Polowania na kierowców skuteczne?

Takich statystyk - jak twierdzą sami policjanci - jeszcze nie było. W porównaniu z zeszłym rokiem znacząco spadła liczba wypadków oraz zabitych i rannych na polskich drogach.

W bieżącym roku zginęło o 700 osób mniej niż przez 10 miesięcy zeszłego roku - to prawie 20-procentowy spadek!

Funkcjonariusze przekonują, że wreszcie zaczęła się zmieniać świadomość kierowców. Pozytywne skutki przynoszą także działania prewencyjne - coraz większa liczba nieoznakowanych wideorejestratorów i gąszcz fotoradarów na głównych trasach.

- W miejscach, gdzie jeszcze 2-3 lata temu mieliśmy po 20-30 wypadków, teraz po pojawieniu się fotoradarów, tych wypadków odnotowujemy jeden lub dwa - mówi Mariusz Sokołowski z Komendy Głównej Policji.

Czy rzeczywiście kierowcy zwalniają przed fotoradarami? Oczywiście, ale tylko tymi wyraźnie oznakowanymi, które nie są zaskoczeniem. Takie rozwiązanie zastosowano np. w Krakowie, gdzie przed każdym słupem stoi stosowna tablica informacyjna, dając czas na wyhamowanie do przepisowej prędkości. Ta metoda jest skuteczna niezależnie od tego, czy w słupie jest rzeczywiście urządzenie rejestrujące, ale... nie przynosi dochodów w gotówce...

Zupełnie inaczej działają fotoradary, które są ukrywane przez policję lub straż miejską. Kierowca, który w ostatniej chwili dostrzeże zagrożenie, ostro hamuje, nie tylko ryzykując poślizg, ale narażając się na niebezpieczeństwo najechania przez samochód jadący z tyłu.

Do najtragiczniejszych wypadków dochodzi obecnie na bocznych i lokalnych drogach. Schemat jest najczęściej taki sam - młody kierowca wiezie kilka osób, znacznie przekracza prędkość i wypada z trasy. W takich, zwanych często dyskotekowymi (zdarzają się w nocy) wypadkach ofiar jest najwięcej.

Dlatego policja chce wzmóc kontrolę nad początkującymi kierowcami. Wnioskuje, by w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o ruchu drogowym znalazł się zapis, aby młodzi kierowcy przez dwa lata mogli prowadzić samochód, ale tylko pod okiem osoby z dłuższym stażem za "kółkiem".

Statystyka za 10 miesięcy:

Liczba wypadków: 2009 - 36797, 2008 - 40949, spadek - 4152

Zabici: 2009 - 3739, 2008 - 4438, spadek - 699

Ranni: 2009 - 47105, 2008 - 52279, spadek - 5174

INTERIA/RMF
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy