Przejdź do głównej części strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Można nie płacić mandatów z fotoradarów. Jest jedno ale...

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Wykonywanie zdjęć przez radary, przetwarzanie tych informacji oraz ich udostępnianie jest nieprawne - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Fotoradary działają bez podstawy prawnej / Fot: Wojciech Stróżyk
Fotoradary działają bez podstawy prawnej / Fot: Wojciech Stróżyk /REPORTER

Więcej na ten temat

  • Wobec braku przepisów regulujących zasady przechowywania i udostępniania danych z fotoradarów przez Inspekcję Transportu Drogowego to sądy będą rozstrzygać, czy można podważyć mandat nałożony na podstawie zdjęcia z fotoradaru - uważa z-ca RPO Stanisław Trociuk. więcej »

Minister Transportu od 15 miesięcy nie wydał rozporządzenia w sprawie zasad przechowywania przez Inspekcję Transportu Drogowego danych z fotoradarów.

Rzecznik profesor Irena Lipowicz powiedziała w radiowej Jedynce, że brak rozporządzenia w tej sprawie oznacza, że funkcjonowanie radarów nie ma podstawy prawnej.

Profesor Lipowicz przyznała, że oznacza to, że można nie płacić mandatów na podstawie zdjęcia. Ostrzegła jednak, żeby tego nie robić. "Uważam, że sąd w sytuacji, gdy zobaczy, że nie ma rozporządzenia, przyznałby kierowcy rację, ale odradzam i proponuję, abyśmy poczekali na zmianę tego prawa" - powiedziała Rzecznik Praw Obywatelskich.

Jak dodała, w Polsce obowiązuje domniemanie prawidłowości aktu administracyjnego i zasadniczo domniemywa się, że decyzja wydana przez Państwo jest prawidłowa, więc trzeba najpierw doprowadzić do zmiany tej sytuacji.

Źródło informacji: IAR

Więcej o:
tych,
z,
Nie

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (49)

Dodaj komentarz
delf

Obojętny delf -

czy ktoś mógłby autorytatywnie napisac //// co się dzieje jak nie odbiorę korespondencji dotyczącej mandatu????? czy w ten sposób można odwlekac a podobno organ wystawiający mandat ma 12 miesięcy na jego wyegzekwowanie??????? Dotyczy to sytuacji gdy wyjeżdzam na kilkamiesięcy

~manex -

czy ktoś możę powiedzieć ,ile czasu ma mieć policja na NAŁOŻENIE mandatu od daty Wykroczenia ,czy jest to prawnie jakiś przedzial czasowy .

~anty -

uwazam ze straz miejskai gminna w niektorych regionach kraju organizuje wprost lapanke na kierowcow -czesto spokojnch obywateli a to zalatuje okupcja i lapankami w czasie wojny przez gestapo

~waza -

A ile pisania, niepotrzebnego, bo to wszystko jest już w Wydziałach Komunikacji, coś tu nie gra ,ale PO co takie kombinowanie z narodem?

~sledz -

domniemanie prawidłowosci aktu administracyjnego - zaraz popuszczę ze śmiechu; w tzw. aparacie siedzA ci, którzy sie nigdzie indziej nie nadają, wystarczy zresztą spojrzeć na twarze urzędników - naprawde nie trzeba być fizjonomistą żeby widzieć że coś w nich jest nie tak

~r -

A ja proponuję szybko zapłacić, żeby nie mieć problemów ze skarbówką, komornikiem etc., a następnie wnieść sprawę do sądu o zwrot bezprawnie naliczonego mandatu z odsetkami ustawowymi. Jesli to faktycznie prawda z tym rozporządzeniem, to powinnismy wygrac sprawę, a na rynku nie znajdziemy lepszej lokaty kapitału. Krótko mówiąc, szaleć na drogach, płacić mandaty a za rok odebrać kasę z odsetkami!

~ff -

Ale bełkot. Można nie płacić, ale lepiej płacić. To o co kaman?

~M-) -

Większym problemem jest to, że ITD nie przesyła zdjęcia wraz z mandatem. W związku z tym kierowca nie zawsze może się zorientować, że na zdjęciu np. nie widnieje jego wóz a odczytujący błędnie odcyfrował rejestrację, lub, że w miejscu, gdzie zrobiono zdjęcie nie było ograniczenia prędkości. ITD zamierza udostępnić zdjęcia jedynie jako dowód w sądzie. Ale w tym celu trzeba zakwestionować mandat.

~IRZIK -

Jest jedyny sposób na fotoradar w telewizji pokazano, że jadący samochód z szybkością 390 km na godzinę nie jest złapany na fotoradar, czujnik zanim się włączy to samochód już jest za daleko by go rozpoznać.

~gnat -

Jedz zegodnie z przepisami...no chyba,ze mozesz jechac jakies 7m przed samochodem przed fotoradarem..nic Ci nie bedzie,ale czy bedzie za wolno,albo czy nie za blsko... ;)