Można nie płacić mandatów z fotoradarów. Jest jedno ale...

Czwartek, 11 października 2012 (10:15)

Wykonywanie zdjęć przez radary, przetwarzanie tych informacji oraz ich udostępnianie jest nieprawne - uważa Rzecznik Praw Obywatelskich.

Zdjęcie

Fotoradary działają bez podstawy prawnej / Fot: Wojciech Stróżyk /Reporter
Fotoradary działają bez podstawy prawnej / Fot: Wojciech Stróżyk
/Reporter

Zobacz również:

  • Wobec braku przepisów regulujących zasady przechowywania i udostępniania danych z fotoradarów przez Inspekcję Transportu Drogowego to sądy będą rozstrzygać, czy można podważyć mandat nałożony na podstawie zdjęcia z fotoradaru - uważa z-ca RPO Stanisław Trociuk. więcej

Minister Transportu od 15 miesięcy nie wydał rozporządzenia w sprawie zasad przechowywania przez Inspekcję Transportu Drogowego danych z fotoradarów.

Rzecznik profesor Irena Lipowicz powiedziała w radiowej Jedynce, że brak rozporządzenia w tej sprawie oznacza, że funkcjonowanie radarów nie ma podstawy prawnej.

Reklama

Reklama

Profesor Lipowicz przyznała, że oznacza to, że można nie płacić mandatów na podstawie zdjęcia. Ostrzegła jednak, żeby tego nie robić. "Uważam, że sąd w sytuacji, gdy zobaczy, że nie ma rozporządzenia, przyznałby kierowcy rację, ale odradzam i proponuję, abyśmy poczekali na zmianę tego prawa" - powiedziała Rzecznik Praw Obywatelskich.

Jak dodała, w Polsce obowiązuje domniemanie prawidłowości aktu administracyjnego i zasadniczo domniemywa się, że decyzja wydana przez Państwo jest prawidłowa, więc trzeba najpierw doprowadzić do zmiany tej sytuacji.

Artykuł pochodzi z kategorii: Bezpieczeństwo

IAR/PAP
Więcej na temat:tych | z | Nie
POLECANE zwiń