Przejdź do głównej części strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

Fotoradary

Minister Rostowski założył, że w 2013 roku dochód z mandatów drogowych wyniesie 1,5 mld zł. Policja, straże miejskie i ITD rozpoczęły polowanie na kierowców.

  • Polowanie na kierowców
  • Bezpieczeństwo
×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Nie uwierzysz! Niemal nikt już nie płaci mandatów z fotoradarów!

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Tylko co dziesiąte zdjęcie wykonane przez fotoradar kończy się wypisaniem mandatu. Kierowcy nauczyli się sprytnie uciekać przed odpowiedzialnością.

Nikt już nie boi się fotoradarów / Fot: Stanisław Kowalczuk
Nikt już nie boi się fotoradarów / Fot: Stanisław Kowalczuk /East News

Fotoradary należące do Inspekcji Transportu Drogowego w ubiegłym roku wykonały około 1,3 mln zdjęć. To sporo, biorąc pod uwagę, że do połowy 2012 r. działało tylko 75 urządzeń i dopiero pod koniec roku na drogach pojawiło się w sumie 315 fotoradarów.

Jak się okazuje na podstawie wykonanych fotografii, mandaty dostało tylko 126 tys. kierowców, czyli niespełna co dziesiąty. Dlaczego tak wielu osobom udaje się uniknąć odpowiedzialności, mimo że zostało im wykonane zdjęcie?

Według ITD spora grupa właścicieli auta nauczyła się sprytnie wykorzystywać luki w przepisach oraz korzysta z przewlekłych i niedoskonałych procedur. "Jeśli ktoś notorycznie ignoruje naszą korespondencję, czasem brakuje nam możliwości na ukaranie go mandatem" - przyznaje Łukasz Majchrzak z ITD.

Dla inspektorów nie jest tajemnicą, że póki przepisy nie zostaną zmienione, część kierowców będzie w bardzo łatwy sposób unikała odpowiedzialności za wykroczenia na drodze. Z tego powodu ITD przygotowuje zmianę obowiązujących przepisów i wprowadzenie kar administracyjnych. Przed tymi będzie trudniej uciec, a nieopłacenie kary w terminie będzie dość kosztowne.

"W przypadku fotoradarów, tryb wykroczeniowy nie jest wystarczająco skuteczny. Musimy wprowadzić kary administracyjne, które wzorem z innych państw usprawnią funkcjonowanie sieci fotoradarów" - przyznaje Łukasz Majchrzak.

Sposoby kierowców na bezkarność

Więcej na ten temat

Brak odpowiedzi na korespondencję ITD. Właściciel auta, które zostanie zarejestrowane przez fotoradar dostaje z ITD formularz, w którym ma do wyboru: przyznać się do winy, wskazać inną osobę, która prowadziła pojazd lub odmówić przyjęcia mandatu. Tymczasem nawet 40 proc. kierowców nie odpowiada na wezwanie ITD, która ma 180 dni na wystawienie mandatu. Jeśli w tym czasie nie uda się jej ustalić winnego (otrzymać od niego podpisanego oświadczenia), sprawę kieruje do sądu. Ma na to rok od wykonania zdjęcia, później następuje przedawnienie wykroczenia. Biorąc pod uwagę liczbę spraw, zdecydowana większość kierowców pozostaje bezkarna.

Niewskazanie winnego. Kierowca, którego auto zarejestrował fotoradar dość często decyduje się nie wskazać komu powierzył pojazd, zasłaniając się niepamięcią. Za to co prawda grozi mandat, ale bez punktów karnych. To zachęca wielu kierowców do wyboru takiej kary.

Jazda autem na zagranicznych numerach.Co miesiąc ITD rejestruje około 20 tys. pojazdów na zagranicznych rejestracjach. Takie zdjęcia zwykle trafiają do kosza, Wykorzystują to także kierowcy z Polski, którzy korzystają z aut na zagranicznych tablicach.

