Widziałeś ukryty przełącznik w tylnych drzwiach? Twoje auto też go ma

W tylnych drzwiach samochodu często można znaleźć niewielki rygiel, który może podnieść bezpieczeństwo jazdy. Wielu kierowców nie ma pojęcia o jego istnieniu lub nie wie, do czego służy. Sprawdzamy, jak poprawnie z niego korzystać.

W samochodzie można znaleźć mnóstwo rozwiązań podnoszących bezpieczeństwo. Jednym z najprostszych, a do tego bardzo skutecznych jest możliwość blokowania tylnych drzwi. Gdy zabezpieczenie jest aktywne, drzwi można otworzyć tylko od zewnątrz.

Blokada tylnych drzwi - jak działa?

W tej sytuacji nie ma znaczenia, że zamki w samochodzie są odryglowane. Pasażer pociągający za klamkę od wewnątrz nie otworzy drzwi. Dopiero po dezaktywacji zabezpieczenia, drzwi otwierają się od wewnątrz standardowo.

Blokada tylnych drzwi przydaje się w sytuacjach, gdy na tylnej kanapie przewozimy dzieci lub osoby, które mogłyby przypadkowo otworzyć drzwi podczas jazdy i doprowadzić do niebezpiecznej sytuacji. Szczególnie, gdy samochód jest zaparkowany przy ulicy, nie wspominając o niebezpieczeństwie w czasie jazdy.

Reklama

Minusem takiego rozwiązania jest problem z wydostaniem się z pojazdu, gdyby doszło do wypadku. Pasażerowie siedzący z tyłu mogliby otworzyć drzwi dopiero po otwarciu szyby i sięgnięciu do zewnętrznej klamki. Pod warunkiem, że blokada tylnych szyb nie została aktywowana. Włącznik tego zabezpieczenia znajduje się przy panelu sterowania szyb po stronie kierowcy.

Blokada tylnych drzwi - jak aktywować?

Blokada tylnych drzwi to najczęściej niewielki przełącznik umieszczony we wnęce, który można przestawić palcem. Czasami producenci decydują się na inne rozwiązania, takie jak przesuwane przełączniki lub pokrętła. Do aktywacji blokady potrzebny jest wtedy grot kluczyka. W niektórych nowych samochodach blokadę można aktywować elektrycznie.

Dźwignia blokady tylnych drzwi jest zawsze wyraźnie oznaczona, np. piktogramem z wizerunkiem sylwetki dziecka. Jednak zdarzają się marki, w których ten element nie jest w żaden sposób wyróżniony. Warto zajrzeć do instrukcji obsługi, żeby poznać szczegóły działania takiej blokady.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy