Przejdź do głównej części strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Wyprzedzanie z prawej strony. Kiedy jest legalne?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Czy wyprzedzanie z prawej strony jest zgodne z prawem?

Z prawej strony czasem można wyprzedzać / Fot: Stanisław Kowalczuk
Z prawej strony czasem można wyprzedzać / Fot: Stanisław Kowalczuk /East News

Tak, ale tylko w określonych sytuacjach. Jest dopuszczone na odcinku drogi z wyznaczonymi pasami ruchu w przypadku jezdni jednokierunkowej oraz dwukierunkowej, jeżeli ta ma co najmniej dwa pasy ruchu na obszarze zabudowanym lub trzy pasy poza obszarem zabudowanym przeznaczone do jazdy w tym samym kierunku.

Konieczne jest oczywiście zachowanie ostrożności oraz wzięcie pod uwagę m.in. zakazu wyprzedzania przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia, na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi i na skrzyżowaniu (z wyjątkiem ronda lub skrzyżowania, na którym ruch jest kierowany).

Źródło informacji: Motor

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (155)

Dodaj komentarz

~gosc -

Zapomniano ze bezwzgledny zakaz wyprzedzania z prawejstrony obowiazuje na autostradach!!!!

~sss -

Jak widzicie, że ktoś wyprzedza cię z prawej strony, to wbijcie sobie w końcu do łbów, że w tym momencie to właśnie wy powinniście jechać prawą stroną, aby ktoś inny mógł bezpiecznie wyprzedzić was z lewej strony. Nie ma tu znaczenia, że według was jedziecie lewym pasem z maksymalną prędkością na tej drodze. Od pomiaru prędkości poruszających się po drodze samochodów jest policja i fotoradary, a nie wasze prędkościomierze.

~Pytam kiedy? -

Kiedy Śląska Policja zacznie wreszcie surowo karać jeżdżących środkowym pasem A1, A4 i DTŚ z prędkością 80-90 km/h? Za to grozi 500 zł. Pora żeby sobie uświadomić, że do jazdy z tą prędkością służy prawy pas, ale polactwo wie lepiej.

~olo -

Mamy ruch w Polsce prawostronny a wielu kierowców szoruje środkowym pasem lub nawet lewym. Zamiast rozpisywać się na temat anomalii zobowiązać policję do KARANIA !!! kierowców niestosujących się do przepisów jazdy prawą stroną. Konia z rzędem policjantowi za wypisany mandat kierowcy za nieuzasadnioną jazdę środkowym lub lewym pasem - nie będzie wtedy problemów. Drogi będą przepustowe , mniej wypadków.

~znawca -

Tylko w POlandi jeździ sie w dzień na światłach, durnota do potęgi N

~guzi z niemiec -

tylko w dzikiej POlandi wszyscy jezdza jak chca i wyprzedzaja jak chca,w krajach europejskich wyprzedza sie tylko lewa strona

~stralis -

Akurat na jezdniach, na których można wyprzedzać z prawej strony PoRD nie zabrania również wyprzedzania przy dojeżdżaniu do wierzchołka wzniesienia i na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi więc nie jest konieczne "wzięcie tego pod uwagę". Autor wie, że dzwonią ale nie za bardzo, w którym kościele.

~Taksówkarz -

Drogi dwujezdniowe składają się z dwóch odrębnych jezdni, rozdzielonych najczęściej środkowym pasem zieleni lub barierą odpowiedniej konstrukcji w stosunku do przeznaczenia oraz wymagań bezpieczeństwa ruchu. Drogi te przeznaczone są do jazdy w przeciwnych kierunkach. W takim przypadku każda tych dróg jest jezdnią jednokierunkową oznaczoną znakiem informacyjnym D-3 droga jednokierunkowa, w związku z tym na takich drogach można wyprzedzać prawą stroną, nawet za miastem (teren zabudowany). Kiedyś założyłem się o to o 1/2 litra, przegrał dzwoniłem 2 X do Komendy Wojewódzkiej Ruchu Drogowego w ...

pfLeming

Obojętny pfLeming -

Dodam jeszcze jeden zakaz wyprzedzania w/w sytuacji - bezpośrednio przed przejściem dla pieszych (szkoda, że autor tekstu zapomniał o tak ważnym przepisie), wielu kierowców ignoruje ten zakaz, a kończy się zazwyczaj tragicznie.

~mmarek-szofer -

Ja zatyłował bym ten artykuł raczej tak . CZY JEST ZGODNE Z PRAWEM ZMUSZANIE kierowców DO JAZDY PASEM PRAWYM NA FATALNYCH NAWIERZCHNIACH WIĘKSZOSĆI POLSKICH DRÓG , ROZJECHANYCH PRZEZ CIĘŻKIE DO MAXA CIĘŻARÓWY a zwłaszcza po zimie . Przecież gdyby jechać tylko i wyłącznie prawym pasem , to po przejechaniu 100 km zawieszenie trzeba oddać do remontu , ogumIenie do wymiany , a przeguby dloni do gipsu ( nie wszyscy mają merce i leksusy ) . A do tego dochodzą jeszcze koleiny w asfalcie na prawym pasie i niech kto mądry i ostrożny podczas deszczu próbuje nimi jechać . Ja kiedyś urwałem prawe przednie koło bo ktoś komu pojazdy ciągle bryzgały wodą po ogrodzeniu , chcąc sunąć wodę z jezdni wykopał poprzeczny rów . od tej pory w deszcz nigdy nie jadę prawym pasem .