Samochód bez prawa jazdy. Czym można jeździć na dowód osobisty?

Samochód bez prawa jazdy to marzenie wielu osób, które mają problemy ze zdobyciem tego uprawnienia. Często takim mianem określa się mikrosamochody. Sprawdzamy, czy faktycznie do ich prowadzenia wystarczy jedynie dokument potwierdzający tożsamość.

Samochód bez prawa jazdy to popularne określenie na mikrosamochody, które można prowadzić bez wymaganego prawa jazdy kategorii B. Jednak już na wstępie warto wiedzieć, że taki samochód nie może być użytkowany wyłącznie za okazaniem dowodu osobistego.

Samochód bez prawa jazdy, czyli mikrosamochód. Co to jest?

Mikrosamochody wizualnie nie odbiegają od typowego samochodu osobowego, ale już na pierwszy rzut oka widać, że gabaryty takiego pojazdu są zupełnie inne. Podobnie jak kluczowe parametry techniczne. Przepisy jasno określają, że prawo jazdy kategorii B nie jest wymagane do kierowania:

Reklama
  • Czterokołowcem lekkim (homologacja L6e) - pojazd, którego masa własna nie przekracza 350 kg, a konstrukcja uniemożliwia mu rozwinięcie prędkości powyżej 45 km/h.
  • Czterokołowcem ciężkim (homologacja L7e) - pojazd przystosowany do przewozu osób lub ładunku. Charakterystyczne są dla niego masa własna do 400 kg w przypadku przewozu osób i 550 kg w przypadku przewozu rzeczy.

Jakie uprawnienia trzeba mieć aby kierować samochodem bez prawa jazdy?

Aby legalnie poruszać się tzw. samochodem bez prawa jazdy, trzeba spełnić kilka wymogów i formalności. Przyszły kierowca mikrosamochodu musi zdobyć uprawnienia do kierowania czterokołowcem lekkim lub ciężkim.

Chodzi o jedną z następujących kategorii prawa jazdy: AM, A1, A2, A, B1 lub wyższej. Najprostszym sposobem jest zdobycie prawa jazdy kategorii AM. Kurs obejmuje 5 godzin teorii i 5 godzin nauki praktycznej. Jednak żeby kierować czterokołowcem ciężkim potrzebne będzie prawo jazdy B1 lub wyższe. Do egzaminu można przystąpić dopiero po przejściu kursu obejmującego 30 godzin teorii i 30 godzin praktyki.

Gdzie można poruszać się samochodem bez prawa jazdy?

Samochody bez prawa jazdy to konstrukcje stworzone dla kierowców, którzy większość czasu spędzają w miastach. Taki pojazd ma ograniczoną prędkość maksymalną. Nie można też poruszać się takimi czterokołowcami po autostradach i drogach ekspresowych. Jeśli pasażerem samochodu bez prawa jazdy jest dziecko do lat 7, przepisy nakładają ograniczenie prędkości do 40 km/h.

Takie rozwiązanie należy raczej traktować jako tymczasowe niż stałe, choć czterokołowce mają swoje zalety. Jedną z najważniejszych jest bardzo niskie zużycie paliwa, które często wynosi poniżej 3 l/100 km. Takie pojazdy charakteryzują się również dużą zwrotnością w mieście.

Inne pojazdy bez prawa jazdy

Wykaz pozostałych pojazdów, którymi można legalnie poruszać się po drodze bez prawa jazdy jest bardzo krótki. Aktualne przepisy od 2013 roku pozwalają osobom pełnoletnim kierować bez specjalnych uprawnień rowerem, pojazdem zaprzęgowym oraz wózkiem rowerowym.

Osoby, które ukończyły 18 lat przed wejściem w życie powyższych przepisów mogą dodatkowo korzystać z motorowerów i nie muszą się legitymować żadnym dodatkowym dokumentem.

Wystarczy dowód osobisty podczas kontroli drogowej. Przepis dotyczy osób urodzonych przed 19 stycznia 1995 roku. Młodsze osoby muszą ukończyć kurs i zdać egzamin.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: samochód | prawo jazdy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy