Nissan Murano

Poniedziałek, 7 sierpnia 2023 (13:34) Aktualizacja Wtorek, 9 stycznia 2024 (12:33)
Nissan Murano, jako pierwszy luksusowy SUV tego japońskiego koncernu, łączy elegancję z szykowną klasą i niewielkimi, choć istotnymi z punktu sprzedażowego właściwościami terenowymi. Wysoko zawieszone podwozie, duża i przestronna kabina oraz nieco futurystyczny design sprawia, że samochód doczekał się aż trzech generacji. Jest bowiem produkowany nieprzerwanie od 2003 roku.
Nissan Murano - najważniejsze informacje
Nissan Murano na przestrzeni 20 lat doczekał się trzech generacji. /Nissan /

Nissan Murano - najważniejsze informacje

  • Marka:

  • Rozpoczęcie produkcji:

    2002

Nissan Murano – historia

Nissan Murano to pięciodrzwiowy SUV z napędem przednim lub na wszystkie koła, przeznaczony dla wielbicieli samochodów luksusowych o nieco wyższym zawieszeniu. 

Auto stanowiło w rękach marki Nissan również odpowiedź na rosnące wymagania klientów. Ci oczekiwali wyższej pozycji za kierownicą, lecz nie kosztem gorszego prowadzenia znanego z samochodów stricte terenowych oraz utylitarnego, off-roadowego wyglądu.

Co więcej, logotyp tej marki – w przeciwieństwie do wielu konkurentów, w tym BMW X5 czy Volvo XC90 – zapewniał o wieloletniej, japońskiej trwałości owianej doskonałą sławą zarówno w USA, jak i w Europie.
Samochód miał trudną konkurencję, która zresztą rozrastała się wraz z każdym rokiem. Pojawił się w chwili motoryzacyjnego boomu na pojazdy typu SUV – Sport Utility Vehicle. Auta tego typu powinny łączyć najważniejsze i pozytywne cechy osobówek oraz terenówek – i nie inaczej jest z Nissanem Murano. 

Koncern Nissan wybrał nazwę „Murano” nieprzypadkowo. Określa bowiem grupę siedmiu atrakcyjnych i pięknych wysp leżących we Włoszech, tuż obok Florencji. Wyspy, które dzielą niewielkie odległości, zamieszkiwane są przez łącznie jedynie niespełna 6 000 osób. Miejsce to słynie z wyrobu różnych artykułów wykonanych w całości lub częściowo ze szkła.

Nissan Murano – generacje

Pierwsza generacja Nissana Murano (2002-2007) 

Nowy SUV z logotypem marki Nissan pojawił się w sprzedaży w Europie w 2005 roku (rok po premierze na paryskiej wystawie motoryzacyjnej 2004), a trzy lata wcześniej (w 2002 roku) w Ameryce Północnej.

Auto było oferowane z mocnym silnikiem o pojemności 3,5 l na rynek amerykański i europejski. Różniły się one jednak nieco mocą – 234 KM w Europie oraz 248 KM w USA. 

Pojazd był dobrze wyposażony. W standardzie o bezpieczeństwo dbało sześć poduszek powietrznych oraz rozbudowany system ABS i ESP, o komfort z kolei skórzana tapicerka oraz mocny system audio.

Druga generacja Nissana Murano (2008-2014) 

Chłonny rynek amerykański sprawił, że koncern Nissan, projektując następcę pierwszej generacji Murano, w dalszym ciągu kierował się dobrem klientów z USA. Auto uległo nieznacznemu powiększeniu – długość z 476 cm wzrosła na 483 cm, szerokość z 188 cm na 189 cm, a wysokość – z 169 cm na 173 cm. Płyta podłogowa dzielona z Maximą oraz Renault Laguną trzeciej generacji zapewniała dobre prowadzenie i łatwość serwisowania również w Europie, a bogate wyposażenie – dużą popularność. Auto było dostępne w wielu wariantach wyposażenia, w tym także jako model CrossCabriolet – wariant ze składanym dachem. 

Trzecia generacja Nissana Murano (od 2015 roku) 

Marka rozwinęła samochód względem drugiej głównie o rozwiązania zmniejszające zużycie paliwa oraz obniżenie masy całego pojazdu. Auto, mimo zachowania praktycznie takich samych wymiarów zewnętrznych, okazało się bardziej ekologiczne. Koncern Nissan, idąc za ciosem, w 2016 roku do oferty dołączył wersję hybrydową. W 2016 roku doszło do modernizacji. Samochód dostał unowocześnione światła, zmianie uległ także przedni grill. Niestety w Polsce możliwość jego zakupu w praktyce nie istnieje z uwagi na wycofanie go ze sprzedaży w Europie.

Nissan Murano – dane techniczne

  • Pierwsza generacja Nissana Murano (2003-2007) – pojemność silników: 3,5 l; moc silników: 234 KM; napęd na przednie lub wszystkie koła; skrzynie biegów: automatyczna CVT

  • Druga generacja Nissana Murano (2009-2014) – pojemność silników: 2,5-3,5 l; moc silników: 190-234 KM; napęd na przednie lub wszystkie koła; skrzynie biegów: automatyczna CVT

  • Trzecia generacja Nissana Murano (od 2015 roku) – pojemność silników: 2,5-3,5 l; moc silników: 230-260 KM; napęd na przednie lub wszystkie koła; skrzynie biegów: automatyczna CVT

Nissan Murano – ciekawostki

Nissan Murano otrzymał wiele nagród związanych z jego wzorowym bezpieczeństwem oraz nietuzinkową stylistyką, która w połączeniu z osławioną bezawaryjnością musiała zakończyć się sukcesem. Już w 2003 roku auto było nominowane, choć nie otrzymało żadnej nagrody, do konkursu na najlepszy samochód typu SUV w Ameryce Północnej. W 2007 roku Murano otrzymał zasłużoną nagrodę na najlepszy wybór wśród średniej wielkości SUV-ów klasy premium, a w 2010 roku – pięć gwiazdek bezpieczeństwa NHTSA.

Nawet wnętrze zostało docenione przez niezależnych recenzentów. W 2015 roku model ten otrzymał prestiżową nagrodę rozdawaną przez czasopismo Ward za najlepszą kabinę.

Nissan Murano – opinie kierowców

Nissan Murano jest oceniany przez nabywców bardzo pozytywnie. Większość z nich docenia przede wszystkim bardzo obszerne wnętrze, poukładane, ergonomicznie zaprojektowane i z wieloma schowkami. Zarówno kierowca, jak i pasażerowie, mieli wokół siebie ich całe mnóstwo.

Nie bez znaczenia są także silniki. Jednostki napędowe, na które postawiła japońska marka Nissan – w tym osławione V-szóstki – przez motoryzacyjną prasę są w dalszym ciągu uznawane za najlepsze w swojej klasie. Same silniki mają moc optymalną do wagi auta. Wszystkie z łatwością rozpędzają samochód do dużych prędkości w krótkim czasie. Pomaga w tym bezstopniowa skrzynia, która potrafi wykrzesać moc z każdego silnika dostępnego w tym modelu, a jej dodatkową zaletą jest brak szarpania związanego ze zmianą biegów.

Nissan Murano - Wiadomości

  • Wysyp nowości!

    Wysyp nowości!

    Poniedziałek, 29 września 2008 (07:00)
    W najnowszym, 40. numerze tygodnika "Motor", w dziale "Pierwsza jazda" pojawiają się nowy, świetnie jeżdżący i wykonany z najwyższą starannością Volkswagen Golf VI, odchudzony o 40 kg i o...