Policjant kieruje ruchem. Gesty i znaki, które kierowca musi znać!

Dziś na wielu skrzyżowaniach jest sygnalizacja świetlna, dlatego widok policjanta kierującego ruchem to rzadkość na drogach. Może właśnie z tego powodu w sytuacjach, gdy polecenia wydaje policjant, wielu kierowców i pieszych nie wie, jak się zachować w takiej sytuacji.

Jak prawidłowo reagować na sygnały wydawane przez policjanta kierującego ruchem? Funkcjonariusze z Braniewa przygotowali specjalny materiał, w którym prezentują i tłumaczą gesty i znaki wydawane przez policjantów na skrzyżowaniu.

Policjant kierujący ruchem. Co musisz wiedzieć?

Kierowanie ruchem to jedno z podstawowych zadań policjantów drogówki. Zarówno funkcjonariuszom, jak i wszystkim uczestnikom ruchu, zależy przecież na tym, aby odbywał się on nie tylko płynnie, ale przede wszystkim bezpiecznie. 

Rola policjantów kierujących ruchem jest niezwykle istotna, bo to właśnie od nich użytkownicy dróg będą oczekiwać pomocy podczas korków, czy w trakcie utrudnień powstałych w wyniku zdarzeń losowych.

Reklama

Światła czy znaki policjanta kierującego ruchem. Co jest ważniejsze?

Zgodnie z art. 5 Prawa o ruchu drogowym - uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze muszą stosować się do poleceń i znaków wydawanych przez osoby kierujące ruchem lub osoby uprawnione do jego kontroli, sygnałów świetlnych oraz znaków drogowych. Do takich sygnałów trzeba się stosować nawet wtedy, gdy z przepisów wynika inne zachowanie niż to nakazane przez osoby, sygnały świetlne lub znaki drogowe. 

Znaki i gesty wydawane przez osoby kierujące ruchem lub uprawnione do jego kontroli mają pierwszeństwo przed sygnałami świetlnymi i znakami drogowymi. 

Zatem gdy na sygnalizatorze świeci się czerwone światło, a policjant wydaje znaki i polecenia, by jechać, to należy jechać!

  • Jak więc zachować się, gdy na skrzyżowanie wchodzi policjant? 
  • Co oznaczają gesty i znaki policjanta kierującego ruchem? 

W zrozumieniu poleceń pomogą policjanci: Edyta Sobańska, Jan Boncal oraz Kamil Nadziejko.

Dowiedz się więcej na temat: policja
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy