Rower to nie tylko przyjemność. Sprawdź ważne przepisy

Policjanci przypominają, że jazda na rowerze nie tylko wiąże się z przyjemnością, ale również z przestrzeganiem zasad i przepisów ruchu drogowego.

Inspektor Zdzisław Sudoł, dyrektor Biura Ruchu Drogowego KGP, przypomina, że jazda rowerem po chodnikach może odbywać się tylko niektórych przypadkach. Jednym z nich jest opieka nad dzieckiem kierującym rowerem do 10. roku życia. Przypomnieć trzeba, że taki mały rowerzysta w świetle prawa jest... pieszym, z wszystkimi tego konsekwencjami - nie może jeździć po drogach dla rowerów, ale może przejeżdżać po przejściach dla pieszych. Dziecku takiemu nie wolno jednocześnie jeździć rowerem bez opieki.

Nie jest to zbyt mądre rozwiązanie, ale takie jest prawo. Przepisy są niekonsekwentne jeszcze w jednym przypadku. Rowerzysta w wieku od 10 do 18 lat może samodzielnie jeździć na rowerze, jeśli posiada kartę rowerową. Niestety, od rowerzysty starszego nie są wymagane już żadne kwalifikacje ani dokumenty.

Reklama

Jeśli droga, na której się poruszamy pozwala na jazdę powyżej 50 km/h, wówczas także możemy zjechać na chodnik, przy czym musi mieć on szerokość co najmniej 2 metrów. Ostatnim przypadkiem, gdy dorosłym rowerzystom wolno jeździć po chodniku są trudne warunki atmosferyczne, między innymi mocne opady śniegu, deszczu lub silny wiatr, które zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty na drodze.

- Jednak wtedy pierwszeństwo na chodniku ma zawsze pieszy, o czym powinni pamiętać rowerzyści - powiedział inspektor Zdzisław Sudoł. - Niestety nieraz obserwujemy, że kierujący rowerem robi sobie slalom między pieszymi i jedzie z dużą prędkością. Często w takiej sytuacji dochodzi do potrąceń - dodał.

Policja również przypomina o obowiązkowym wyposażeniu rowerów - są nimi: jedno światło pozycyjne z przodu i z tyłu, co najmniej jeden sprawny hamulec, dzwonek oraz tylne światło odblaskowe koloru czerwonego - nie może być w kształcie trójkąta.

INTERIA.PL/IAR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy