC 100. Cena: 180 zł

Midland Alan 109. Proste CB radio znanego producenta. Posiada funkcję RF Gain, pozwalającą na płynną regulację czułości odbiornika (przydatną w mieście - mniejsza czułość to mniej zakłóceń). Wyposażone jest także w przełącznik szybkiego dostępu do kanału 19. Funkcja PA pozwala na współpracę z megafonem zewnętrznym.

Hustler IC 100. Najtańsza, zarazem jedna z popularniejszych anten CB. Posiada charakterystyczny miękki promiennik (bat) o długości 1 m. Dostępna w cenie od 40 zł.

Najtańszy polecany zestaw, bazujący na prostym, firmowym radiu i najpopularniejszej, taniej antenie. Polecany dla kierowców używających zestawu do sporadycznej łączności na krótkich dystansach.

Zestaw średniej klasy 251-500 zł

Radio: M-Tech Legend II, Antena: Sirio Omega 27. Cena: 350 zł

M-tech Legend II. Mimo że radio M-Tech jest produkowane w Chinach, to zapewnia dobrą jakość - głównie dzięki temu, że wzorowane jest na znanym modelu firmy Uniden. Ma funkcję Multistandard (może być używane za granicą). Posiada funkcję RF Gain oraz wbudowany filtr przeciwzakłóceniowy. Radio wyposażone jest w przełącznik rodzaju modulacji oraz szybkiego dostępu do kanału 19.

Sirio Omega 27. Antena o długości 1 m z możliwością składania i dużą podstawą magnetyczną (12 cm).

Zestaw dla osób długość anteny szukających dobrego produktu w przystępnej cenie. Urządzenie nadawczo-odbiorcze niefirmowe, jednak niezłej jakości, w połączeniu ze sprawdzoną anteną dobrego producenta.

Zestaw dobrej jakości 501-750 zł

Radio: President Harry III, Antena: Midland ML 145, Cena: 655 zł

President Harry III. Wysokiej jakości urządzenie nadawczo- odbiorcze posiadające wiele dodatkowych funkcji. Wyposażone jest m.in. w HI-CUT (obcięcie wysokich tonów, poprawiające jakość odsłuchu) czy VOX (uruchomienie nadawania głosem, bez użycia rąk). Radio posiada też filtr przeciwzakłóceniowy oraz system automatycznego odszumiania.

Midland ML 145. Jedna z popularniejszych anten dobrej jakości o długości 1,5 m. Antena nie ma możliwości składania (można ją odkręcić od podstawy magnetycznej).

Wysokiej jakości zestaw, w skład którego wchodzi rozbudowane CB radio o wielu funkcjach i dobrej jakości oraz popularna antena. Zestaw z wyższej półki cenowej, jednak oferujący bardzo dobrą jakość komunikacji.

Zestaw profesjonalny ponad 750 zł

Radio: Midland Alan 8001 S Euro. Antena: Sirio Turbo 5000. Cena: 1230 zł

Midland Alan 8001 S Euro. Zaawansowane CB radio, mające m.in. wbudowany miernik SWR (umożliwiający strojenie anteny) oraz funkcję dostrajania się do częstotliwości drugiego rozmówcy. Urządzenie posiada płynną regulację mocy wyjściowej (0-4W), miernik częstotliwości oraz filtr przeciwzakłóceniowy. Może być używane do dalekich łączności.

Sirio Turbo 5000. Renomowanej firmy antena o długości 2 m. Jej atutem jest przegub umożliwiający ustawianie tzw. bata pod kątem.

Zestaw z najwyższej półki dla zaawansowanych użytkowników. Ze względu na duże rozmiary radia, raczej nie polecane do samochodów osobowych. Używane najczęściej w ciężarówkach lub stacjonarnie.

Dowiedz się więcej na temat: CB radio

Reklama

Najlepsze tematy

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje