Amortyzatory, czyli tajemnica tłumienia

Pogarszający się stan amortyzatorów w samochodzie przyczynia się do szybszego zużycia pojazdu i do znacznego spadku poziomu bezpieczeństwa. Zazwyczaj użytkownicy samochodów wymieniają amortyzatory z powodu ich uszkodzenia, w przypadku wycieku oleju, a w ekstremalnych sytuacjach, gdy dalej nie da się już jechać. Opona trze o nadkole, samochód nie trzyma się toru jazdy lub też niepokoić zaczynają wydawane przez pojazd odgłosy.

Nie można dopuścić do takiego stanu rzeczy. Amortyzatory są bowiem jednym z najważniejszych elementów całego pojazdu i to od nich w dużej mierze zależy bezpieczeństwo nas samych, naszych bliskich, a także komfort jazdy oraz trwałość innych podzespołów samochodu.

Podstawową funkcją układu zawieszenia w pojeździe jest zapewnienie wygody podróżującym poprzez tłumienie wstrząsów, uderzeń i drgań wywołanych jazdą po nierównej nawierzchni. Układ zawieszenia, dzięki któremu samochód ma trzymać się drogi, odpowiada także za ograniczenie wibracji spowodowanych jazdą i ich przenoszeniu na inne mechanizmy pojazdu. Zużyty - powoduje, że przenosi się ich więcej, co wpływa ujemnie także na kondycję m.in. układu kierowniczego. Oznaką wyeksploatowanych amortyzatorów jest również szybsze zużycie opon, wydłużenie drogi hamowania, wibracje kierownicy, większe niż zazwyczaj kołysanie nadwozia na zakrętach.

Reklama

Kluczową rolę w układzie zawieszenia, obok sprężyn, opon i siedzeń mają amortyzatory. Od tego, czy są one sprawne, zależy komfort i bezpieczeństwo prowadzenia pojazdu. Stopień ich zużycia ma wpływ nie tylko na utrzymanie kierunku jazdy, ale również na długość drogi hamowania. Przy tej samej prędkości dwóch pojazdów wyposażonych w amortyzatory nowe i zużyte, różnica w hamowaniu wynosi nawet do kilku metrów. Zużyte amortyzatory mogą być także przyczyną źle działającego układu ABS (ASR), zapobiegającego blokowaniu kół podczas hamowania. Niska sprawność amortyzatorów wpływa pośrednio na zjawisko aquaplaningu (klin wodny między oponą a podłożem), co również może doprowadzić do wypadku.

Do prawidłowego funkcjonowania systemu zawieszenia i utrzymaniu pojazdu na drodze pomocne jest prawidłowe ustawienie przednich i tylnych półosi napędowych, elastyczność sprężyn, dobrej jakości opony i amortyzatory. Mimo, iż zazwyczaj amortyzatory psują się pojedynczo, zalecana jest wymiana parami.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: amortyzator | tajemnica | amortyzatory
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy