Jak pozbyć się samochodu?

Jeśli chcemy pozbyć się starego samochodu, którego nikt nie chce już kupić, musimy oddać auto na złom i je wyrejestrować. Jak to zrobić?

Pierwszy krok to znalezienie stacji demontażu, która ma upoważnienie do wystawiania zaświadczeń o kasacji pojazdu. Wykazy takich miejsc są dostępne w wydziałach komunikacji, internecie oraz w ogłoszeniach prasowych.

Jeżeli auto nie dojedzie do stacji demontażu o własnych siłach, zwykle można liczyć na darmowy transport ze strony jej pracowników. Kiedy sami przyprowadzimy samochód i ten jest we w miarę dobrym stanie, możemy liczyć na gratyfikację - zwykle kilkaset złotych, ponieważ stacja wymontuje z pojazdu jeszcze sporo części zamiennych.

Reklama

Jeżeli sami wpadniemy na pomysł, aby zarobić na częściach (np. wyjąć reflektory, czy niektóre części mechaniczne) pamiętajmy, że rozbieranie samochodu we własnym zakresie jest zabronione. Może być także nieopłacalne, ponieważ w przypadku pojazdu niekompletnego stacja może żądać do 10 zł za każdy brakujący kilogram (masa pojazdu jest wpisana w dowodzie rejestracyjnym, a auto jest na stacji ważone).

Podczas oddawania samochodu na złom musimy przygotować dokumenty auta, czyli dowód rejestracyjny, kartę pojazdu (jeśli była wydana), tablice rejestracyjne oraz nasz dokument tożsamości. Jeśli zgubiliśmy dowód rejestracyjny czy kartę pojazdu, przed wizytą w stacji demontażu trzeba zgłosić się do właściwego wydziału komunikacji po zaświadczenie o rejestracji. Bez tego nie zezłomujemy auta.

Po złomowaniu dowód rejestracyjny, karta pojazdu i tablice zostają unieważnione. Wraz z nimi i dokumentem potwierdzającym złomowanie zgłaszamy się do wydziału komunikacji w celu wyrejestrowania auta. Tylko wtedy nie będziemy musieli opłacać składki ubezpieczenia OC. W przypadku wyrejestrowania pojazdu przysługuje nam zwrot niewykorzystanej składki OC oraz AC.

Uwaga! Zamiast oddać samochód na złom, niektórzy spisują fikcyjne umowy kupna-sprzedaży, aby w ten sposób pozbyć się obowiązku opłacania ubezpieczenia. Jeśli oszustwo wyjdzie na jaw, będziemy musieli płacić za brak OC.

Procedura przekazywania pojazdu do utylizacji

1. Dostarczenie samochodu do stacji

Właściciel pojazdu powinien dostarczyć go do stacji demontażu. Jeśli auto jest niesprawne lub rozbite, stacje demontażu oferują zwykle transport na preferencyjnych warunkach.

2. Unieważnienie dowodu rejestracyjnego

Po przyjęciu samochodu do recyklingu pracownicy stacji demontażu pojazdów unieważniają dowód rejestracyjny i kartę pojazdu przez odcięcie prawego, dolnego rogu dokumentu.

3. Unieważnienie tablic rejestracyjnych

Oddawany do demontażu pojazd musi mieć komplet tablic rejestracyjnych. Na miejscu zostają one unieważnione przez wykonanie trzech otworów w środkowej części.

4. Wystawienie zaświadczenia

Właściciel auta musi otrzymać zaświadczenie o przyjęciu pojazdu do stacji demontażu. Dokument taki mogą wystawiać jedynie placówki uprawnione przez wojewodę.

5. Wizyta w wydziale komunikacji

W ciągu 30 dni od pozostawienia samochodu w stacji demontażu należy wyrejestrować go w wydziale komunikacji (koszt 10 zł). Na miejscu wydawane jest stosowne zaświadczenie.

6. Zgłoszenie w firmie ubezpieczeniowej

Z zaświadczeniem z wydziału komunikacji trzeba udać się do ubezpieczyciela i zgłosić fakt wyrejestrowania pojazdu. Zostaniemy zwolnieni z obowiązku opłacania OC.

Sebastian Sulowski

Tekst pochodzi z tygodnika

tygodnik "Motor"
Dowiedz się więcej na temat: zaświadczenie | złom | dowód | dowód rejestracyjny | Auta | auto
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy