Polskie drogi

Pierwsza stacja tankowania wodoru powstanie w Krakowie

PKN Orlen poinformował w środę 2 lutego, że podpisał listy intencyjne z 17 miastami w sprawie budowy stacji tankowania wodoru. Pierwsze cztery powstaną jeszcze w 2022 roku.

- Orlen podpisał listy intencyjne z 17 miastami ws. stacji tankowania wodorem - poinformował w środę dyrektor biura paliw alternatywnych PKN Orlen Grzegorz Jóźwiak. Prezes Orlenu Daniel Obajtek dodał, że miasta, które są partnerami koncernu uruchomiły już proces akwizycji autobusów.

Spółka poinformowała, że obszarze mobilności jej strategia zakłada wytwarzanie i dostarczanie wodoru dla sektora transportu, m.in. budowę w Polsce, Czechach i na Słowacji ponad 100 stacji tankowania wodoru. Orlen planuje, że w Polsce powstanie ich ok. 57, na Słowacji ok. 28, a w Czechach ok. 26.

Reklama

W Krakowie powstanie jedna z pierwszych wodorowych stacji Orlenu

Obecnie Orlen ma dwie stacje tankowania wodoru w Niemczech. W 2022 roku mają powstać kolejne cztery: trzy w Czechach i jedna w Polsce, w Krakowie. Z kolei w 2023 roku planowane jest uruchomienie stacji wodorowych w Poznaniu i Katowicach. Na każdej z nich pojawią się stanowiska tankowania dla aut osobowych i autobusów.

- Dostosowujemy tempo rozwoju rynku wodorowego do rozwoju miast. Miasta, które są naszymi partnerami uruchomiły już proces akwizycji autobusów wodorowych. Program jest zsynchronizowany z działaniami naszych partnerów - mówił podczas środowego spotkania prasowego, prezes PKN Orlen Daniel Obajtek.

Dyrektor biura wdrażania paliw alternatywnych PKN Orlen - Grzegorz Jóźwiak - dodał, że "koncern podpisał już listy intencyjne o współpracy z 17 miastami m.in. z Poznaniem, Metropolią Śląska, Krakowem, Płockiem, Piłą, Gorzowem, Wałbrzychem, Wrocławiem".

PKN Orlen produkuje 340 000 ton wodoru. Chce do 2030 roku zwiększyć jego wytwarzanie o 60 000 ton, w tym 45 000 ton zeroemisyjnego i 15 000 z przetwarzania odpadów. Jak informuje koncern, 19 000 ton wodoru przeznaczone zostanie dla transportu.

***

INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: samochody na wodór
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy