Będzie można rejestrować "angliki"? Co o tym sądzisz?

Czwartek, 2 lutego 2012 (16:01)

Wiele wskazuje na to, że niedługo w Polsce, całkiem legalnie, zarejestrować będzie można samochód z kierownicą po prawej stronie!

Zdjęcie

/
/
29 września ubiegłego roku, w związku z brakiem możliwości zarejestrowania takiego auta na terenie naszego kraju, Komisja Europejska pozwała Polskę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

Zdaniem urzędników z Brukseli Polska łamie unijną dyrektywę dotyczącą homologacji typów układów kierowniczych z 1970 roku, dyrektywę ramową o homologacji pojazdów silnikowych a także - co najważniejsze - traktat, który gwarantuje swobodny przepływ towarów w państwach członkowskich UE.

Reklama

Reklama

Obecnie pojazd z kierownica po prawej stronie może być zarejestrowany na terenie naszego kraju wyłącznie po przystosowaniu go do ruchu prawostronnego (czyli tzw. "przekładce" kierownicy) i po wydaniu specjalnej zgody przez Ministra Transportu. Urzędy odmawiają rejestracji tzw. "anglików" powołując się na dopuszczalną w prawie unijnym możliwość ograniczenia importu uzasadnioną względami bezpieczeństwa publicznego i ochrony zdrowia obywateli. Wg wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego ze stycznia ubiegłego roku, takie postępowanie jest zgodne z prawem.

Problem w tym, że z argumentacją polskich władz nie zgadzają się przedstawiciele Komisji Europejskiej, wg których nie ma konieczności specjalnego przystosowywania tego typu pojazdów do ruchu prawostronnego, skoro - bez żadnych problemów - można je zarejestrować w innych państwach Unii Europejskiej (chociażby w Niemczech).

Cytat

Otwarcie granic na pojazdy z kierownicą po prawej stronie pozwoliłoby zapewne odmłodzić nasz tabor
Wygląda jednak na to, że "łagodna perswazja" unijnych urzędników przyniesie w końcu skutek. Kilka dni temu, na swoim profilu w jednym z serwisów społecznościowych, minister transportu, budownictwa i gospodarki morskiej - Sławomir Nowak - zamieścił taki oto wpis.

"Rozpoczynamy pracę nad możliwością rejestrowania aut z kierownicą po prawej stronie. Zbyt długo utrzymujemy tę niepotrzebną barierę."

Nie pozostawia on złudzeń, co do tego, że możliwość rejestracji na terenie Polski aut z kierownicą po prawej stronie, jest już wyłącznie kwestią czasu. Jak zniesienie tego obostrzenia wpłynie na poziom bezpieczeństwa na polskich drogach?

Zdjęcie

/
/
Przeciwnicy takiego rozwiązania twierdzą, że przełoży się to na wzrost liczby wypadków. Bezpieczne wyprzedzanie samochodem z kierownicą po prawej stronie jest u nas praktycznie niemożliwe, problem stwarza też oświetlenie.

Z drugiej strony trzeba jednak pamiętać, że stosunkowo duża liczba ofiar śmiertelnych na polskich drogach to wynik wieku naszego parku samochodowego. Średni wiek auta w Polsce - 14 lat - sugeruje, że wiele pojazdów, które legalnie poruszają się po naszym kraju pozbawionych jest podstawowych dziś systemów bezpieczeństwa, jak np.: ABS, poduszki powietrzne czy kontrola trakcji. Otwarcie granic na pojazdy z kierownicą po prawej stronie pozwoliłoby zapewne odmłodzić nasz tabor, co - przynajmniej teoretycznie - powinno przełożyć się na zmniejszenie śmiertelności wśród ofiar wypadków drogowych.

A jakie jest twoje zdanie w kwestii rejestrowana w Polsce tzw. "anglików"?

Artykuł pochodzi z kategorii: Samochody używane - porady

Więcej na temat:angliki | O
POLECANE zwiń