Włączanie się do ruchu

Manewr wydaje się prosty. Natomiast samo określenie kiedy włączamy się do ruchu nie jest już tak oczywiste. Włączanie się do ruchu to rozpoczynanie jazdy po postoju lub zatrzymaniu się (nie wynikającym z warunków lub przepisów ruchu drogowego).

Włączanie się do ruchu następuje także przy wyjeżdżaniu z niektórych dróg np. niepublicznych i obiektów przydrożnych np. stacji benzynowej czy parkingu.

Podczas włączania się do ruchu kierujący pojazdem ma obowiązek zachować szczególną ostrożność oraz ustąpić pierwszeństwa innemu pojazdowi lub uczestnikowi ruchu. Oznacza to, że rozpoczynając jazdę (ruszając) kierowca nie może stworzyć żadnego zagrożenia lub utrudnienia dla innych kierujących, którzy już uczestniczą w ruchu i dla pieszych, zarówno tych, którzy poruszają się po chodniku lub poboczu, jak i tych, którzy przechodzą przez jezdnię. Wszystkim tym uczestnikom ruchu pojazd włączający się musi ustąpić pierwszeństwa.

Reklama

Nie jest natomiast włączaniem się do ruchu (jak to czasem mylnie określają kierowcy) ruszanie po zatrzymaniu się np. przed sygnalizatorem ze światłem czerwonym czy wjeżdżanie z drogi podporządkowanej na drogę z pierwszeństwem. Warto wiedzieć, że w razie ewentualnej kolizji kierujący pojazdem włączającym się do ruchu ponosi zazwyczaj wyłączną odpowiedzialność za takie zdarzenie. Każdy pojazd i pieszy, który był już w ruchu, ma pozycję niejako "uprzywilejowaną" wobec pojazdu włączającego się do ruchu.

Teoretycznie wydaje się, że kierowcy nie powinni mieć problemów z interpretacją, kiedy włączają się do ruchu. W praktyce jest niestety inaczej. Najwięcej problemów sprawia określenie, która droga jest niepubliczna.

Przykładowe sytuacje włączania się pojazdu do ruchu

Koniec drogi wewnętrznej
Włączanie się do ruchu ma miejsce przy wjeżdżaniu z drogi niepublicznej na publiczną. Zazwyczaj informuje nas o tym znak "Koniec drogi wewnętrznej". Nawet jeśli go nie ma, pamiętajmy, że wyjeżdżając z terenu centrum handlowego, fabryki, terenu firmy czy osiedla - również włączamy się do ruchu.

Droga bez oznaczeń
Często zdarza się, że drogi osiedlowe lub niepubliczne nie są oznaczone żadnymi znakami (ich status można sprawdzić np. w urzędzie gminy). Wjazd na taką drogę nie powoduje większych problemów, natomiast wyjazd z niej może okazać się kłopotliwy. Nie wiemy wówczas, czy włączamy się do ruchu, czy też mamy stosować zasady pierwszeństwa obowiązujące na skrzyżowaniu. W tej sytuacji lepiej uznać, że włączamy się do ruchu, niż próbować wyegzekwować należne nam (prawdopodobnie) pierwszeństwo przysługujące np. zgodnie z zasadą prawej ręki. Kierowcy jadący szeroką jezdnią zazwyczaj uznają, że jest to droga z pierwszeństwem i nie zwracają w ogóle uwagi na boczne wyloty dróg osiedlowych.

Zawracanie w bramie, na podjeździe
Jeżeli do zawracania wykorzystujemy obiekt infrastruktury drogowej taki jak brama, podjazd, to wyjeżdżając z bramy czy podjazdu na jezdnię również włączamy się do ruchu.

Wyjazd z posesji, stacji benzynowej
Przy wjeżdżaniu na drogę z posesji, obiektu przydrożnego (np. stacji benzynowej, parkingu) oraz z drogi prowadzącej do takiego obiektu musimy ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom. Miejsce przecięcia się takiej drogi z inną drogą, wbrew obiegowym opiniom, nie jest skrzyżowaniem.

Opuszczanie strefy zamieszkania
O wyjeżdżaniu ze strefy zamieszkania powinien informować znak "Koniec strefy zamieszkania". Jego brak nie zwalnia nas wcale od obowiązku ustąpienia pierwszeństwa wszystkim pojazdom na drodze poprzecznej! Jeżeli wjeżdżając uprzednio do strefy zamieszkania napotkaliśmy "Strefa zamieszkania", to wyjeżdżając z niej musimy mieć świadomość, z jakiej drogi wyjeżdżamy.

Wyjazd z bramy, zjazd z chodnika
Włączanie się do ruchu ma miejsce kiedy wyjeżdżamy z bramy, zjeżdżamy z chodnika na jezdnię, ale także po zatrzymaniu się na jezdni, np. w celu wysadzenia pasażera.

Pas włączania
Na niektórych drogach znajdują się tzw. pasy włączania, oznaczone strzałkami. Wyjeżdżając z nich na drogę musimy ustąpić pierwszeństwa. Włączamy się do ruchu także przy wjeżdżaniu na jezdnię z pasa ruchu dla pojazdów powolnych lub z pobocza. Jeżeli zjechaliśmy na pobocze aby pomóc innym podczas wyprzedzania, to powracając z niego na jezdnię także włączamy się do ruchu.

Autobus
Na obszarze zabudowanym autobusy i trolejbusy ruszające z oznaczonego przystanku lub wyjeżdżające z zatoki przystankowej są włączającymi się do ruchu. Mimo tego, to inni kierowcy muszą zwolnić i ustąpić pierwszeństwa takim pojazdom (jeśli mają włączony kierunkowskaz). Prowadzący autobusem musi oczywiście upewnić się, czy jego manewr nie spowoduje zagrożenia.

Droga gruntowa
Przy wyjeżdżaniu z drogi gruntowej na drogę twardą także musimy wszystkich przepuścić. Warto przypomnieć, że droga twarda to jezdnia o nawierzchni bitumicznej, betonowej, kostkowej, klinkierowej, brukowej lub z płyt kamienno-betonowych, której długość nawierzchni przekracza 20 metrów.

Jerzy Bitner

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy