Saab

Środa, 10 stycznia 2024 (18:41) Aktualizacja Piątek, 12 stycznia 2024 (13:44)
Nieistniejąca od 2014 roku spółka Saab Automobile – od chwili powstania w 1947 roku – była jednym z dwóch najpopularniejszych producentów aut osobowych w Szwecji. W przeciwieństwie jednak do Volvo, Saab zniknął z rynku w wyniku wielu przemian i restrukturyzacji. Jego wkład w historię motoryzacji jest jednak bardzo duży, a auta tej marki dalej są uznawane za synonim wytrzymałości.
Saab - najważniejsze informacje
Firma Saab zajmowała się produkcją różnorodnych samochodów osobowych sprzedawanych zarówno w kraju macierzystym – Szwecji, jak i za granicą. /Getty Images

Saab - najważniejsze informacje

  • Data powstania:

    1947

  • Kraj:

    Szwecja

Saab. Co to za marka? 

Firma Saab zajmowała się produkcją różnorodnych samochodów osobowych sprzedawanych zarówno w kraju macierzystym – Szwecji, jak i za granicą. Przedsiębiorstwo wspierane aktywnie przez Grupę Saab, producenta sprzętu wojskowego, wykazywało się dużą inicjatywą w kontekście ówczesnej motoryzacji. Z tego też powodu firma bardzo często pokazywała nowe auta, modernizowała je i wprowadzała ulepszenia. 

Niektóre modele były produkowane jedynie przez rok, jak 9-4X (2011-2012), a inne przez nawet wiele lat, jak popularny model 900 (1978-1998).

Historia szwedzkiego Saaba

Szwedzki Saab to jeden z niewielu producentów, którzy rozpoczęli działalność nie od produkcji aut, a od wytwórstwa części do samolotów i innych pojazdów wojskowych. Koncern Saab Group, który później założył także spółkę zależną – Saab Automobiles – powstał w 1937 roku jako przedsiębiorstwo zbrojeniowe. Firma od tego czasu istnieje jako istotny producent sprzętu wojskowego i osiąga na tym polu bardzo wiele sukcesów. Część z nich wynika z dużego zaangażowania w projektowanie nowych rozwiązań, a część ze stałego modernizowania produktów już wprowadzonych na rynek.

W 1947 roku koncern Saab Group zdecydował o założeniu spółki-córki – Saab Automobiles, która miała się zajmować wyłącznie produkcją samochodów osobowych. Firma zaczęła podróż do świata motoryzacji z przytupem, gdyż pokazała zaprojektowany rok wcześniej pojazd koncepcyjny Ursaab, który miał przede wszystkim bardzo niski współczynnik aerodynamiczny. Dzięki niemu auto paliło mniej niż konkurencyjne modele, a także cechowało się większą dynamiką. Samochód wszedł na rynek, oczywiście po pewnych zmianach spowodowanych potrzebą homologacji, w 1949 roku jako kultowy już model Saab 93. W kolejnych latach firma kontynuowała ekspansję na zagraniczne rynki, projektując nowoczesne rozwiązania dostosowane do ich ówczesnych wymagań i oczekiwań.

Na początku lat 70. XX wieku koncern Saab połączył się ze szwedzką Scanią. Po kolejnych latach nastąpił przełom, w efekcie którego wprowadzono do sprzedaży model Saab 9000. To następne kultowe auto w jej katalogu. 

Kolejną ważną datą w historii Saaba był początek lat 90. XX wieku, kiedy przedsiębiorstwo niespodziewanie nabył amerykański koncern General Motors. Dzięki temu zażegnano kłopoty finansowe z lat 80. Ponadto dostęp do know-how amerykańskiej firmy otworzył przed Saabem szereg możliwości, łącznie z wykorzystaniem nowatorskich płyt podłogowych.

Nie zatrzymało to jednak nadejścia nieuchronnego bankructwa firmy. Wszystko zaczęło się pod koniec 2009 roku, kiedy to koncern General Motors chciał pozbyć się firmy Saab z portfolio. Do podpisania umowy doszło w pierwszej połowie 2010 roku, lecz i to nie wyprowadziło firmy na właściwe tory. Już pod koniec 2011 roku do szwedzkiego sądu wpłynął wniosek o ogłoszenie bankructwa. W efekcie zaprzestano produkcji, a wyprodukowane już auta zostały sprzedane. Resztę majątku wykupiła firma NEVS, po czym spróbowała sił w produkcji auta 9-3, lecz i to zakończyło się fiaskiem już po roku. W 2015 roku Grupa Saab wycofała zgodę na używanie jej nazwy przy produkcji samochodów.

Samochody Saab w Polsce

Saab to obecnie nieistniejąca firma, zatem zakup jej samochodów jest możliwy wyłącznie na rynku wtórnym. Używane auta tego koncernu są dobrze wycenione, lecz ograniczony jest dostęp do części zamiennych. To może źle wpływać na kwestię kosztów utrzymania. 

Saab w latach świetności miał salony dealerskie w całej Polsce i w wielu innych europejskich krajach. Z tego względu w morzu ofert da się znaleźć model zakupiony właśnie w naszym kraju.

Popularne modele samochodów Saab

Koncern Saab miał w ofercie wiele ciekawych samochodów, które bardzo mocno wpłynęły na cały rynek motoryzacyjny. 

To między innymi model 9000, który zadebiutował w 1984 roku i był produkowany nieprzerwanie aż do 1998 roku. Jest to luksusowe auto klasy średniej wyższej oferowane w różnych wersjach nadwoziowych, w tym jako sedan i kombi. 

Równie popularny, choć znacznie nowszy, był Saab 9-5. To z kolei średniej wielkości sedan wprowadzony na rynek w 1997 roku i produkowany do 2012 roku. Charakteryzuje go futurystyczny design, który wyróżnia się na tle innych samochodów w klasie premium, a także system SAHR – Saab Active Head Restraints. To funkcja, która chroniła przed urazami górnego odcinka kręgosłupa w wyniku wypadku i została wprowadzona właśnie w modelu 9-5.

Saab – ciekawostki na temat firmy

Saab przez wiele lat istnienia wdrożył do motoryzacji kilka interesujących innowacji, które przyjęły się w niej na kolejne dekady. 

Pierwszą nowinką technologiczną było wprowadzenie spryskiwaczy oraz wycieraczek przednich reflektorów, które znacznie zwiększyły bezpieczeństwo podróżujących. 
Kolejną ciekawą innowacją było wprowadzenie filtra powietrza dla pasażerów, który oczyszczał powietrze wdmuchiwane do kabiny. 

Ważny był także Night Panel. To funkcja oceniana przez właścicieli aut Saab jako najbardziej interesująca, gdyż odpowiadała za wygaszenie oświetlenia wszelkich zbędnych źródeł światła w kabinie. To z kolei znacznie podnosiło komfort i bezpieczeństwo jazdy nocą.

Temat Saab znajdziesz również w serwisie:

Saab - Wiadomości

  • Odkryli porzucony salon. Nie spodziewali się tego, co zastaną w jego wnętrzu

    Odkryli porzucony salon. Nie spodziewali się tego, co zastaną w jego wnętrzu

    Środa, 12 lipca 2023 (09:45)
    Stare i na pierwszy rzut oka opuszczone miejskie budynki mogą skrywać nie lada tajemnicę. Niedawno przekonali się o tym pewni twórcy internetowi, którzy penetrując zakamarki jednego z...
  • W jakie auta warto inwestować? 10 aut, które szybko zyskują na wartości

    W jakie auta warto inwestować? 10 aut, które szybko zyskują na wartości

    Piątek, 29 października 2021
    Samochód kojarzy się głównie z wydatkami, ale w dobie galopującej inflacji może również być inwestycją. Jakie auta najszybciej zyskują dziś na wartości i dają nadzieję na szybkie...
  • Xiaomi kupi NEVS? To spadkobierca Saaba

    Xiaomi kupi NEVS? To spadkobierca Saaba

    Czwartek, 26 sierpnia 2021 (09:12)
    W dobie upowszechniania się autonomicznej jazdy i napędów elektrycznych samochody stały się de facto jeżdżącymi komputerami. Nie dziwi więc, że branża automotive leży dziś w obszarze...
  • Reklama
  • Koniec Saaba. Samochodowa marka przestaje istnieć!

    Koniec Saaba. Samochodowa marka przestaje istnieć!

    Środa, 22 czerwca 2016 (12:54)
    To już ostatni odcinek dramatu o nazwie Saab. Zasłużona dla historii marka na dobre znika z motoryzacyjnej mapy świata!
  • Saab tylko dla samolotów. Producent aut ma duży problem!

    Saab tylko dla samolotów. Producent aut ma duży problem!

    Wtorek, 2 lutego 2016 (09:23)
    Złe wiadomości dla fanów szwedzkiej motoryzacji. Konsorcjum National Electric Vehicles Sweden (NEVS), które po wielu perypetiach przejęło większość majątku marki Saab, stanęło właśnie...
  • Saab odbił się od dna? Będą aż cztery nowe modele!

    Saab odbił się od dna? Będą aż cztery nowe modele!

    Poniedziałek, 14 grudnia 2015 (11:36)
    National Electric Vehicle Sweden (NEVS) - spadkobierca motoryzacyjnego dorobku Saaba i właściciel praw do modelu 9-3 - szykuje się do nowej ofensywy modelowej! Jako pierwszy na rynku...
  • Reklama
  • "Narodowy producent aut". Nowa szansa dla FSO?

    "Narodowy producent aut". Nowa szansa dla FSO?

    Wtorek, 27 października 2015 (14:27)
    Dawne hale FSO popadają w ruinę, nikt o zdrowych zmysłach nie wierzy już, że na Żeraniu kiedykolwiek uda się wznowić produkcję samochodów.
  • Nowe perspektywy przed Saabem?

    Nowe perspektywy przed Saabem?

    Wtorek, 18 sierpnia 2015 (09:12)
    Chiński Dongfeng Motor i National Electric Vehicle Sweden (NEVS), który od 2012 roku jest właścicielem Saab Automobile, podpisały właśnie porozumienie o partnerstwie strategicznym.