Robert Kubica ma pierwsze w sezonie punkty w WRC

Fin Jari-Matti Latvala (VW Polo WRC) wygrał Rajd Portugalii, piątą rundę mistrzostw świata. Robert Kubica (Ford Fiesta WRC) uplasował się na dziewiątej pozycji ze stratą 4.39,1.

Drugie miejsce po pasjonującej walce zajął broniący tytułu Sebastien Ogier (VW Polo WRC), który na trasie o długości prawie 350 km był wolniejszy tylko 8,2 s. Francuz umocnił się na prowadzeniu w klasyfikacji mistrzostw świata. Trzecie miejsce w Rajdzie Portugalii zajął Norweg Andreas Mikkelsen (VW Polo WRC) - strata 28,6 s.

Latvala, wicemistrz świata w poprzednim sezonie, zanotował w tym roku pierwsze zwycięstwo. Trzy poprzednie rajdy nie były dla niego udane, nie zdobył ani jednego punktu. Przed startem w Portugalii jego dorobek wynosił tylko 19 pkt wywalczonych za drugie miejsce w styczniowym Monte Carlo.

"To zwycięstwo jest dla mnie bardzo ważne, pozwala uwierzyć w siebie. Ogier miał na początku kłopoty, ale dzisiaj mieliśmy warunki porównywalne. Wczoraj nie mogłem zaryzykować i pojechać szybciej, bo bardziej zużywałem opony" - powiedział na mecie 30-letni Latvala.

W niedzielę rozegrano trzy odcinki specjalne. Dwa wygrał Ogier, na jednym triumfował Latvala. Ogier był najszybszy na ostatnim (Power Stage), na którym można było zdobyć dodatkowe punkty do klasyfikacji mistrzostw świata.

Kubica był zadowolony ze startu. "Dzisiaj po hopie włączył się alarm na desce rozdzielczej, ale mam nadzieję, że wszystko jest OK. Miałem długą przerwę w startach, musiałem odzyskać wyczucie. To był dla nas dobry weekend. Jechaliśmy czysto, bez dużych problemów. Wszystko jest w porządku" - powiedział na mecie polski kierowca, który po raz pierwszy w sezonie zdobył dwa punkty do klasyfikacji mistrzostw świata.

Całe podium zajęli kierowcy zespołu Volkswagen Motorsport. Dopiero czwarty był Brytyjczyk Kris Meeke z ekipy Citroena. Słabiej niż się spodziewano wypadł team Hyundaia. Lider Belg Thierry Neuville rolował na pierwszym sobotnim OS-ie i stracił szansę walki o czołową lokatę. W tej sytuacji najlepiej wypadł Hiszpan Dani Sordo (Hyundai I20 WRC), który był szósty.

Po 14-letniej przerwie rajd odbywał się na północy kraju, w pobliżu rzeki Duero. Jego bazę zlokalizowano na terenie centrum wystawowego Exponor w Matosinhos.

Siódmą rundą tegorocznych mistrzostw świata będzie Rajd Polski, zaplanowany na trasach w rejonie Mikołajek w pierwszy weekend lipca. Wcześniej kierowcy będą rywalizować na Sardynii.

W klasyfikacji mistrzostw świata (po 5 z 13 rajdów) zdecydowanie prowadzi Ogier z dorobkiem 105 pkt. Drugi jest Mikkelsen - 63 pkt, a trzeci jego rodak Mads Oestberg (Citroen DS3 WRC) - 57 pkt. Z dziewiątego na piąte miejsce awansował Latvala, który ma 46 pkt.