Przejdź do głównej części strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

Drogi na Euro 2012

Już wkrótce pierwszy gwizdek na Euro 2012. Do tego wydarzenia Polska przygotowywała się przez kilka lat. Co muszą wiedzieć kibice jadący na mecze do Warszawy, Wrocławia, Gdańska i Poznania?

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Autostrady: ile, gdzie i jak zapłacimy za przejazd

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »
Autostrady: ile, gdzie i jak zapłacimy za przejazd

Autostrada A1

Wielu kibiców, zmierzających z południa Polski na stadion PGE Arena w Gdańsku, zechce zapewne skorzystać z autostrady A1. Przejazd motocyklem lub samochodem osobowym jej płatnym, liczącym 152 km długości odcinkiem, kosztuje 29,90 zł. Kierowca, wjeżdżający na ten szlak przez położony w pobliżu Torunia węzeł w Nowej Wsi, otrzyma bilet. Należność uiści na węźle w Rusocinie, na wysokości Pruszcza Gdańskiego. W obu tych miejscach funkcjonują punkty poboru opłat (PPO).

Płacić można gotówką (złote, euro, dolary USA; w przypadku płatności w walutach obcych akceptowane są banknoty o maksymalnym nominale 100 EUR lub 100 USD, reszta zawsze wydawana jest w złotych, po obowiązującym aktualnie kursie) lub kartami kredytowymi i debetowymi, w systemach: VISA, VISA Electron, MasterCard, MasterCard Electronic, Maestro, Diners Club International, JCB, V Pay.

Nie są honorowane karty flotowe.

Numer alarmowy: (+48) 58 530 66 66.

Numer infolinii do operatora płatnego odcinka autostrady A1: (+ 48) 58 530 66 89.

Autostrada A2

Łączy Warszawę z Poznaniem (o ile przed Euro 2012 uda się sprawić, że będzie na całej długości przejezdna) i dalej, z zachodnią granicą Polski. To tędy będą podróżować zmotoryzowani kibice, przemieszczający się między stadionami w obu wymienionych miastach.

Płatny odcinek koncesyjny (operator: Autostrada Wielkopolska SA) Świecko - Poznań - Konin liczy 255 km długości. Płatny odcinek Konin - Stryków, publiczny, zarządzany przez Generalną Dyrekcję Dróg Publicznych i Autostrad - 103,5 km.

Przejazd samochodem osobowym lub motocyklem ze Świecka do Poznania kosztuje 31 zł. Ze Świecka do Warszawy samochodem osobowym: ok. 69 zł (59 zł + ok. 10 zł); motocyklem: ok. 64 zł (59 zł + ok. 5 zł). Z Poznania do Warszawy (lub odwrotnie) samochodem osobowym: ok. 38 zł (28 zł + ok. 10 zł); motocyklem: ok. 33 zł (28 zł + ok. 5 zł)

W punktach poboru opłat płacić można gotówką (złote, euro, dolary USA; reszta wydawana jest zawsze w złotych, po obowiązującym aktualnie kursie) lub kartami bankowymi w systemach VISA i MasterCard. Akceptowane są również karty paliwowe: ROUTEX, DKV, UTA, ARIS, FLOTA, SHELL, RESSA oraz tzw. produkty post-paidowe, z odroczonym terminem zapłaty.

Kierowca przy wjeździe na autostradę otrzymuje bilet, a należność uiszcza przy wyjeździe.

Na odcinku A2 Konin - Stryków oprócz klasycznych form płatności istnieje jeszcze inna możliwość - zakupu za 135 zł urządzenia viaAuto, działającego w systemie viaToll. Umieszcza się je u góry przedniej szyby (jest nieco większe od pudełka zapałek). Jego obecność umożliwia automatyczną rejestrację wjazdu przez bramkę na autostradę, a potem naliczenie opłaty przy zjeździe. Kupując viaAuto kierowca może zdecydować, czy chce się zarejestrować w viaToll, czy nie. Jeśli nie, będzie płacił w systemie pre-paid (przedpłatowym). Jeśli tak, uzyska możliwość zdalnej obsługi konta. Dostarczenie kompletu dokumentów i wniesienie dodatkowej gwarancji pieniężnej (min. 195 zł za jeden pojazd) pozwoli korzystać z odroczonej płatności.

Korzyścią z używania viaAuto jest zwolnienie z konieczności oczekiwania w kolejce przed bramkami autostradowymi. A podczas Euro 2012 mogą być one długie...

Numer alarmowy do operatora autostradyA2 (Świecko - Konin): (+ 48) 61 83 83 112.

Numer infolinii: (+48) 504 422 022 (czynny 7 dni w tygodniu w godz. 8.00-20.00).

Autostrada A4

Od zachodniej granicy kraju do stadionu we Wrocławiu dojedziemy za darmo, oczywiście nie licząc wydatków na paliwo. Jeżeli ktoś zechce odwiedzić rezydujące w Krakowie reprezentacje Anglii, Holandii i Włoch (w Wieliczce) lub wybrać się na Ukrainę, musi uwzględnić dodatkowe koszty. Za przejazd samochodem osobowym zarządzaną przez GDDKiA autostradą A4 między Wrocławiem a Gliwicami (ok. 164 km, PPO w Żernicach i Karwianach) trzeba zapłacić 16,20 zł. W przypadku podróży motocyklem - 8,10 zł.

Przy wjeździe na autostradę kierowca otrzyma bilet, a przy zjeździe odda go pracownikowi, który naliczy stosowną kwotę. Płacić można gotówką lub kartami płatniczymi (bez wstukiwania numeru PIN, również zbliżeniowo), paliwowymi, a także za pomocą urządzenia viaAuto.

Więcej na ten temat

Pokonanie odcinka A4 między Katowicami a Krakowem, pozostającego w gestii spółki Stalexport Autostrada Małopolska SA, kosztuje 18 zł. Opłata ta jest dzielona na połowy, co oznacza, że zarówno na PPO w Mysłowicach, jak i w Balicach trzeba sięgnąć do kieszeni po 9 zł. Kto jedzie motocyklem, zapłaci o połowę mniej - dwa razy po 4,50 zł.

Płatność gotówką (złote, euro, dolary USA, przy czym w przypadku walut obcych przyjmowane są wyłącznie banknoty, a reszta wydawana zawsze w złotych, po aktualnym kursie) lub za pomocą kart bankowych: VISA, Mastercard, Maestro.

Niestety, odcinek A4 Katowice-Kraków nie jest objęty systemem viaToll, więc urządzenia viaAuto są tu nieprzydatne.

Jazda autostradą A4 w kierunku granicy z Ukrainą jest na razie bezpłatna.

Źródło informacji: INTERIA.PL

Ankieta

Jak Polacy spiszą się na Euro 2012?

Jak Polacy spiszą się na Euro 2012?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Puchar jest nasz!

 
8%

Dojdziemy do półfinału

 
7%

Wyjdziemy z grupy

 
25%

Będzie jak zwykle...

 
60%Głosów: 5028

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł: Drogi na Euro 2012

Wasze komentarze (102)

Dodaj komentarz

~Kumaty -

A Marek Pol były minister chciał winetki wprowadzić a opłata roczna miała wynosić 150 zl to tyle co 70 litrowy zbiornik paliwa. Pamietam jak dziś ile było protestów. Dziś nikt nie protestuje tylko płaci bo to rząd prawicy.

prac124

Obojętny prac124 -

Już raz zapłaciliśmy za autostrady. Jesteśmy przez nie biedniejsi, a jak dotychczas żadna autostrada w Polsce nie podwyższyła naszego poziomu życia, choćby do takiego poziomu jaki byłby, gdyby jej nie było.

~pawel solidarnosc -

napisze tak nalezy powolac nowa opcje polityczna " nazwa zdeterminowany POLAK NOWA dlatego . ze wszystkich juz znamy i co kielbasa na wybory pasztet po ? ja dziekuje zaaaaa mam rozluznienie musi powsatac nowa opcja ale nie z TYch panow co ich znamy musimy ich znalesc wspolnie maja byc naszymi glosami ludzi zdeterminowanych, ja moge dopiac pasa jesli zajdzie potrzeba ,, A TY? wiec szukajmy wspolnie...

~k -

Płaćcie sobie :) Dziękuję katowickiemu WORD-owi za to, e zniechęcił mnie do posiadania prawa jazdy. Bez niego to całe samochodowanie się jest duuuużo tańsze. A wy frajerzy płaćcie po 6 złotych za litr. Mi wystarczą kumplę i kilka blaszek na dłuższe trasy. Panie lagerkapo, jesteś pan złamas :))

~polska to bronx -

Nie chce mi sie zyc w takim kraju gdzie wlasne PANSTWO jest twoim najwiekszym wrogiem !!!!

~pawel solidarnosc? -

ostatnio P.Walesa szanuje GOSTKA ale dla mnie przegiAl mowiac ,,,, ja bym te opozyzje palami pogonil ? a TEN PAN TO NIE BYLA OPOZYCJA????

~MARCIN -

NA ŻADNEGO KACZORA I DONALDA JUZ NIGDY WIECEJ NIE GŁOSUJCIE DAJA OBIETNICE BEZ POKRYCIA

~seba -

Nareszcie platna, znikna idioci w vw golfach, bmw, cyganie i mistrze predkosci. Jednym slowe zrobi sie bezpieczniej bo 16 zl za lepsza i bezpieczna jazde to nic.

~pawel solidarnosc SZACUN DLA DUDY -

dzis rano sluchalem kardyn. WYSZYNSKIEGO mial racje zlodziej komuch lub zlodziej demokrata pijak komuch lub pijak demokrata.... to byl program na Hstorii polecam pawel

~elf -

jeszcze wam rudy tusk z wincentym "jaja" wybierze za to ze wyscie tez wybrali ...naturalnie jaja z "zielona wyspa"