Więcej na ten temat

  • Nie wolno zmusić właściciela auta, by wskazał, kto siedział za kierownicą i przekroczył prędkość, jeżeli nie widać tego na zdjęciu z fotoradaru - orzekł Sąd Okręgowy we Wrocławiu. Jest to szczególnie niedopuszczalne, gdyby właściciel miał wskazać żonę lub dzieci. więcej »

Wskazanie obcokrajowca. Inny sposób to wskazanie obcokrajowca jako osoby, która rzekomo pożyczyła auto i popełniła wykroczenia. Oszustwo można wykryć, jednak potrzeba na to czasu, więc ITD zwykle nie ściga takich osób.

Wskazywanie kolejnych osób jako winnych.Właściciel auta, który otrzyma korespondencję od ITD, wskazuje osobę (w porozumieniu z nią), której rzekomo pożyczył auto. To powoduje, że ITD musi wysłać do niej korespondencję. Ta podaje kolejną osobę, a ta także wskazuje innego kierowcę. To powoduje przeciąganie sprawy, aż do przedawnienia czyli rok od wykroczenia. .

Odwołanie do sądu.Nie tylko kierowcy, ale też prawnicy i sądy mają wątpliwości dotyczące używania fotoradarów i wystawiania na ich podstawie mandatów. Z tego powodu kierowcy coraz częściej odwołują się do sądu, ponieważ bez zobaczenia zdjęcia nie potrafią wskazać, kto kierował pojazdem, za co mają być ukarani. Sądy dość często w takiej sytuacji uniewinniają kierowcę i zwalniają z obowiązku wskazania winnego.

Nieopłacenie mandatu. Kierowca przyjmuje mandat, ale go nie opłaca. Według ostatniego raportu Najwyższej Izby Kontroli około 30 proc. mandatów nie udaje się wyegzekwować. To oznacza, że co trzecia nałożona kara pieniężna, w tym ta od ITD na podstawie zdjęcia z fotoradaru, nie zostaje ściągnięta.

Planują uszczelnić luki w prawie

ITD chce, aby kierowca, który zostanie przyłapany przez fotoradar mógł być ukarany na jeden z dwóch sposobów. Nadal będzie obowiązywał taryfikator mandatowy, ale oprócz niego zacznie działać także taryfikator z karami administracyjnymi. Właściciela pojazdu, który nie wskaże osoby prowadzącej auto, zasłaniając się np. lukami w pamięci lub nie odpowie na wezwanie ITD, dostanie karę administracyjną. Maksymalna wysokość ma być ustalona na poziomie 800 zł.

Kierowca, który już otrzyma karę, ale jej nie zapłaci w ciągu 14 dni, automatycznie otrzyma decyzję o podwojeniu przyznanej wcześniej kwoty. Terminowości wpłat ma pilnować komputer. Podwójne kary administracyjne będą groziły także kierowcom, którzy w ciągu roku popełnią trzy wykroczenia lub suma kar przekroczy 1200 zł. To oznacza, że kierowca może otrzymać nawet 1600 zł kary, a jeśli spóźni się z wpłatą, ta zostanie podniesiona do 3200 zł. Prace nad nowymi przepisami jeszcze trwają. Inspektorzy chcą, aby kary administracyjne zaczęły obowiązywać w przyszłym roku.

Źródło informacji: Motor


Skomentuj artykuł: Fotoradary

Wasze komentarze (657)

Dodaj komentarz

~Jotko -

Powinien płacić właściciel pojazdu,a potem niech sobie dochodzi zwrotu od tego,któremu pożyczył wóz. Zrzędniałyby miny cwaniaczkom...

~Tadek -

widzę że dyskusja nieźle urosła, heh. moge tylko dodać że moj sposob na mandaty to asys. kierowcy, teraz już iCoyote . Wiem gdzie sa radary, korki, wypadki, mapka nawet pokazuje gdzie parkuje. Wiec taka apka na androida przydaje się nie tylko do zwalniania w odpowiednich miejscach :P polecam, nie ma sensu użerać się z mandami

~Hary42 -

Gdybym był młodszy już dawno PODZIĘKOWAŁBYM ZA WSPÓŁPRACĘ TAKIEMU PAŃSTWU . Obywatele są tylko tępieni i żadnego wsparcia ani socjalnego , ani zdrowotnego , ani bezpieczeństwa bo bandytyzm , złodziejstwo i oszustwa są na każdym kroku . Młodzi uciekajcie stąd dalej niż widzicie my starzy jakoś dożyjemy swoich dni ! ! ! Tu nic dobrego was nie czeka a pracować i utrzymywać tą rządzącą bandę i ich urzędników jest bez sensu !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

~kierowca -

Dopóki będzie w budżecie państwa rubryka "przychód z mandatów" żadnych logicznych zmian przepisów, które by poprawiały bezpieczeństwo na drogach nie będzie. Przecież ta cała banda nierobów, darmozjadów i złodziei, którzy "pracują" na zmianą przepisów nic innego oprócz możliwości okradania obywateli na każdym kroku nie wymyśli. No bo jak można nazwać inaczej, propozycję karania za przekroczenie prędkości o 2.5 km/h w obszarze zabudowanym !!!!!!!!!!!!!

~Druid -

I tu jest własnie przykład że chodzi tylko i wyłącznie o kasę. Bo zamiast zastanawiać się co i w jakich miejscach zrobić aby było bezpieczniej na naszych drogach, to oni myślą jak ściągać pieniądze od ludzi. Zwykły biznes sobie z tego zrobili. Jeżeli ktoś twierdzi że to i tak dla bezpieczeństwa to jest naiwny i to bardzo. A ktoś kto ucieka przed mandatem nie jest cwaniakiem tylko po prostu rozumie że to jest zwykłe nabijanie pieniędzy przez rząd i nie daje się ograbić. Dużo ludzi mówi jeździj przepisowo i po problemie ale założę się że gdyby wszyscy zaczęli tak jeździć to w krótkim czasie limity prędkości zmniejszały by swoje wartości aby znowu było za co karać.

~pol -

a ja proponuje żeby itd zaczeło robić zdjęcia rikszom a obrabiał je co do wysokościmandatów wytypowali pana rzecznika swoiej firmy gdyż on najlepiej by natym się wyznawał

~mimi -

Po prostu dziadostwo.żyć już się nie chce w tym kraju!!! Zapłać mandat bez punktów karnych 500zł ( ITD ) to jest nić innego jak KORUPCJA. państwo samych absurdów.

~xxl -

Jeżeli rzeczywiście prędkość jest taka groźna to jeszcze groźniejsze są hamulce. Lepsze czy gorsze. Dlaczego tak dla nas "opiekuńcza" władza nie zajmie się hamulcami i nie zmusi producentów by ich samochód zatrzymał się z 50 km/h np. po 30 metrach, a za kilka lat po 28, potem 27.... Tak jak wprowadzano normy spalin Euro1, 2, 3... Bo z tego kasy nie będzie?

~d411 -

W Hiszpanii jest tak.Przede wszystkim żeby dostać mandat musisz tego bardzo chcieć.Przed fotoradarami ostrzegaja ZNAKI jakieś 200 m.wcześniej.A jeżeli już dostaniesz mandat (za byle co) ,np. 200 E,to masz dwa tygodnie na zapłacenie go.Jeżeli zapłacisz w tych dwóch tygodniach masz zniszkę 50 % , czyli płacisz 100 E.

~bylik -

Co wy fandzolicie. Jak wam źle to wypad z Polski na bambus. tylko narzekacie. Jeździjcie przepisowo i będzie spokój. W Polsce kozaki a przekroczą granicę niemiecką to 20 poniżej dozwolonej prędkości ciotki jeździcie.