Przejdź do głównej części strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Co grozi za brak badań technicznych?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Nawet w razie zwykłej kontroli drogowej brak ważnych badań technicznych może być dla kierowcy bardzo kłopotliwy.

Konsekwencje braku przeglądu mogą być niemiłe
Konsekwencje braku przeglądu mogą być niemiłe /INTERIA.PL

Ryzykuje on zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego oraz problemami z ubezpieczycielem w razie ewentualnej kolizji.

Zatrzymanie dowodu

Brak ważnych badań technicznych jest dla policji podstawą do zatrzymania dowodu rejestracyjnego. Mundurowy decyduje, czy zatrzymany pojazd nadaje się do dalszego ruchu. Jeśli nie, policjant odbiera kierowcy dowód rejestracyjny i zabrania mu dalszej jazdy, a auto trafia na lawetę.

Jeśli jednak samochód jest sprawny i nie stanowi zagrożenia w ruchu, policjant zatrzyma dowód rejestracyjny i wyda kierowcy pisemne skierowanie na badanie techniczne pojazdu. Jest to dokument, który upoważnia do dalszego jeżdżenia autem (maksymalnie przez 7 dni).

Jeśli wyniki badania będą pozytywne, stacja kontroli pojazdów wyda stosowne zaświadczenie. Należy udać się z nim do wydziału komunikacji, gdzie zostanie zwrócony dowód rejestracyjny. Z dokumentem trzeba ponownie odwiedzić diagnostę, który wbije pieczątkę z badania wykonanego po zatrzymaniu dowodu rejestracyjnego.

Brak odszkodowania z AC

Jeszcze większe kłopoty czekają kierowców, którzy mają autocasco. W razie uszkodzenia samochodu, firma ubezpieczeniowa może odmówić wypłaty odszkodowania z polisy AC. Wszystko zależy od warunków umowy ubezpieczeniowej.

Istnieją dwie wersje:

1. Nie przewidujące odszkodowania z powodu braku badań technicznych. Jeśli OWU nie przewidują w takiej sytuacji odszkodowania, to właściciel auta najprawdopodobniej nie dostanie pieniędzy. Można dochodzić swoich praw w sądzie, co jednak nie będzie proste.

2. Przyznające odszkodowanie w oparciu o ocenę rzeczoznawcy. Rzeczoznawca określa, czy do wypadku przyczynił się stan techniczny auta (np. słabe działanie hamulców). Jeśli ocena stwierdza brak winy z powodu stanu technicznego auta, ubezpieczyciel powinien wypłacić odszkodowanie.

Natomiast brak przeglądu nie ma wpływu na ochronę ubezpieczenia OC.

Źródło informacji: Motor

Więcej o:
badanie techniczne

Warto zobaczyć


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (109)

Dodaj komentarz

~ryszard -

Jeżeli nie ma miejsca w dowodzie rejestracyjnym , czy można jeździć z zaświadczeniem od diagnosty o przeprowadzonym przeglądzie.Wiem że tu należy wymienić dowód rejstracyjny ale wstrzymuje się bo samochód jest wystawiony do sprzedaży i ktoś kto kupi znowu musiałby zmieniać dowód rej.Czy tu nie podpadnę policji ?

~kierowca -

Czemu policja nie robi badań na niezależnych stacjach diagnostycznych ? Bo połowa by nie otrzymała badań . Śmiech na sali jak widzi się alfę z wystającymi kołami poza obrys auta , albo karetę z łysymi oponami skierowaną do kiboli , a nie mówię o chińskich żarówkach , które świecą gdzie i ile chcą . Takich przykładów jest ogrom . Gdyby odbywało się to w niezależnej stacji , to albo te auta by nie jeździły , albo diagnosta usłyszał zarzut prokuratorski . Najważniejszym jest żeby na nagrody starczyło :)

~rumcajs -

A ja się pytam jak jest w USA i jak się ma tamtejszy brak przeglądów do ilości wypadków tam i w Polsce.

~Maniek -

Kto wymyslil te przepisy - to tylko robienie kasy. Jesli masz auto do 10 lub 12 lat nie powinno byc kontroli a potem to powinno zalezec od ubespieczyciela. To tak samo jak z corocznym przegladem opryskiwaczy u rolnikow - naciaganie na kase.

~matthias -

na 5 dniowych tablicach niemieckich możesz jeździć po całej Europie BEZ BADAŃ technicznych.System niemiecki to mistrzostwo.

~lek. sam.diagnosta -

Natomiast brak przeglądu nie ma wpływu na ochronę ubezpieczenia OC". - nie zgadzam się ponieważ badanie techn. ma wpływ na ochronę OC - firma ubezp. wypłaci odszkodowanie dla poszkodowanego natomiast właściciela lub użytkownika obciąży kwotą wypłaty odszkodowania.

~on_usa -

Yep ! nie porownujcie USA do Polski , inne przepisy inny Swiat , bardziej logiczny.

~20 km/h w zabudowanym -

Taa... A radiowozy i lawety bez ważnych badań tech. pewnie sieją śmierć między Odrą a Bugiem. Kto ICH sprawdzi, pytam się!!! Najważniejsze jest bepzieczeństwo, czyli pieczęć diagnosty. Pamiętajcie o tym. Amen.

~Elwirka -

wasza polska policja nic nie robi i ukrywa zlodzeji.Kumpel moj sprowadzil do polski auto Rav 4 do pily 3 lata temu.Zostawil w pile aby na wiosne je zarejestrowac poniewaz nie mieszka w polsce lecz USA na stale.Jego rodzina chaberska anka ukradla jego auto sfalszowala jego podpis i umowe kupna -sprzedarzy wypisala jak chciala auto zarejestrowala na siebie i swoja zlodziejska amtke i po 2 m-c auto sprzadali.Czlowiek dod zis sadzi zlodziej i nie ma auta i kasy za auto bo zlodziejka anka chaberska z pilu 26 lat klamie na policji i w sadzie ze mu zaplacila gotowka za nowe auto.Skad mloda szmaty moga miec tyle kasy??? Sadzy policja jak na razie slepe chronia zlodziejke ale Strasburg moze pomoc.Takie zlodziejstwa robi sie w naszej polsce a policja mzoe co?? nic a sady kiedys beda sadzone inaczej ale bedzie za pozno i pieklo czeka ich wszyscy.Pozyja ile jeszcze ?? 10, 20 lat i do dola a pozniej pieklo i nieskonczonosc i kto na tym wyjdzie dobrze?? zoabczymy!!!

~yzo -

uszkodzenie przedniej szyby (np małe pęknięcie) to już stan w którym twoje auto po kontroli ląduje na lawecie. Gadanie że jedziesz do mechanika pomoże - ale pojedziesz na lawecie.