Do czego uprawnia VAT-1 w dowodzie rejestracyjnym?

Samochody VAT-1 to opcja niezwykle korzystna dla przedsiębiorców będących czynnymi płatnikami podatku VAT. Dlaczego? Pozwalają one na spore oszczędności. Co oznacza VAT-1 w dowodzie rejestracyjnym i do czego uprawnia? Jakie samochody można zarejestrować w ten sposób i jak uzyskać adnotację VAT-1 w dowodzie?

Co to jest VAT-1?

Określenie VAT-1 znaleźć można w Ustawie z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, inaczej nazywanej ustawą o VAT. Pojawia się ono w punkcie definiującym pojazdy na gruncie przepisów podatkowych. VAT-1 dotyczy samochodów firmowych ciężarowych do 3,5 t DMC wykorzystywanych wyłącznie do celów związanych z zarejestrowaną przez właściciela działalnością gospodarczą.

Dlaczego pojazdy spełniające wymogi VAT-1 są tak pożądane przez właścicieli firm? Posiadanie takiego samochodu wykorzystywanego w celu prowadzenia działalności gospodarczej pozwala zaoszczędzić sporo pieniędzy.

Reklama

Ustawa dopuszcza odliczenie 100 proc. VAT i 100 proc. podatku dochodowego kosztów związanych z eksploatacją takiego pojazdu. Co istotne, w przypadku pojazdów VAT-1 nie ma konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu, czyli tzw. kilometrówki.

Co oznacza VAT-1 w dowodzie rejestracyjnym?

Adnotacja VAT-1 w dowodzie rejestracyjnym jest formalnym potwierdzeniem spełnienia wymagań określonych w ustawie o podatku VAT. Czy dodatkowy zapis jest niezbędny, aby móc korzystać z możliwości zwolnienia z podatku? I tak, i nie. Sytuacja nie okazuje się prosta, ponieważ inaczej interpretują ją organy podatkowe, a inaczej administracyjne, w tym sądy.Organy podatkowe mogą chcieć pozbawić podatnika, który nie będzie miał adnotacji VAT-1 w dowodzie, prawa do pełnego odliczenia podatku. Ich zdaniem konieczne jest uzyskanie zaświadczenia ze stacji diagnostycznej oraz wpisu VAT-1 w dowodzie rejestracyjnym.

Większość sądów administracyjnych uważa jednak, że formalności te mają charakter wyłącznie dowodowy. Ich brak nie pozbawia podatnika prawa do odliczenia 100 proc. VAT.

VAT-1 - jakie samochody można zarejestrować?

Warunki, jakie powinien spełniać pojazd, aby uznać go za samochód firmowy ciężarowy, określone są w art. 86a ust. 4 ustawy o VAT. Pojazd typu VAT-1 powinien mieć konstrukcję, która wykluczy użycie samochodu do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą. W praktyce oznacza to, że taki samochód powinien mieć jeden rząd siedzeń oraz przegrodę pomiędzy przestrzenią pasażerską a bagażową.Jakie samochody można zarejestrować jako VAT-1? Ustawodawca wymienia wiele aut, które traktuje się jako pojazdy firmowe ciężarowe. Są to: 

  • pojazdy klasyfikowane na podstawie przepisów o ruchu drogowym do podrodzaju: wielozadaniowy, dostawczy van czy pick-up z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków,
  • pojazdy samochodowe z kabiną kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwoziem, przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu, np. małe furgonetki lub auta segmentu B.

VAT-1 - jak uzyskać adnotację w dowodzie?

Przedsiębiorca, który chce uniknąć problemów ze skarbówką, powinien zdecydować się na umieszczenie adnotacji VAT-1 w dowodzie rejestracyjnym. Co powinien zrobić? Najpierw należy udać się do okręgowej stacji kontroli pojazdów. Tam, po przejściu dodatkowego badania technicznego pojazdu, uzyska zaświadczenie potwierdzające spełnienie wymogów konstrukcyjnych wymienionych w ustawie o VAT.

Po uzyskaniu zaświadczenia stacja kontroli pojazdów dokonuje adnotacji VAT-1 do dowodu rejestracyjnego. Jest ona potwierdzeniem dla organów podatkowych, że konstrukcja pojazdu wyklucza użycie samochodu firmowego do celów niezwiązanych z działalnością gospodarczą.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: dowód rejestracyjny | samochody | VAT
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama