Od tych aut odpiszesz pełny VAT!

Środa, 4 maja 2011 (10:22)

W styczniu br. weszły w życie zmiany dotyczące VAT. Przedsiębiorcy stracili możliwość odliczania pełnego podatku od samochodów z kratką.

Zdjęcie

Kryteria odliczenia VAT zostały zaostrzone / 
Kryteria odliczenia VAT zostały zaostrzone
Na nowym prawie najbardziej stracili dealerzy, oferujący pojazdy marek premium. Przedsiębiorcy nie mogą już odliczać pełnej stawki podatku od "ciężarowego" BMW X5 czy volvo XC60. Oddzielenie przestrzeni bagażowej popularną do niedawna kratką już nie wystarczy. Nie oznacza to jednak, że na rynku nie ma już aut, które pozwalają odpisać pełną - 23 procentową - stawkę VAT, a także podatek od paliwa...

Wbrew pozorom, oferta pojazdów, od których odpisać można VAT, jest całkiem bogata. Ustawodawca zadbał jednak, by tego typu auta nie mogły być wykorzystywane do celów prywatnych, np. w czasie rodzinnych wakacyjnych podróży. W jaki sposób udało się to osiągnąć?

Reklama

Reklama

Nowe zasady

W myśl nowych przepisów, by odpisać pełną stawkę podatku VAT, samochód spełniać musi kilka wymogów. Po pierwsze - w myśl prawa o ruchu drogowym - musi być zakwalifikowany jako wielozadaniowy lub van. Pojazd taki może mieć maksymalnie jeden rząd siedzeń, który musi być oddzielony od przedziału bagażowego ścianą lub trwałą przegrodą. W praktyce oznacza to więc, że na pojazd ciężarowy wciąż przerobić można wiele "osobówek", tyle tylko, że będą one mogły przewozić maksymalnie dwie osoby. Tego typu pojazdy ma w swojej ofercie np. Fiat (modele: panda, grande punto, scudo), Ford (fiesta), czy Skoda (fabia van, octavia premia) i Tata (india).

Zdjęcie

VW amarok / 
VW amarok

Zobacz również:

  • Od 1 stycznia 2011 r. zmienią się zasady odliczania VAT dla aut "z kratką". Pełne odliczenie VAT będzie możliwe tylko przy zakupie samochodu o ładowności ponad pół tony. Ze świadectwa producenta lub importera auta musi wynikać, że nie jest to samochód osobowy. więcej

W przypadku aut, które mają więcej niż jeden rząd siedzeń, odpisanie podatku możliwe jest wyłącznie wtedy, gdy fotele oddzielone są od przestrzeni bagażowej ścianą lub stałą przegrodą, a długość bagażnika (mierzona po podłodze), przekracza połowę długości auta. Długość pojazdu mierzona jest jednak nie od przedniego zderzaka, a od dolnej krawędzi przedniej szyby. Taki zapis pozwala na odliczenie podatku VAT od popularnych samochodów dostawczych w wersjach ciężarowo-osobowych.

Jakie auto kupić?

Przedsiębiorcy, którzy szukają kosztów, powinni zastanowić się nad zakupem auta z nadwoziem typu pickup. Spełniają one wymogi nowych przepisów, więc wciąż odliczyć można od nich pełną kwotę VAT. W tym segmencie rynku mamy obecnie do wyboru m.in.: forda rangera, isuzu D-max, nissana navarę, mitsubishi L200, toyotę hilux czy volkswagena amaroka.

Zdjęcie

Mitsubishi L200 / 
Mitsubishi L200

Oczywiście, zakup nowego samochodu to nie jedyny sposób na pełne odliczenie VAT. W przypadku samochodów używanych pole do popisu jest bardzo szerokie. Podatek można odpisać np. od opli combo czy nawet polonezów trucków, które kupić można już za kilka tysięcy złotych.

Zdjęcie

Pathfinder i navara z przodu są identyczne. Odliczenie przysługuje tylko navarze. / 
Pathfinder i navara z przodu są identyczne. Odliczenie przysługuje tylko navarze.

Artykuł pochodzi z kategorii: Motorynek

Więcej na temat:tych
POLECANE zwiń