Czym się różni niezatrzymanie do kontroli od ucieczki i co za to grozi?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, że z policją nie ma żartów. Lepiej od razu zatrzymać się do kontroli bez zbędnego kombinowania. Brak reakcji na zatrzymanie się do kontroli i dalsza jazda mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami. Zwłaszcza, gdy policja uzna, że doszło do ucieczki.

W Polsce dość często zdarzają się próby ucieczki przed policjantami próbującymi zatrzymać pojazd do kontroli. Takie zachowania spowodowały zaostrzenie przepisów. W związku z powyższym takie zachowanie za kółkiem w świetle art. 178b Kodeksu karnego jest przestępstwem, za które grozi odpowiedzialność karna.

Najczęściej okazuje się, że do kontroli drogowej nie zatrzymują się osoby, które mają problem z prawem. Dlatego kierowcy próbujący uciekać są traktowani przez policję jako potencjalni przestępcy.

Niezatrzymanie pojazdu do kontroli to wykroczenie - jaka kara grozi?

Jednak nie zawsze niezatrzymanie się do kontroli oznacza próbę ucieczki. Czasami po prostu kierowca może się zagapić lub nie zauważyć patroli w wyniku nieuwagi. Jeśli w takiej sytuacji policja podejmie pościg, ale kierowca od razu się zatrzyma, nie będzie traktowany jako przestępca.

Reklama

Takie zachowanie może być potraktowane jako wykroczenie polegające na zignorowaniu kontroli drogowej, w myśl art. 92 Kodeksu wykroczeń. Grozi za to kara w wysokości od 20 do 5 tys. zł oraz zakaz prowadzenia pojazdów, który może zostać wymierzony na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Kiedy niezatrzymanie do kontroli to przestępstwo - jaka kara grozi?

Jeśli policja wyda nakaz do zatrzymania się poprzez zastosowanie sygnałów dźwiękowych i świetlnych przez urządzenia zamontowane na radiowozie, to oznacza bezwzględny nakaz zwolnienia i zatrzymania się w bezpiecznym miejscu. Brak reakcji na polecenie wymusi na policjantach podjęcie pościgu, który stwarza zagrożenie dla innych uczestników ruchu.

Ignorowanie polecenia funkcjonariuszy i dalsza jazda jest kwalifikowana jako przestępstwo. W związku z tym może się skończyć karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat. Jeśli dodatkowo okaże się, że kierowca był pijany lub pod wpływem środków odurzających, sąd może orzec zakaz prowadzenia pojazdów na okres do 15 lat.

Warto mieć na uwadze, że niezatrzymanie się do kontroli nie dotyczy tylko policji, ale również innych uprawnionych służb: Inspekcją Transportu Drogowego, funkcjonariuszami Służby Celno-Skarbowej, Straży Granicznej oraz Żandarmerii Wojskowej.

***

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: kontrola | przestępstwo | kara
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy