Używany Peugeot 607 (1999-2010)

W 2010 roku, po 11 latach produkcji Peugeot 607 zszedł ze sceny. Na rynku wtórnym wciąż jednak cieszy się zainteresowaniem. To idealna limuzyna na długie podróże.

Okazała francuska limuzyna ze względu na spory staż zasługuje na miano weterana. Z technicznego punktu widzenia wciąż nie musi się jednak niczego wstydzić. Przeszła wprawdzie tylko jeden oficjalny lifting, ale pod względem konstrukcyjnym modernizowano ją bez przerwy. Egzemplarze z ostatnich lat produkcji wyposażono we wszystko, co w PSA najlepsze.

Nadwozie, wnętrze

Jakość karoserii nie budzi zastrzeżeń. Jest dobrze zabezpieczona przed korozją, a na podaż części do napraw powypadkowych nie można narzekać. Wszystko, czego zabraknie w sklepach, jest dostępne na rynku wtórnym, w rozsądnych cenach.

Reklama

Wnętrze "607" jest stonowane i eleganckie, ale to właśnie tu najbardziej widoczny jest upływ czasu. Z jednej strony świetne fotele, znakomite wyciszenie - także przy wyższych prędkościach. Z drugiej - słaba ergonomia poszczególnych rozwiązań. Na wskroś nowoczesny jest tylko panel sterowania klimatyzacją (po liftingu wyposażono go w duży, kolorowy wyświetlacz), niestety do jego obsługi najlepiej zatrzymać samochód. W pierwszej generacji "607" przyciski są nieco zbyt małe, a ponadto znajdują się bardzo blisko siebie. Po liftingu całość robi lepsze wrażenie, ale wciąż absorbuje zbyt wiele uwagi kierowcy.

Widoczną nowością były sześciobiegowe ręczne skrzynie przekładniowe, pozwalające lepiej wykorzystać potencjał zmodernizowanych silników.

Zawieszenie

Zawieszenie "607", jak na dzisiejsze czasy, zdążyło się już troszkę zestarzeć. Z przodu mamy bowiem prosty układ McPherson, a z tyłu konstrukcję wielowahaczową. Na tle modelu 407 wypada blado, ale podczas jazdy z pewnością nie daje powodów do narzekania. Osobom bardziej wymagającym polecamy wersje wyprodukowane po roku 2003, z opcjonalną elektroniczną regulacją twardości zawieszenia i ESP.

Silniki benzynowe

Najpopularniejszą propozycją jest czterocylindrówka 2,2 litra (158 KM, później 163 KM). Silnik nie bardzo pasuje do luksusowego charakteru auta, ale jako ekonomiczne źródło napędu sprawdza się całkiem nieźle. Praktycznie wszystkie potrzebne części zamienne dostępne są w niezależnych hurtowniach po atrakcyjnych cenach. Wielu kierowców montuje tu instalację LPG. Jest to bardzo dobre rozwiązanie, choć trzeba pamiętać, że w grę wchodzą wyłącznie systemy sekwencyjne. Trzeba zaznaczyć, że konfiguracja benzynowego modelu 2.2 z LPG to w zasadzie jedyny sposób na eksploatację "607" tanim kosztem. Wszystkie pozostałe rozwiązania okazują się niestety znacznie droższe w serwisowaniu.

Kolejna opcja to niespełna trzylitrowa benzynówka V6 o mocy 207 lub 211 KM. Współpracuje zazwyczaj z czterostopniowym automatem. W trasie wystarcza jej zwykle 10-11 litrów benzyny na "setkę". W mieście - potrzebuje jednak już ok. 15-16 litrów, o czym powinien pamiętać każdy, kto dysponując kwotą 10-15 tys. zł przymierza się do "607". Samo spalanie to zresztą niejedyny koszt eksploatacji. Ciasna, poprzeczna zabudowa sześciocylindrowego widlaka oznacza wysokie ceny ewentualnych napraw.

Diesle

Choć katalog "607" otwiera  wersja 2.0 HDI, rolę najpopularniejszej propozycji na rynku wtórnym pełni silnik 2.2 HDI. 314 Nm oraz 133 lub 138 KM to idealne parametry do spokojnej jazdy. Starsze egzemplarze mają skrzynię pięciobiegową - nowsze o jeden bieg więcej. W razie potrzeby pojazd rozpędza się do ok. 200 km/h, a zatem z pewnością nie boi się autostrad. W mieście, przy umiejętnej technice jazdy, na pokonanie 100 km wystarczy 8-9 litrów oleju napędowego, a w trasie można zejść do poziomu ok. 6 litrów, co przy pojemności zbiornika paliwa 80 litrów daje nam teoretyczny zasięg 1300 km! Warto zaznaczyć, że w zależności od stanu osprzętu (czujniki, przewody, układ recyrkulacji spalin itp.), osiągi poszczególnych egzemplarzy mogą się dość istotnie różnić. Niektórzy rozpędzają swoją 607 2.2 HDi do 220 km/h, inni nie mogą zmusić wskazówki prędkościomierza do przekroczenia 180 km/h. To daje nam pewien obraz o potencjalnych problemach, jakie wiążą się tu z eksploatacją. Czasem w serwisie zostaje kilka tysięcy złotych, a samochód nadal nie działa tak jak powinien. Najbardziej newralgiczne punkty to oczywiście układ wtryskowy, filtr cząstek stałych FAP i dwumasowe koło zamachowe (przy skrzyniach ręcznych).

O ile wersję 2.2 możemy potraktować jako propozycję "popularną", o tyle dostępny od kilku lat model 2.7 HDi V6 z podwójnym turbodoładowaniem i automatyczną sześciostopniową skrzynią biegów, wyposażoną w opcję trybu sekwencyjnego (Porsche Tiptronic), jest już zdecydowanie klasą "premium". Właśnie ta jednostka napędza także Jaguara S-Type, a to bez wątpienia o czymś świadczy. W praktyce, jeśli auto jest w dobrym stanie, przyspiesza tak płynnie, jak gdyby było wyposażone w silnik elektryczny. Cisza, spokój, a pod prawą nogą 440 Nm maksymalnego momentu obrotowego. Jak na dzisiejsze czasy nie jest to oczywiście szczyt techniki (wystarczy spojrzeć do katalogów Mercedesa, BMW czy Audi), ale kultura pracy i przyjemność jazdy jest na najwyższym poziomie.

Peugeot 607 (1999-2010) - podsumowanie

Pomimo wieku "607" okazuje się świetnym towarzyszem podróży. Jest cicha, wyważona i świetnie trzyma się drogi.
Obok widlastych benzynówek najciekawszą propozycją wydaje się  wersja 2.7 HDI V6.

Peugeot 607: historia modelu
1999: prezentacja modelu.
2003: modernizacja - zmiany są z zewnątrz praktycznie niewidoczne. Dyskretnie zmodyfikowany zderzak przedni, listwy boczne w kolorze nadwozia, nowe detale w atrapie chłodnicy, kształt halogenów.
2010: zakończenie produkcji.

Peugeot 607: typowe usterki i problemy
Typowym mankamentem trapiącym 607-ki HDi FAP są problemy z filtrem cząstek stałych.
Ich nasilenie zależy od dwóch czynników - po pierwsze od techniki jazdy, po drugie od jakości paliwa i dbałości o uzupełnianie specjalnego płynu odpowiedzialnego za dopalanie sadzy (Eolys). FAP-y - w warunkach serwisowych można regenerować.

  • Siłowniki klapy: jeśli bagażnik zacina się przy otwieraniu, zwykle wystarczy wymienić siłowniki klapy.


Peugeot 607: plusy

  • Wyjątkowy komfort jazdy na dalszych trasach.
  • Zaskakująca zwrotność.
  • Małe ryzyko kradzieży.
  • Najnowsze rozwiązania techniczne PSA, wprowadzane sukcesywnie podczas produkcji.


Peugeot 607: minusy

  • Przeciętna ergonomia elementów wnętrza.
  • Problemy z filtrami cząstek stałych w nowszych dieslach.
  • Ograniczona dostępność tanich części zamiennych.
  • Wysokie koszty serwisowe wersji V6.

Dane techniczne: Peugeot 607 (1999-2010) - wybrane silniki

Wersje2.2 16V2.9 V62.2 HDI
Silnikbenzynowybenzynowyturbodiesel
Pojemność skokowa2231 cm32946 cm32179 cm3
Układ cylindrów/zaworyR4/16V6/24R4/16
Moc maksymalna158 KM207 KM133 KM
Maksymalny moment obrotowy217 Nm285 Nm314 Nm
Osiągi     
Prędkość maksymalna220 km/h240 km/h205 km/h
Przyspieszenie 0-100 km/h9,6 s8,1 s11,5 s
Średnie zużycie paliwa w l/100 km9,511,06,7

Jacek Ambrozik

Peugeot 3008 HYbrid4 - TEST

Używane: Peugeot 207, Renault Clio III - OPINIE

Motor
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama