Przejdź do głównej części strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Oto cennik mandatów!

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

MSWiA chce jeszcze w tym tygodniu przesłać do podpisu premiera taryfikator uwzględniający m.in. nowe limity prędkości na autostradach i drogach ekspresowych oraz zwiększający mandaty za łamanie przepisów związanych z przewozem ludzi.

Znamy cennik mandatów
Znamy cennik mandatów /INTERIA.PL

"Trwają ostatnie prace nad projektem, chcemy je jak najszybciej zakończyć. Robimy wszystko, by jeszcze w tym tygodniu trafił on do podpisu premiera" - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka MSWiA Małgorzata Woźniak.

W sylwestra weszła w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, która m.in. zwiększyła limity prędkości na autostradach do 140 km/h i na dwupasmowych drogach ekspresowych do 120 km/h. MSWiA wydało rozporządzenie dotyczące punktów karnych za przekroczenie tych prędkości. Policja czeka jednak na nowy taryfikator mandatów, który ma podpisać premier. Obecnie funkcjonariusze sami podejmują decyzje, jakim mandatem ukarać kierowcę.

Zgodnie z opracowywanym projektem jeśli kierowca przekroczy prędkość do 10 km/h zostanie ukarany mandatem w wysokości do 50 zł (i według przyjętego wcześniej rozporządzenia - jednym punktem karnym). Za przekroczenie prędkości o 11-20 km/h ma dostać mandat w wysokości od 50 do 100 zł (2 punkty karne), o 21-30 km/h od 100 do 200 zł (4 punkty karne), o 31-40 km/h - od 200 do 300 zł mandatu (6 punktów karnych), o 41-50 km/h - od 300 do 400 zł mandatu (8 punktów karnych) i o 51 km/h i więcej - od 400 do 500 zł mandatu (10 punktów karnych).

Nowy taryfikator ma też zwiększyć wysokość mandatów za łamanie przepisów związanych z przewozem ludzi. To odpowiedź na wydarzenie z 12 października 2010 r., kiedy w tragicznym wypadku w Nowym Mieście nad Pilicą zginęło 18 osób, jadących przepełnionym i nieprzystosowanym do przewozu takiej liczby ludzi volkswagenem transporterem. Samochód we mgle zderzył się z ciężarowym volvo.

Zgodnie z planowanymi regulacjami za przewóz większej liczby osób niż określona w dowodzie rejestracyjnym lub pojazdem nieprzystosowanym czy nieprzeznaczonym do tego celu, grozić będzie od 100 zł mandatu. Nie została określona przy tym górna granica, co oznacza, że policjant może nałożyć najwyższy mandat - 500 zł (w obowiązującym taryfikatorze w tym przypadku stosowano widełki od 100 do 300 zł). Założono równocześnie, że najwyższa kara stosowana ma być przy przekroczeniu dozwolonej liczby przewożonych osób o pięć lub więcej.

Nowy taryfikator uwzględnia też przepisy zawarte w tzw. ustawie antynikotynowej, wprowadzającej zakaz palenia w miejscach publicznych. Chodzi o regulacje dotyczące obowiązków sprzedawców, właściciela lub zarządcy obiektu czy środka transportu. Zgodnie z nim za detaliczną sprzedaż wyrobów tytoniowych, w systemie samoobsługowym grozić będzie 100 zł mandatu, za nieumieszczenie informacji o zakazie sprzedaży takich produktów osobom do lat 18 - 150 zł i tyle samo za nieumieszczenie informacji o zakazie palenia w miejscu nim objętym.

Źródło informacji: INTERIA.PL/PAP

Więcej o:
łamanie przepisów,
mandat

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (262)

Dodaj komentarz

~NONEZ -

Za parkowanie na zakazie dostaniesz tyle co pirat drogowy 500 zł plus 6 punktów karnych tak karze STRAŻ MIEJSKA Z DARŁOWA

~FUTURE COP -

wysokości naszych mandatów to jest jedna wielka kpina jak mozna karac kogos kto jedzie 120 km/h w terenie zabudowanym mandatem 500 zł i 10 pkt To jest śmieszne i kierowcy o tym doskonale wiedzą. Takie kwoty jakie mamy w taryfikatorze powinny dotyczyć najmniej zamoznych i bezrobotnych. Policjant powinien nakładać mandat adewatny do zarobków kierowcy tak jak jest to min w skandynawii A nawiasem mowiąc wysokosci naszych mandatów nawet w porównaniu do naszych sasiadów Czechów czy Słowaków wypadają dosyc blado. A kierowcy prowadzący pod wpływem alkoholu automatycznie powinni tracić uprawnienia dożywotnio ZA GŁUPOTĘ I BRAK WYOBRAŹNI TRZEBA PŁACIĆ zreszta postawienie zarzutów za umyślną próbe zabujstwa też można by w takim przypadku postawić Auto w takim przypadku może być traktowane jak narzedzie potencjalnej zbrodni Mam nadzieje ze jak juz zostane policjantem uda mi sie cos zrobić w kierunku zaostrzenia przepisów

~biały -

brak jeszcze Stalina

~Szofer -

taki sam to niesprawiedliwe i nie demokratyczne.Dla oszusta i pseudo biznesmena 500zł to zaden wydatek kiedy sam odbiera miesiecznie 20 tys. zł. ale dla emeryta czy pracownika Reala diedy mu wypłacja zasiłek 15oozł jest suma nie do zaakceptowania. Skoro mandaty sa takie same powinny być pensje takie same wtedy zgoda poziom jest zachowany .

~straz miejska -

wieswageny ałdi tdi-klekoczce smrody! kiedy to zniknie z ulic?

~lex -

Jakim cudem stosowane urządzenia przez policje mogą określić realnie prędkość z dokładnością do 1km/h?Skoro nowe prawo mówi:kierowca ma pomiar prędkości przybliżony[błąd wskazań w samochodzie do 10km/h]i stosowane urządzenia przez policje TEŻ mają określoną granicę błędu.

~gość -

Co grozi za prowadzenie auta osobie niepełnoletniej???500zł mandatu i odroczenie prawa jazdy na dwa lata?? czy tylko mandat 500zł

~Prorok -

Jesteśmy na dobrej drodze do ukształtowania państwa policyjnego, karać mandatami przez to policja wyjdzie na rentowność, wsadzać do więzienia podnieść dopuszczalną szybkość do 199 km/h, albo jeszcze lepiej nie ograniczać jej bo po CO

~a co. -

cwaniaczki pojedzcie sobie do NORWEGI i zobaczycie jak tam przepisy sa uznawane przez mieszkancow, byli byscie w szoku bo u nas jest to nie mozliwe. Tam jak przejedziesz sie na drodze oznaczonej z ograniczeniem predkosci do 50 a pojedziesz np 55 to za 10 metrow bedziesz plakac ze nie jechales te 50. Tam sie nie opierdzielaja z mniczym odrazu mandacik jakies 2tys koron to na nasze okolo 1,5tys zl. i to co u nas jest to i tak jeszcze malo :) wiedz nie placzcie ale placic trzeba. chyba ze wolicie by z podatku zgarneli, a wymowki typu moj tata to prezydent gowno daje prawo siega kazdego nie wazne czy podcierasz sie szarym papierem czy 200zlotowkami :)

~Audi_Kierowca -

nie dotyczą, ani ograniczenia prędkości, to dla plebsu i biedaków.