Są w kraje, gdzie można mieć 0,8 promila. I to w UE!

Anglia i Walia dopuszczają jeden z najwyższych w UE limitów alkoholu we krwi kierowcy: 0,8 promila. W Szkocji i Irlandii wynosi on 0,5 promila, podobnie jak w większości krajów UE.

Anglia i Walia dopuszczają jeden z najwyższych w UE limitów alkoholu we krwi kierowcy: 0,8 promila. W Szkocji i Irlandii wynosi on 0,5 promila, podobnie jak w większości krajów UE.

Jazda po pijanemu jest w W. Brytanii przestępstwem narażenia życia: kierowcy i osób postronnych. Kary w postaci odebrania prawa jazdy, grzywny i pozbawienia wolności stosowane są stosownie do wagi wykroczenia i przyznania się, bądź nieprzyznania do winy.

Najsurowsza z nich, w razie nieprzyznania się do winy, to pozbawienie wolności na 12 tygodni i odebranie prawa jazdy na okres 5 lat (w przypadku recydywy i poziomu alkoholu powyżej 1,2 promila), a najniższa to konfiskata prawa jazdy na 12-16 miesięcy w przypadku dopuszczenia się wykroczenia po raz pierwszy.

Reklama

Za jazdę po pijanemu możliwe jest także wymierzenie kary dodatkowej w postaci obowiązku pracy społecznej, poddania się terapii odwykowej, przydzielenie pracownika opieki społecznej w charakterze kuratora itp.

"Za jazdę w stanie nietrzeźwym sądy pokoju są zobowiązane wymierzyć tylko jedną karę - odebrania prawa jazdy. Okolicznością łagodzącą nie jest to, że ktoś dopuścił się wykroczenia pierwszy raz w życiu" - powiedziała PAP Hayley Wilkinson z firmy prawniczej Maidmaids, specjalizującej się w pomocy prawnej kierowcom oskarżonym o jazdę po pijanemu.

"Odebranie prawa jazdy i wpis do rejestru skazanych to skuteczna prewencja, gdyż wielu ludzi nie może obyć się bez samochodu, a wpis do rejestru skazanych zamyka dostęp do niektórych prac. Po upływie okresu, na który kara pozbawienia prawa jazdy została orzeczona, skazany występuje o nie na nowo, choć bez potrzeby ponownego zdawania egzaminu, chyba, że sędzia tak zdecyduje" - dodała.

Stosunkowo najwięcej sprawców i ofiar wypadków drogowych w stanie nietrzeźwym stanowi w W. Brytanii młodzież w wieku 17-24 lat. Stąd np. w Irlandii Płn. wobec tej grupy wiekowej wprowadzono niższy limit alkoholu we krwi 0,2 promila. Ten sam obniżony limit obowiązuje w prowincji wobec kierowców zawodowych. W Irlandii Płn. policji wolno sprawdzać kierowców wyrywkowo, w Anglii i Walii musi mieć słuszny powód do podejrzeń, że kierowca pił.

O ile pijaństwo kierowców jest społecznie potępiane, o tyle pijaństwo, jako takie jest tolerowane. Mówi się nawet o specyficznej dla W. Brytanii subkulturze pijaństwa. Jednym z jej przejawów jest pijaństwo wśród dorastającej młodzieży, zwłaszcza w czasie weekendu.

PAP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama