Sprzedaż samochodów: wciąż tendencja wzrostowa!

Od firmy Samar, która monitoruje polski rynek motoryzacyjny otrzymaliśmy kolejny raport dotyczący sprzedaży samochodów w sierpniu br. Wynika z niego, że liczba sprzedanych aut w tym miesiącu nie przekroczyła 25 tysięcy. W porównaniu z lipcem był to więc wynik o 11,8% gorszy. Należy jednak zaznaczyć, że porównanie do sierpnia roku 2001 wypada znacznie korzystniej. Utrzymana została tendencja wzrostowa (1,94%), co w efekcie końcowym pozwoliło na zmniejszenie strat w wyniku kumulacyjnym do 14,45%. Jest to informacja niezwykle istotna, gdyż potwierdza ona, że trend wzrostowy (w stosunku do poprzedniego roku) jest utrzymany, pomimo okresu wakacyjnego, który zawsze jest gorszym czasem na sprzedaż aut.

Od firmy Samar, która monitoruje polski rynek motoryzacyjny otrzymaliśmy kolejny raport dotyczący sprzedaży samochodów w sierpniu br. Wynika z niego, że liczba sprzedanych aut w tym miesiącu nie przekroczyła 25 tysięcy. W porównaniu z lipcem był to  więc wynik o 11,8% gorszy. Należy jednak zaznaczyć, że porównanie do sierpnia roku 2001 wypada znacznie korzystniej. Utrzymana została tendencja wzrostowa (1,94%), co w efekcie końcowym pozwoliło na zmniejszenie strat w wyniku kumulacyjnym do 14,45%. Jest to informacja niezwykle istotna, gdyż potwierdza ona, że trend wzrostowy (w stosunku do poprzedniego roku) jest utrzymany, pomimo okresu wakacyjnego, który zawsze jest gorszym czasem na sprzedaż aut.

Pozytywną informacją jest również to, że spadki notowane w przypadku niektórych producentów, także się zmniejszają. Jeżeli w lipcu sprzedaż Fiata była niższa w stosunku do lipca ubiegłego roku (wyniki sumaryczne od początku roku) o ponad 41%, to już w sierpniu poziom spadku wynosi tylko 38%. Jeżeli w przypadku Daewoo spadek sprzedaży na koniec lipca przekraczał 58%, to w sierpniu już tylko 57%. Zmniejszenie poziomu spadku zanotowała również Skoda.

Pną się także producenci, których sprzedaż rośnie. Toyota zwiększyła swój wzrost, w stosunku do lipca o ponad 4%. Zwiększył również swoją sprzedaż Volkswagen.

Reklama

Niestety w ostatnich miesiącach ponownie wzrasta import samochodów używanych. Jest to najprawdopodobniej zjawisko chwilowe, związane z nowymi przepisami, które zaczną obowiązywać 21 września. Importerzy chcąc uniknąć kłopotów związanych z uzyskaniem dokumentów potwierdzających, że samochód w momencie produkcji uzyskał odpowiednią homologację, zwiększyli ich import. Muszą jednak pamiętać o tym, że sprowadzone pojazdy, nie spełniające narzuconych norm, muszą być zarejestrowane przed 21 września.

Zgodnie z informacjami podanymi przez Ministerstwo Finansów całkowity import samochodów osobowych w sierpniu zamknął się liczbą 12 342 aut, w tym:

- w wieku do 4 lat - 1 623 sztuki (13,2% udziału);

- w wieku od 4 do 10 lat - 1 180 sztuk (9,6% udziału);

- w wieku powyżej 10 lat - 9 539 sztuk (77,2% udziału).

Od początku roku do końca sierpnia sprowadzono do Polski 154 986 samochodów używanych, z tego ponad 55% stanowiły samochody starsze niż 10 lat. Ze względu na nowo wprowadzane przepisy można się spodziewać, że poziom importu we wrześniu będzie jeszcze większy.

Wszystko wskazuje na to, że do momentu wejścia w życie nowych regulacji dotyczących rejestracji (21 września), poziom importu może się znacznie zwiększyć. Ze względu na brak możliwości wprowadzenia odpowiedniego podziału sprowadzanych pojazdów liczba importowanych samochodów zarówno osobowych, dostawczych jak i ciężarowych będzie na pewno wyższa. (wd)

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: import | sprzedaż samochodu | sprzedaż samochodów
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy