W jakie części warto inwestować? Sprawdź, co będzie najlepsze dla twojego samochodu!

Nawet samochody mające opinię trwałych i bezawaryjnych pojazdów, czasami muszą się spotkać z mechanikiem. Wymiana części bywa koniecznością – przyczyną może być wypadek, stłuczka lub zwyczajne zużycie spowodowane intensywną eksploatacją. Każdy kierowca prędzej czy później stanie przed wyborem – kupić oryginalne części czy posiłkować się przy naprawie zamiennikami?

Zamienniki części samochodowych pod lupą

Najczęstszym powodem poszukiwania alternatywy dla oryginalnych części jest wyższa – w porównaniu do zamienników – cena. Oryginalne części samochodowe bywają nawet kilkakrotnie droższe od elementów proponowanych przez sklepy lub internetowych sprzedawców. Koszty utrzymania samochodu w dzisiejszych czasach są dość wysokie i wielu kierowców stara się minimalizować je poprzez korzystanie z tańszych opcji. Wielu z nich tłumaczy swoją decyzję tym, że w praktyce zamiennik nie różni się niczym od części oferowanych przez autoryzowany serwis – drożej płaci się jedynie za oryginalne logo na produktach. 

Reklama

Czy tak jest naprawdę? Realia są nieco inne – zamienniki części samochodowych mogą być jedynie doraźnym środkiem naprawy, a brak możliwości sprawdzenia dokładnie ich jakości może skończyć się, w najlepszym przypadku, stratą pieniędzy. W przypadku oryginalnych części niektórych producentów aut, np. Toyoty takie ryzyko nie występuje – elementy przeznaczone do napraw produkowane są na tych samych liniach montażowych, co części do pierwszego montażu. Oznacza to, że nie różnią się żadnym szczegółem od elementów zamontowanych w fabrycznie składanym samochodzie i tym samym idealnie pasują do modelu, dla którego powstały. 

W przypadku zamiennika nie można być pewnym, czy dany element powstał przy użyciu odpowiedniej technologii i z wykorzystaniem surowców wysokiej jakości. To oczywiście może znacząco wpływać na trwałość i wytrzymałość części. W przypadku elementów karoserii może występować także problem ze spasowaniem – każdy dobry blacharz wie, że zamienniki części samochodowych bardzo często wymagają żmudnego przygotowania do ostatecznego montażu. Elementy zamienne bardzo często produkowane są z pominięciem odpowiednich norm jakościowych, także dotyczących zabezpieczeń antykorozyjnych – to właśnie dzięki temu nieautoryzowanym producentom udaje się ograniczyć koszty, co kierowcy odczuwają w postaci niższych cen.

Oryginalne części zamienne – pewność i bezpieczeństwo

Nowe modele samochodów posiadają kontrolowane strefy zgniotu, układ bezpieczeństwa czynnego, np. Toyota Safety Sense oraz inne zaawansowane systemy bezpieczeństwa, zazwyczaj ponadstandardową liczbę poduszek powietrznych czy też fotele z systemem ochrony kręgosłupa. Mimo tych wszystkich nowatorskich rozwiązań, nadal głównymi odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo jazdy są: rozwaga kierowcy oraz dobry stan techniczny auta. Jak to ma się do części zamiennych? Rozsądku niestety nie da się kupić w autoryzowanym serwisie, ale za to można w nim nabyć części zamienne, co do których mamy pewność, że zapewnią pełne bezpieczeństwo. Zamienniki mają tę wadę, że nie dają gwarancji, czy ich jakość jest na tyle dobra, aby spełniały swoje zadanie w stu procentach. Oryginalne części układu hamulcowego, kierowniczego czy wysokiej jakości elementy podwozia są nie mniej ważne od poduszek powietrznych, gdyż w przeciwieństwie do nich nie zmniejszają tragicznych skutków wypadku, ale pomagają do niego nie dopuścić. To główny powód wyższych cen oryginalnych części – kierowca nie płaci za logo, ale za gwarancję bezpiecznego prowadzenia pojazdu. 

Trwałość również nie jest bez znaczenia – oryginalna część z serwisu wytrzyma bez problemu wiele lat. Jeśli skorzystamy w tym samym okresie z zamienników, może się okazać, że za ten sam element zapłacimy wielokrotnie – wszystko zależy jedynie od tego, czy kalkulujemy długoterminowo. Nie bez znaczenia jest też wartość pojazdu – chcąc w przyszłości wymienić swoją Toyotę Avensis, Opla Corsę czy Renault Megane na nowszy model, możemy być pewni, że auto naprawiane z pomocą zamienników nie osiągnie takiej ceny, jak wóz reperowany na bazie oryginalnych elementów.

materiały prasowe
Dowiedz się więcej na temat: części samochodowe
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy