Ropa potaniała o 1/4. A paliwa? Poszły ostro w górę!

Mimo, że od lipca br. ropa na świecie potaniała o jedną czwartą, w tym samym okresie na polskich stacjach benzyna oraz olej napędowy podrożały - czytamy w "Gazecie Polskiej codziennie".

Ceny hurtowe paliw w Polsce są najwyższe od siedmiu lat, a najbardziej wzrosła cena gazu LPG. I ceny te na stacjach paliwowych mogą jeszcze wzrosnąć. Tych podwyżek nie tłumaczą ceny surowca. W sierpniu baryłka ropy kosztowała 108 dol. a wczoraj już tylko 88 dol.

Moglibyśmy tankować taniej, gdyby politycy obniżyli podatki, które są ukryte w cenie paliw. Niestety, rząd nie zamierza nic robić w tej sprawie. Tymczasem wyższy koszt paliwa przekłada się na wyższe koszty transportu, które wliczone są w ceny praktycznie wszystkich artykułów. A wzrost cen oznacza wzrost inflacji...

Reklama

Tymczasem na polskich stacjach benzynowych średnia cena oleju napędowego wynosi już 5 złotych 26 groszy za litr.

Jak podają firmy zajmujące się monitoringiem cen paliw, tak drogo jeszcze nigdy nie było. Są regiony, gdzie jest jeszcze drożej - to województwa podlaskie i opolskie, gdzie średnia cena wynosi 5,27.

- Cena kilometra taksówką od 5 lat stoi w miejscu, a paliwo zdrożało w tym czasie o półtora złotego - skarży się jeden z olsztyńskich taksówkarzy. Ograniczyć tankowania nie może, bo jeżdżąc, zarabia na chleb.

- Po prostu, w kieszeni zostaje mniej - mówi jego kolega. - Podnieść cen klientom nie możemy, bo nikt nie będzie chciał z nami jeździć - dodaje mężczyzna.

Według ekspertów, wzrost cen do rekordowych poziomów to niekorzystny splot kilku czynników. Po pierwsze, idzie zima, co zawsze podnosi cenę oleju napędowego. Ropa w ostatnich miesiącach co prawda potaniała, ale złoty jest dość słaby, a to zawsze przekłada się na podwyżki cen paliw.

- Myślę, że ceny będą utrzymywać się na wysokich poziomach do końca roku - prognozuje analityk rynku paliw Grzegorz Maziak. W przyszłym roku nie będzie lepiej: od stycznia 2012 rośnie akcyza na olej napędowy. Eksperci szacują, że może ona spowodować wzrost cen aż o 20 groszy na litrze.

INTERIA.PL/RMF/PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy