Fotoradary

Wszystko co musisz wiedzieć o kontrolach straży miejskiej

Wśród zadań straży miejskiej na pierwszym miejscu wymieniona została ochrona spokoju i porządku w miejscach publicznych. Kierowcom jednak kojarzy się ona przede wszystkim z jej innym obowiązkiem: czuwaniem nad porządkiem i kontrolą ruchu drogowego.

Jakie są uprawnienia straży miejskiej?

Reklama

Nierzadko można usłyszeć kąśliwe opinie, że straż miejska służy przede wszystkim do gromadzenia pieniędzy, wspomagających miejski budżet. Spójrzmy na liczby - ponad 168 milionów złotych - to kwota jaka zasiliła lokalne kasy w 2011 roku. Zgodnie z danymi zgromadzonymi przez MSWiA strażnicy miejscy i gminni w 2011 roku dokonali ponad 2 mln 900 tys. interwencji, w wyniku których nałożono ponad 1 mln. 400 tys. mandatów.

Najczęstszymi wykroczeniami ujawnionymi przez straże gminne (miejskie) były te przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji. W 2011 roku było ich prawie 1 mln. 800 tys., a strażnicy nałożyli w ich ramach ponad milion mandatów na łączną kwotę ponad 141 milionów zł. Uczestnikom ruchu udzielono też ponad 600 tys. pouczeń. Skoro większość ujawnianych wykroczeń związana jest z ruchem drogowym, warto wiedzieć jakie straż miejska ma uprawnienia.

Uprawnienia straży miejskiej

Strażnik ma prawo do udzielania pouczeń, legitymowania, a także ujęcia osób stwarzających zagrożenie i doprowadzenia ich do najbliższej jednostki Policji. Może dokonywać kontroli osobistej i przeszukiwania bagaży, ale tylko w przypadku uzasadnionego podejrzenia, że dana osoba popełniła czyn zabroniony.

Ma prawo zatrzymać pojazd, wylegitymować uczestnika ruchu i wydawać mu wiążące polecenia odnośnie korzystania z drogi lub pojazdu. Straż miejska ma prawo do nakładania grzywien w postępowaniu mandatowym, dokonywania czynności wyjaśniających i kierowania wniosków o ukaranie do sądu. Jej obowiązkiem jest uniemożliwienie prowadzenia pojazdu osobie będącej pod wpływem alkoholu (lub innych środków odurzających) i zaczekanie na przyjazd policji. Straż ma prawo wydawać dyspozycje odholowywania pojazdów i unieruchamiania ich przy pomocy blokady kół, o ile nie będzie to zagrażało bezpieczeństwu. Może również dokonywać kontroli drogowych.

Fotoradary straży miejskiej

Straż miejska może za pomocą fotoradarów przenośnych kontrolować prędkość z jaką poruszają się kierowcy.

- Istnieją jednak pewne ograniczenia, co do rozstawiania sprzętu pomiarowego. Straż ma prawo ustawić takie urządzenie tylko w obszarze zabudowanym i dopiero, gdy uzyska na to zgodę od miejscowego komendanta policji. - mówi Agnieszka Kaźmierczak z Yanosik.pl. - Kontrola musi odbywać się w uzgodnionym czasie i miejscu, które powinno być oczywiście odpowiednio oznakowane. Urządzenie pomiarowe musi także posiadać homologację, w przeciwnym wypadku kierowca nie jest zobligowany do zapłacenia mandatu. Lokalne media często informują o tym, gdzie w danym tygodniu można spodziewać się kontroli prędkości przeprowadzanej przez straż miejską. - Dla tych, którzy nie mają czasu na pozyskanie takich informacji pomocny może okazać się komunikator dla kierowców Yanosik. Nasi użytkownicy mogą ostrzegać się wzajemnie o różnego rodzaju zdarzeniach na drodze, w tym także o kontrolach przeprowadzanych przez różne służby - dodaje A. Kaźmierczak.

Warto pamiętać, że przenośny fotoradar może rejestrować poczynania kierowców także z ukrycia - gdy zostaje on "schowany" w nieoznakowanym samochodzie. Warunkiem jest, by auto nie znajdowało się wówczas w ruchu. Strażnicy miejscy mogą przeprowadzać takie kontrole tylko na drogach gminnych, powiatowych i wojewódzkich oraz drogach krajowych w obszarze zabudowanym, z wyłączeniem autostrad i dróg ekspresowych. W przypadku zarejestrowania wykroczenia za pomocą odpowiedniego urządzenia, mogą oni żądać od właściciela pojazdu wskazania osoby, której w określonym czasie powierzył pojazd.

Straż miejska a kontrole

Strażnicy miejscy mogą dokonywać kontroli ruchu drogowego wobec kierujących pojazdami, którzy nie zastosowali się do zakazu ruchu w obu kierunkach oraz naruszających przepisy ruchu drogowego, gdy zostało to zarejestrowane za pomocą urządzeń pomiarowych. Mogą także skontrolować uczestników ruchu drogowego, gdy narusza on przepisy o zatrzymaniu lub postoju pojazdów, o ruchu pieszych, bądź też o ruchu motorowerów, rowerów, wózków rowerowych, pojazdów zaprzęgowych, o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt.

Straż miejska posiada również prawo do przeprowadzania kontroli publicznego transportu drogowego na podstawie art. 45 ust. 1 ustawy z dn. 16 grudnia 2010 o publicznym transporcie zbiorowym. Strażnik miejski podejmujący interwencję musi być umundurowany i może działać tylko na obszarze gminy, którą reprezentuje. Ma obowiązek okazania legitymacji służbowej na żądanie kierowcy i poinformowania o powodzie zatrzymania.

Dowiedz się więcej na temat: O

Wyróżnij ten komentarz spośród pozostałych, niech zobaczą go wszyscy!

Aby wyróżnić ten komentarz wyślij SMS o treści KOLOR na numer

7271

I wpisz otrzymany kod w polu poniżej

Ok

Koszt całkowity SMS 2,46 PLN Nota prawna O co chodzi z wyróżnieniem?

Wasze komentarze (696)

Dodaj komentarz Sortuj
byk

~byk -

Yoker, masz nieaktualne informacje albo nie wiesz o czym piszesz.Każdy strażnik posiada takie badania, dodatkowo psychotechniczne, i jak chce obsługiwać fotoradar to też musi mieć uprawnienia. Wejdź do jednostki Straży Miejskiej i zapytaj a nie pleć bzdur, udając przy tym że jesteś mądrala. Pozdrawiam

RS

~RS -

Czy zatem SM nie powinna załączać do mandatu zgody Komendanta Policji na przeprowadzenie kontroli w danym dniu i czasie, które to wydaje się być warunkiem koniecznym do przeprowadzenia takich czynności?

AB

~AB -

nie wiecie o co tu chodzi? - chodzi o to ze rządowi taka służba z takimi uprawnieniami jest na rękę. Gminy nie maja na nic pieniędzy bo przecież rząd sępi więc się dorabiają "fotoradarami" więc nie jęczą o kasę. Więc tamci mają spokój i interes się kręci.

tom

~tom -

czy straznicy miejscy maja prawo kontrolowac obejscia i zagrody przydomowe?i w razie potrzeby nakladac mandat za to ze stoi czesciowo rozebrane auto i kilka innych zeczy

Yoker

~Yoker -

Wyżej wymienione uprawnienia w znacznym stopniu przekraczają uprawnienia policji ! Pomiaru kontroli prędkości, nie posiadają wszyscy policjanci, tylko ci z drogówki. Policjant z prewencji już takich uprawnień nie posiada ! Taką ciekawostką jest to, że każdy kto chce zostać policjantem musi przejść badania psychologiczne i psychiatryczne ! Na 100 -tu przechodzi je 10 -ciu. Gdyby przeprowadzono takie badania u straży miejskiej, okazałoby się, że nie przeszedłby ich żaden ! Każdy policjant musi przejść odpowiednie szkolenie ! Uczą tam legitymowania, zatrzymywania, przeszukań i innych wszelkich podejmowanych działań, zgodnie z ustawą ! U strażnika miejskiego, zaraz po założeniu munduru dochodzi do oświecenia ! To co głupi policjant musi się uczyć i zdać z tego egzamin, to u strażnika, te wiadomości przelewają się prosto z czapki służbowej do wcześniej całkowicie pustego łba. Miałem kilkakrotnie do czynienia z tymi osobnikami usiłującymi interpretować przepisy ruchu drogowego ! Ogólnie odnoszę wrażenie, że nabór do tych szacownych jednostek robiony jest w zakładach psychiatrycznych. Ktoś przedobrzył w uprawnieniach tych służb ! Nie miałbym nic przeciwko temu aby rzeczywiście zajmowali się porządkiem w mieście, jednak ci ludzie najchętniej wykonują takie działania gdzie potrzebne jest specjalne wyszkolenie !

tulacz

~tulacz -

OD DAWNA JESTEM ZA LIKWIDACJA TEJ DZIWNEI SLUZBY.kilka miast juz to zrobilo.czy wzrosla przestepczosc NIE pojawilo sie wiecej "piratow drogowych"nie.zareaguja na agresywnych np"kiboli"nie rusza w poscig za kieszonkowcami NIE ( a widzialem na wlasne oczy i szlyszalem na uszy wlasne"ze od tego jest policja")ale wlepic babulence MANDAT bo czosnek czy tam szczawik z wlasnego obejscia chciala sprzedac na bazarku ooo NO TO DZIELNE BRYGADY NIEUSTRASZONEJ I DBAJACEJ O BEZPIECZENSTWO I LAD STRAZY MIEJSKIEJ SA NATYCHMIAST.I ZA CO ZA NASZE PIENIASZKI !!!! A POGONIC DARMOZJADY DAWNO KTOS POWINIEN SIE TYM ZAJAC !!! ALE WLADZE A ZWLASZCZA SAMORZADY NIE RWAGUJA DLACZEGO BO PRZYNOSZA PIENIDZE TKORE WCZESNIEJ ZWEDZILI BABULENCE I BOGU DUCH WINNEMU KIEROWCY KTOREMU AKURAT POSPIESZYLO SIE DO PRACY.pozdrawiam serdecznie ( i przepraszam za ewetualne bledy ortografia po 15 latach tuaczki od 1,5rok nareszcie w domciu ):-)

fsd

~fsd -

W strażach "wiejskich" pracują tylko takie matoły co się do policji nie dostali, pomimo wakatów w policji

Jones

~Jones -

Fragment o tym, że strażnicy mogą zażądać wskazania osoby kierującej pojazdem to nieprawda - takiego prawa nie mają. Dlaczego tekstu nie napisze ktoś kompetentny?

jarosław k

~jarosław k -

Dz.U.2003.14.144 (R) Kontrola ruchu drogowego. Załącznik nr 5 WZÓR UPOWAŻNIENIA DO WYKONYWANIA KONTROLI RUCHU DROGOWEGO Niniejszy dokument uprawnia umundurowanych strażników straży gminnych (miejskich) do wykonywania kontroli ruchu drogowego wobec: 1) kierujących pojazdami niestosujących się do zakazu ruchu w obu kierunkach; 2) uczestników ruchu naruszających przepisy ustawy - Prawo o ruchu drogowym o: a) zatrzymaniu i postoju pojazdów, b) ruchu motorowerów, rowerów, pojazdów zaprzęgowych oraz o jeździe wierzchem lub pędzeniu zwierząt, c) ruchu pieszych,

piroman

~piroman -

ci ze zdjęcia to lodziarze dlatego białe czapki, kto chce mieć przyjemność niech przekroczy prędkość.