​Czy każdemu opłaca się montaż instalacji gazowej w aucie? Co musisz wiedzieć

Ceny benzyny czy oleju napędowego rosną w zatrważającym tempie. Proporcjonalnie rośnie też koszt zakupu litra gazu LPG. Ciągle jednak cena autogazu kształtuje się na poziomie około połowy należności za najpopularniejszą w Polsce benzynę Pb95. Czy zatem instalację gazową nadal warto zakładać w naszych autach? Kiedy opłaca się zainwestować w instalacje gazowe?

Instalacja gazowa niemal od zawsze miała swoich miłośników, jak i zatwardziałych wrogów. Argumentów obu stron jest wiele, ale wśród najpopularniejszych opinii możemy usłyszeć dwie: auta na gaz są tańsze w eksploatacji lub... że silniki napędzane LPG tracą swoje największe zalety. 

Przekonanych nie przekonamy, ale pomożemy rozwiać wątpliwości tych, którzy wahają się czy powinni w swoich autach założyć instalację gazową.

Instalacja gazowa - cena LPG i benzyny

Ceny autogazu są dość ściśle powiązane z kosztami benzyny czy oleju napędowego. Zakłada się, że litr gazu LPG kosztuje ok. połowę ceny benzyny Pb95.

Reklama

Kolejnym czynnikiem, który musimy brać pod uwagę, przy zainteresowaniu instalacją gazową jest to, że silniki zasilane LPG zużywają więcej paliwa. 

Ile? To zależy zarówno od rodzaju samochodu, jak i jakości instalacji LPG. Możemy postawić tezę, że im droższa instalacja, bardziej dopasowana do naszego modelu auta, tym różnica w spalaniu będzie mniejsza. Jednak zwykle nie uda zejść się poniżej 20 procent progu. 

O tyle więcej zawsze będzie spalać auto jeżdżące na autogaz. Nie możemy być jednak zdziwieni, gdy zużycie gazu LPG będzie nawet 30 procent wyższe od jazdy na benzynie.

Widzimy zatem, że w codziennym użytkowaniu nasze oszczędności będą mniejsze niż prosty stosunek ceny gazu LPG do benzyny Pb95. 

Ile kosztuje instalacja gazowa?

Koszt założenia instalacji gazowej standardowo waha się pomiędzy 2,5 a 3 tysiące złotych w przypadku najpopularniejszych, czterocylindrowych, silników. Zależy to m.in. od regionu, w którym dokonujemy montażu, dostępności specjalistów i użytych komponentów.

W autach z bezpośrednim wtryskiem paliwa zamontowanie instalacji gazowej jest sporo droższe, bo wymaga użycia najwyższej klasy materiałów. W tym wypadku możemy zapłacić nawet ponad pięć tysięcy złotych (dla popularnych silników czterocylindrowych). 

Gdy decydujemy się na montaż autogazu w samochodach klasy premium z silnikami o dużej mocy i wielu cylindrach, to koszty także są odpowiednio wyższe. Instalacja gazowa za 10 tysięcy złotych? Tak, to również jest możliwe.

Swoisty “odbiór" instalacji gazowej odbywa się w wydziale komunikacji. W starostwie musisz bowiem zgłosić, że twoje auto jeździ "na gaz" i przedłożyć odpowiednie dokumenty, które otrzymasz w serwisie.

Instalacja LPG - koszty amortyzacji

Założenie instalacji gazowej i wlewanie autogazu do zbiornika to nie jedyne koszty, z którymi muszą liczyć się posiadacze samochodów na LPG. Trzeba pamiętać, że sam rozruch silnika następuje zawsze na benzynie, więc w baku trzeba mieć także ten rodzaj paliwa. 

Czas "przełączania się" na paliwo LPG różni się w zależności od ustawień instalacji, jak i temperatury na zewnątrz - im niższa, tym gorzej dla naszej instalacji. Bywa więc, że zimą musimy przejechać nawet kilka kilometrów na benzynie, zanim nasz silnik zacznie spalać autogaz. Nie wszystkie instalacje mają też możliwość wcześniejszego "wymuszenia" zmiany na LPG.

Warto też pamiętać, że zbiorniki na autogaz są z reguły mniejsze od baku benzynowego, więc - od czasu do czasu - możemy wykorzystać cały gaz i do stacji dojechać już na benzynie, a to generuje dodatkowe koszty.

Poprawnie wykonana instalacja gazowa nie powinna nastręczać wielu problemów w trakcie użytkowania. Jednak należy pamiętać o obowiązkowych kontrolach.

Przegląd instalacji LPG odbywa się przy każdym obowiązkowym przeglądzie technicznym. Jest to podstawowe sprawdzenie szczelności instalacji gazowych, a koszt przeglądu rośnie o 63 złote względem samochodów bez niej.

Jednak, aby nasza inwestycja była naprawdę opłacalna, należy wykonywać też przeglądy na stacjach, które specjalizują się w instalacjach gazowych. Na rozszerzonej kontroli specjaliści w razie potrzeby wymienią filtry, sprawdzą reduktor, przewody i opaski, a  także dokonają diagnozy komputerowej.

Dzięki takiemu przeglądowi instalacji gazowej mamy pewność, że nasze auto nie będzie pobierać więcej gazu, niż powinno.

Elementy instalacji gazowej nie są drogie, a koszt takiego przeglądu wynosi ok. 200 złotych. Przeprowadzać się go powinno co roku lub po przejechaniu ok. 15 tys. km. 


Instalacja gazowa - komu się opłaca?

Im więcej jeździsz, tym założenie gazu jest bardziej opłacalne. Oczywiście przy założeniu, że w naszym silniku nie zastosowano rozwiązań, które gorzej znoszą paliwa alternatywne. Trzeba to sprawdzić jeszcze przed montażem instalacji.

Również silniki, które potrzebują więcej paliwa, należą do tych, których eksploatacja na "gazie" w dłuższej perspektywie jest bardziej opłacalna.

Jeśli jednak posiadasz samochód z małym silnikiem, a głównie poruszasz się w ruchu miejskim i nie robisz setek tysięcy kilometrów rocznie, to opłacalność takiej inwestycji maleje. Różnice w spalaniu nie będą bowiem aż tak duże, by pokryć wszystkie koszty.  Oczywiście, jeśli zakupiłeś taki  "zagazowany" samochód z drugiej ręki i nie ponosisz kosztów instalacji, to "zalewanie" gazem nadal będzie zyskowne.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: LPG | gaz LPG | instalacja gazowa | instalacja LPG
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy