Dakar 2018

Dakar 2018. Przekładka części w Peugeotach

Sobotnia trasa

W sobotę uczestnicy Dakaru wypoczęci po dniu zasłużonej przerwy w stolicy Boliwii La Paz na wysokości 3 600 m n.p.m. pokonali najdłuższy do tej pory odcinek rajdu. Deszcz sprawił, że miękka trasa o nawierzchni gruntowej lub miejscami piaszczystej o długości 425 km była wyjątkowo zdradliwa. Jakby tego było mało, sobotni odcinek stanowił pierwszą część etapu maratońskiego, co oznacza, że na biwaku zawodnicy nie mogą korzystać z pomocy serwisu.

Dzień w skrócie

Joan Barreda odniósł spektakularne zwycięstwo na trasie do Uyuni, wygrywając po raz trzeci w tym roku. Nawet upadek i bolesna kontuzja kolana nie powstrzymały kierowcy Hondy. Drugi na mecie Francuz Adrien Van Beveren został liderem rajdu. Dakarowy debiutant Maciej Giemza (Orlen Team) pojechał zgodnie z planem i zajął 36 miejsce, awansując o jedną pozycję w klasyfikacji. Paweł Stasiaczek i Maciej Berdysz zajmują miejsca w siódmej dziesiątce.

Carlos Sainz został liderem klasyfikacji samochodów, wygrywając drugi odcinek z rzędu. Sensacją dnia były kłopoty dotychczasowego lidera Stéphane Peterhansela, który stracił blisko 2 godziny naprawiając samochód. Rewelacyjnie pojechali Kuba Przygoński i Tom Colsoul (Orlen Team), którzy zajęli w sobotę czwarte miejsce i utrzymali szóstą pozycję w klasyfikacji.

Axel Dutrie odniósł swoje pierwsze etapowe zwycięstwo w karierze w kategorii quadów. Nasz reprezentant Kamil Wiśniewski zajmuje 16 pozycję.

Ton van Genugten dokonał podobnej sztuki w kategorii ciężarówek, jak Dutrie w klasie quadów, wygrywając etap po raz pierwszy w karierze. Holender już wcześniej błysnął talentem, ale w sobotę za kierownicą swojego Iveco PowerStar był nie do pokonania.

Ciekawostka dnia

Axel Dutrie czekał na ten dzień. Po piątym miejscu w ubiegłorocznej edycji Dakaru, do tej pory po starcie w Limie nie wiodło mu się najlepiej, ale w sobotę Francuz dominował na trasie i odniósł przekonywujące zwycięstwo. Dzięki temu awansował na piąte miejsce w klasyfikacji.

Dramat dnia

Zwycięzca odcinka Joan Barreda przyjechał na metę w Uyuni z grymasem bólu, a nie z uśmiechem zadowolenia na twarzy. Hiszpan przewrócił się na 300. kilometrze odcinka specjalnego. Kierowca Hondy, jeden z faworytów prawdopodobnie będzie musiał wycofać się z rajdu wskutek kontuzji kolana.

Liczba dnia

Carlos Sainz ma po sobotnim etapie godzinę i 11 minut przewagi nad drugim w klasyfikacji Nasserem Al-Attiyah. Co ciekawe, jest to różnica większa niż ta, która dzieli lidera klasyfikacji motocykli Adriena Van Beverena od trzynastego w wynikach Daniela Nosiglii!

Wypowiedź dnia

Stéphane Peterhansel: "Byliśmy na długiej prostej z dużymi kałużami. Zobaczyłem stojącego quada i zjechałem nieco na bok, aby go ominąć. Wtedy usłyszałem ogłuszający huk. Cały tył dosłownie rozleciał się - zawieszenie, półoś napędowa, amortyzatory. Wszystko było zniszczone. Przełożyliśmy uszkodzone części z samochodu Cyrila, który przyjechał, aby nam pomóc. Zajęło nam to godzinę i 50 minut. Pomimo to cieszę się, że jedziemy dalej.