Części oryginalne w ASO czy zamienniki. Jakie kupić najlepiej?

Wymiana części samochodowych to nieodłączny element dbania o pojazd. Prędzej czy później każdy kierowca stanie przed trudnym dylematem: wybrać droższe, ale oryginalne części, czy zaufać tańszym zamiennikom? W tym artykule wyjaśniamy, na jakie komponenty lepiej się zdecydować.

Gdzie kupować części samochodowe i jak dobrać tą właściwą?

Co jakiś czas musimy wymieniać części samochodowe. Zarówno te eksploatacyjne, jak i te, które uległy awarii. Możemy zdecydować się na zakup oryginalnych podzespołów w autoryzowanych serwisach ASO, lecz trzeba liczyć się z tym, że ich ceny będą dość wysokie. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by zamówić wybrany element przez internet lub u znajomego mechanika, do którego mamy pełne zaufanie.

Bez względu na to, którą z tych opcji wybierzemy, powinniśmy pamiętać o tym, że cena to nie wszystko. Przy doborze części do naszego auta szczególną uwagę należy zwrócić na ich jakość. Jest to bardzo istotny element ze względu na nasze bezpieczeństwo. Szczególnie dotyczy to komponentów hamulcowych, układu kierowniczego czy zawieszenia pojazdu. 

Reklama

Duże znaczenie ma też jakość obsługi: czas realizacji zamówienia, montaż czy gwarancja, jaką dostaniemy na dany podzespół. Może się na przykład okazać, że pozornie tańsza tuleja wahacza ma deklarowaną żywotność tylko na poziomie 15 tysięcy kilometrów, a oryginalne, firmowe podzespoły, powinny działać niezawodnie dwa razy dłużej. Zanim wyrazimy zgodę na naprawę, lepiej dokładnie poznać wszystkie "za" i "przeciw". 

Oryginalne czy zamienniki. Co jest lepsze?

Tak naprawdę trudno udzielić na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi, choć sporo kierowców skłania się ku oryginalnym, firmowanym logo producenta pojazdu częściom. Czy oznacza to, że każdy zamiennik jest gorszy? Niekoniecznie. Na rynku działa wiele cenionych firm, które dostarczają certyfikowane części zamienne. 

Na pewno jednak trzeba uważać na firmy "no-name", które rywalizują z konkurentami tylko i wyłącznie kryterium cenowym. Zachowajmy też czujność, gdy widzimy, że inni kupujący wystawili danemu produktowi niską ocenę w sklepie online.

ASO, czyli Autoryzowana Stacja Obsługi, zwykle pracuje zarówno na oryginalnych częściach, jak i na najwyższej jakości zamiennikach. Decydując się na oryginalne podzespoły samochodowe, trzeba jednak przygotować się na wyższe wydatki. 

Warto zwrócić też uwagę na to, że pracownik może odmówić wykonania naprawy z wykorzystaniem zamienników, jeśli uzna, że te negatywnie wpłyną na stan techniczny pojazdu, a co za tym idzie, także i na bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Używane części samochodowe. Kiedy wybrać to rozwiązanie?

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, części samochodowe, które wpływają na nasze bezpieczeństwo, zawsze muszą być najwyższej jakości. Na bezpieczeństwie nigdy nie warto oszczędzać. 

Używane części samochodowe, które mogą wygenerować realne oszczędności, to m.in. błotniki, zderzaki, lusterka, listwy ozdobne, czy wycieraczki lub elementy wyposażenia wnętrza samochodu.

Pamiętajmy również o tym, że istnieją części samochodowe, które — na mocy  przepisów — nie mogą być ponownie wykorzystane w pojeździe. Zaliczamy do nich m.in.: poduszki powietrzne, klocki, szczęki i przewody hamulcowe, pasy bezpieczeństwa, elementy instalacji LPG, przeguby układu napędowego i kierowniczego. 

Jeśli awarii ulegnie jeden z tych podzespołów, to nie możemy zdecydować się na części z drugiej ręki. Musimy kupić nowe, fabrycznie zapakowane produkty — bez względu na to, czy firmowane logo danego producenta pojazdu, czy zamienniki.

***

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy