Rally Elektrenai 2019. Wśród Litwinów Żala, wśród Polaków Marczyk

Vaitodas Żala oraz Andris Malnieks (Skoda Fabia R5) wygrali Rally Elektrenai, łączoną rundę rajdowych mistrzostw Litwy oraz Polski. Najlepszymi z polskich załóg okazali się Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk, drudzy w klasyfikacji generalnej litewskich zawodów. Na trzecim miejscu wyjazdową rundę zakończyli Tomasz Kasperczyk z Damianem Sytym (Ford Fiesta R5).

Litewsko-łotewski duet najszybciej pokonał dwanaście z szesnastu odcinków specjalnych i na mecie w miejscowości Elektrenai zanotowali ponad minutę przewagi nad drugą załogą. Kierowca Skody Fabii R5 zwyciężył również w styczniowym Winter Rally i po dwóch rundach pewnie prowadzi w Mistrzostwach Litwy.

Podobnie jak przed rokiem, również w tym sezonie rundę Mistrzostw Polski wygrali Mikołaj Marczyk i Szymon Gospodarczyk. Załoga zespołu Skoda Polska Motorsport o 15 sekund wyprzedziła duet Kasperczyk/Syty (Ford Fiesta R5), trzeci w krajowym czempionacie Jarosław Kołtun i Ireneusz Pleskot (Ford Fiesta R5) stracili do zwycięskiej ekipy niecałe 40 sekund.

- To był bardzo trudny rajd - stwierdził na mecie w Elektrenai Marczyk. - W porównaniu do rajdu Polski tym razem ustrzegliśmy się błędów, co zaowocowało naprawdę świetnym wynikiem. Dla mnie była to dopiero czwarta impreza na szutrach, więc tym bardziej cieszy nas to zwycięstwo. Wracamy do kraju jako liderzy Mistrzostw Polski, dobrze nastawieni przed kolejnymi rundami - zakończył kierowca zespołu Skoda Polska Motorsport.

Drugie miejsce w polskiej generalce, a trzecie w łączonej klasyfikacji, wywalczyli Kasperczyk i Syty, którzy punktowali również na Power Stage’u, kończącym rywalizację w czwartej rundzie RSMP.

- Mikołaj dzisiaj był bardzo szybki, nie popełnił żadnego błędu, a my po prostu pojechaliśmy to, co nam umożliwia nasz samochód. Gratulacje dla chłopaków za dobry weekend, a my już rozpoczynamy przygotowania do Rajdu Rzeszowskiego - podsumował litewską rundę kierowca ekipy Tiger Rally Team.

Kolejną, czwartą w klasyfikacji, załogą okazał się duet Jarosław Kołtun/Ireneusz Pleskot (Ford Fiesta R5), trzeci w punktacji Mistrzostw Polski. Na piątym miejscu w Elektrenai finiszowali Litwini Notkus/Strizanas (Mitsubishi Lancer Evo IX).

Czołową piątkę Mistrzostw Polski uzupełnili bracia Łukasz i Tomasz Kotarba (Citroen C3 R5) oraz Łukasz Byśkiniewicz/Zbigniew Cieślar (Hyundai i20 R5).

Po zakończeniu szutrowej części sezonu, na prowadzeniu znajduje się załoga Skoda Polska Motorsport. Marczyk i Gospodarczyk po czterech rundach 110 punktów. Drudzy w klasyfikacji rocznej są Kasperczyk z Sytym (97 punktów), a trzecie miejsce - z dorobkiem 55 punktów - zajmują zwycięzcy rundy RSMP w Mikołajkach, Łukasz Habaj/Daniel Dymurski (Skoda Fabia R5).

Do końca sezonu pozostały jeszcze trzy rundy. Najbliższą będzie Rajd Rzeszowski, zaplanowany w dniach od 8 do 10 sierpnia. Na początku września odbędzie się Rajd Śląska, a walkę o mistrzowskie tytuły zakończy październikowy Rajd Dolnośląski.