Zabezpieczenie

Kiedy zarejestrujesz auto i wykupisz polisę AC i OC wracasz do banku finalizować sprawy kredytowe.

Kiedy zarejestrujesz auto i wykupisz polisę AC i OC wracasz do banku finalizować sprawy kredytowe.

Jesteś już na finiszu, ale zanim dostaniesz pieniądze będziesz musiał wykazać odrobinę cierpliwości. Przed podpisaniem umowy kredytowej bank zażąda od ciebie zabezpieczenia kredytu, na wypadek gdybyś z jakichś powodów przestał spłacać dług. W przepadku kredytów samochodowych istnieje kilka rodzajów zabezpieczeń.

  • umowa przewłaszczenia pojazdu. To jeden z najwygodniejszych sposób. Polega na tym, że pisujesz z bankiem umowę o przewłaszczeniu, czyli oddajesz mu prawo własności pojazdu. Ale nie w całości. Zwykle bank dostaje 49 proc. własności. Zatem to ty pozostajesz właścicielem samochodu, tyle, że nie możesz nim w pełni suwerennie dysponować. Ograniczenie twoich praw nie jest jednak zbyt dolegliwe i dotyczy w zasadzie tylko sprzedaży auta, której to decyzji nie możesz podjąć bez zgody współwłaściciela, czyli banku.
  • zastaw rejestrowy na samochodzie. Często stosowane, chociaż mało wygodne rozwiązanie, które wymaga zgłoszenia pojazdu do Centralnego Rejestru Zastawów w sądzie gospodarczym. Po spłaceniu kredytu samochód wykreślamy z listy. I tu pojawia się problem, gdyż procedura zdejmowania zastawu trwa dość długo, co sprawia, że właściciel pojazdu przez pewien okres po spłaceniu kredytu nie może sprzedać auta, gdyż wciąż widnieje ono na liście zastawionych samochodów.
  • zabezpieczenie na polisie auto-casco. Właściciel pojazdu przenosi prawa do odszkodowania z tytułu ubezpieczenia na bank. Wszystkie decyzje w sprawie wypłaty odszkodowań w razie stłuczki, czy kradzieży auta należeć będą od tego momentu do niego.
  • polisa na życie - w razie wypadku, utraty pracy, śmierci, zaległe raty kredytu spłacane są z ubezpieczenia
  • inne formy zabezpieczenia pożyczki to weksel in blanco i poręczenie żyrantów
Sposób zabezpieczenia kredytu zależy od banku oraz od naszej sytuacji finansowej. Jeśli kredytodawca uzna, że nie zarabiamy najlepiej i w przyszłości możemy mieć problemy ze spłatą długu wtedy zażąda mocniejszych zabezpieczeń.

Reklama

Porozmawiaj na Forum.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: bank | zabezpieczenia | Auta | auto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama