Tajemnice ograniczeń prędkości

Przepisy dotyczące dozwolonych prędkości są skomplikowane i nie zawsze logiczne. Sprawdź swoją wiedzę.

Kierowcy muszą się mieć na baczności, ponieważ czyha na nich kilka pułapek związanych z ograniczeniami prędkości. Nawet nieświadomie można złamać przepisy. Przykładem może być kierowca, który w obszarze zabudowanym ciągnie przyczepę. Widząc znak podwyższający prędkość np. do 60 km/h, może jechać z taką prędkością. Jeśli natomiast drogowcy ustawili "siedemdziesiątkę", w dzień nie ma praw poruszać się z prędkością większą niż 50 km/h. Powód? Znaki podwyższające prędkość większą niż 60 km/h nie dotyczą pojazdów z przyczepą. Co zrobić, aby nie dostać mandatu za zbyt szybką jazdę?

Reklama

Widząc znak ograniczenia prędkości, trzeba wiedzieć, do którego miejsca to ograniczenie obowiązuje. Większość kierowców uważa, że do najbliższego skrzyżowania. Jest to prawda, ale z pewnymi wyjątkami. Po pierwsze, nie każde "skrzyżowanie" jest w rzeczywistości skrzyżowaniem, a tylko połączeniem dróg. Po drugie, nawet jeśli nim jest, niekoniecznie musi odwoływać ograniczenie.

Niewłaściwa interpretacja odwołania znaku ograniczenia prędkości może sporo kosztować. Pokazujemy w jakich sytuacjach i z jakiego powodu nie są one odwoływane.

Ograniczenia prędkości i skrzyżowania oraz połączenia dróg

Skrzyżowanie odwołuje ograniczenie prędkości. Teoretycznie sprawa wydaje się prosta. Trzeba jednak pamiętać o definicji skrzyżowania. Nie każde połączenie dróg jest traktowane jako skrzyżowanie, co oznacza, że nie odwołuje ograniczenia prędkości. Połączenie drogi publicznej z drogą wewnętrzną, gruntową, strefą ruchu czy dojazdem do posesji, nie jest skrzyżowaniem i w związku z tym po jego minięciu nadal trzeba stosować się do obowiązującego wcześniej zakazu. Z kolei na drogach o dwóch jezdniach znaki nie są odwołane, jeśli skrzyżowanie występuje po lewej stronie i nie ma połączenia z jezdnią z prawej strony. Oto przykłady takich sytuacji.

Ograniczenie prędkości pod wiaduktem

Ograniczenie prędkości na drodze dwujezdniowej

Ograniczenie prędkości na wiadukcie

Połączenie drogi publicznej z gruntową

Strefy ograniczenia prędkości

Zasada odwoływania ograniczenia prędkości przez skrzyżowanie obowiązuje, ponieważ drogowcy wprowadzają ograniczenia dotyczące dłuższych odcinków dróg, np. "strefa ograniczenia prędkości" oraz znak informacyjny, a pod nim znak z ograniczeniem prędkości.

Strefa ograniczonej prędkości

Ograniczenie pod tablicą "obszar zabudowany" lub "miejscowość"

Znaki informacyjne związane z ograniczeniami

Jadąc drogą, na której znaki ograniczają dozwoloną prędkość, należy uważać także na znaki informacyjne. Te mogą - w zależności od sytuacji - podwyższyć lub obniżyć dopuszczalną prędkość. Trzeba pamiętać, że znak ograniczenia prędkości obowiązuje do miejsca ustawienia znaku "strefa zamieszkania", gdzie prędkość jest standardowo ograniczona do 20 km/h. Ograniczenia prędkości odwołuje także znak "obszar zabudowany" lub "koniec obszaru zabudowanego".

Droga ekspresowa jednojezdniowa

Ograniczenie i koniec autostrady/drogi ekspresowej

Ograniczenie i początek drogi szybkiego ruchu

Ograniczenie i obszar zabudowany


Tekst: Sebastian Sulowski, zdjęcia: archiwum

Kolizja czy wypadek? - PRZEPISY

Skrzyżowanie z poplątaniem - RUCH DROGOWY

Motor
Dowiedz się więcej na temat: wyprzedzanie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama