Ile na świecie jest samochodów?

Zastanawialiście się kiedyś, ile samochodów jeździ po drogach całego świata?

Problem ten ostatnio zaprzątał głowę analityków amerykańskiej agencji Wards, która od 80 lat zajmuje się przemysłem motoryzacyjnym.

Dokonali oni analizy ostatnich rejestracji samochodów krajów na całym świecie i okazało się, że fani motoryzacji mają powody do świętowania (a ekolodzy wprost przeciwnie): w zeszłym roku liczba zarejestrowanych na całym świecie pojazdów przekroczyła miliard!

1 015 000 000 aut

Według Wards w 2009 roku na świecie zarejestrowanych było 980 milionów pojazdów, a zeszłym roku liczba ta sięgnęła 1 015 milionów, czyli miliarda i 15 milionów. Dane te obejmują samochody osobowe i wszelkiego rodzaju ciężarówki, nie obejmują natomiast samobieżnych maszyn budowlanych (spychaczy, koparek, walców itp.).

Reklama

3,6-procentowy wzrost liczby zarejestrowanych samochodów w roku 2010 (o 35,6 mln) okazał się drugim największym wzrostem w ciągu całej historii motoryzacji.

Duży wpływ na taki stan rzeczy ma boom motoryzacyjny w Chinach, gdzie w ciągu roku zanotowano wzrost liczby zarejestrowanych samochodów o 27,5 proc. W 2010 roku ich liczba wzrosła o ponad 16,8 mln (czyli niemal połowa światowego wzrostu przypadła na Chiny!) przekraczając 78 milionów.

Tym samym Chiny awansowały na drugie miejsce na świecie pod względem liczby samochodów, wyprzedzając Japonię (73,9 mln). Trzeba jednak zauważyć, że Chińczykom wciąż bardzo daleko do liderujących Stanów Zjednoczonych. Po drogach USA jeździ bowiem niespełna 240 mln aut (wzrost o mniej niż 1 procent).

Spory wzrost liczby zarejestrowanych samochodów odnotowano również w Indiach (o 8,9 proc, z 19,1 do 20,8 mln) i Brazylii (o 2,5 mln pojazdów).

Siedem osób na jedno auto

W 2010 roku na jeden zarejestrowany samochód przypadało 6,75 mieszkańca Ziemi. Mimo znacznego wzrostu liczby pojazdów, jest to więcej niż rok wcześniej (6,63).

Oczywiście rozkład liczby samochodów na świecie jest ekstremalnie nierówny. Największe nasycenie samochodami występuje na rynku amerykańskim (1 auto na 1,3 mieszkańca). Na drugim miejscu znalazły się... Włochy (1,45), a dalej z podobnym wynikiem (około 1,7) Francja, Japonia i Wielka Brytania.

O olbrzymim potencjale Chin świadczy fakt, że mimo dynamicznego wzrostu sprzedaży samochodów, wciąż na jeden pojazd przypada aż 17,2 osoby (w Chinach mieszka 1,3 mld ludzi). Jeszcze większe rezerwy ma rynek indyjski - w Indiach mieszka 1,17 mld ludzi, a na jeden samochód przypada średnio 56,3 osoby.

Warto zwrócić uwagę na nieustanny wzrost liczby samochodów. W 1986 roku na całym świecie było zarejestrowanych 500 mln pojazdów, w ciągu 25 lat liczba ta uległa więc podwojeniu. Wcześniej ze zjawiskiem podwojenia liczby samochodów mieliśmy do czynienia co 10 lat, począwszy od 1950 roku. W 1970 roku liczba pojazdów po raz pierwszy przekroczyła 250 milionów.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama