Volkswagen Castrol Cup 2014

Volkswagen Castrol Cup. ​Podwójne pole position Krugera. Kupcikas zostanie mistrzem?

Wynik kwalifikacji przed dwoma ostatnimi wyścigami sezonu pokazuje, że walka o tytuł wcale nie jest jeszcze rozstrzygnięta. W obu sobotnich wyścigach z pierwszego pola startowego ruszy wicelider pucharu – Jeffrey Kruger. Prowadzący w klasyfikacji Robertas Kupcikas wywalczył dopiero 6. pole startowe, zarówno do pierwszego, jak i do drugiego wyścigu.

Podwójne pole position wywalczone przez Krugera, w sytuacji, gdy Kupcikas ruszy do obu wyścigów z trzeciej linii, daje kierowcy z RPA szansę na zmniejszenie przewagi litewskiego kierowcy. Przed finałowymi wyścigami Kupcikasa i Krugera dzielą 72 punkty. Niemniej jednak przy wygranej Krugera w pierwszym wyścigu, Kupcikasowi wystarczy szóste miejsce do zapewnienia sobie tytułu. Z kolei Kruger zdobędzie tytuł jeśli zwycięży w obu biegach a Kupcikas nie wywalczy więcej niż 27 punktów. Przypomnijmy, że zwycięzca wyścigu dopisuje do swojego konta 50 punktów.

W pierwszym wyścigu obok Krugera ustawi się Kuba Litwin. Drugą linię utworzą Krystian Korzeniowski i Jonas Gelzinis. Na miejscach 5. i 6. ustawią się Maciek Steinhof i Robertas Kupcikas.

Z zawodników walczących o trzecie miejsce w znacznie lepszej sytuacji jest Marcus Fluch, który wystartuje z 7. pola, podczas gdy Janek Kisiel zanotował 11. czas. 10. miejsce wywalczył Jordan Lee Pepper, a Karol Basz ustawi swojego Golfa na miejscu numer 14. Gosia Rdest zanotowała 15. rezultat, a Jerzy Dudek - 18. Czas Zbigniewa Bródki uplasował go na 25. pozycji.

Na starcie drugiego biegu czołowe sześć miejsc zajmą Ci sami zawodnicy, co w pierwszym wyścigu, ale w nieco innej kolejności. Pierwszą linię ponownie utworzą Kruger i Litwin, a na trzecie miejsce wskoczył Maciek Steinhof. Obok krakowianina ustawi się Krystian Korzeniowski, za którym uplasował się Jonas Gelzinis i Robertas Kupcikas.

Wyżej ustawi się zwycięzca Scirocco R-Cup - Lee Pepper wywalczył 8. pozycję startową. Karolowi Baszowi przypadło 13. miejsce. Dwa miejsca dalej ustawi się Gosia Rdest. Jerzy Dudek ponownie ruszy z 18. pola. W rywalizacji o trzecie miejsce znowu w lepszej sytuacji znajduje się Fluch (10. pole) niż Kisiel (12. pozycja), choć w walkę o najniższy stopień podium bez wątpienia włączą się Steinhof i Gelzinis, którzy ruszają z znacznie lepszych miejsc.

Wypowiedzi po sesji kwalifikacyjnej przed 7. rundą Volkswagen Castrol Cup:

Krystian Korzeniowski (1. wyścig poz. 3., wyścig 2. poz. 4.):

- To moja piąta runda w Poznaniu, więc znajomość toru bez wątpienia ma znaczenie. Pojechałem po prostu swoje i jestem bardzo zadowolony z rezultatu.

Karol Basz (1. wyścig poz. 14., wyścig 2. poz. 13.):

- Już się wjeździłem w ten samochód. W kwalifikacjach miałem mały problem ze skrzynią biegów, więc czas mógł być nieco lepszy. Mam nadzieję, że w wyścigu wszystko będzie już w porządku i będę się mógł skupić na atakowaniu wyższych pozycji. Samochód jest bardzo fajny i dobrze się w nim czuję.

Jeffrey Kruger (1. wyścig poz. 1., 2. wyścig poz. 1):

- Oba wyścigi będą niesamowicie interesujące. Mistrzostwo wciąż wydaje się bardzo odległe, ale teraz mogę wywrzeć nieco presji na Robertasa. Jutro postaram się utrzymać moje tempo, bo mam nadzieję na dobry wynik na koniec sezonu. W wyścigu chcę zrobić dokładnie to, co Robertas robi przez cały rok, czyli dobrze wystartować i uciekać przed resztą stawki.