​Rajd Rzeszowski RSMP 2022. Grzyb wygrywa po raz czwarty

Grzegorz Grzyb i Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo) wygrali Marma 31. Rajd Rzeszowski, piątą rundę Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski 2022. Dla urodzonego w Rzeszowie kierowcy to czwarty triumf w tych zawodach.

Tegoroczna edycja Rajdu Rzeszowskiego była rundą Mistrzostw Polski, słowackiego czempionatu, mistrzostw Europy Centralnej (FIACEZ), Pucharu FIa, a także odsłoną Historycznych Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski. Nie dziwi zatem, że w stolicy Podkarpacia zjawiło się aż 85 załóg, dla których organizator przygotował 11 asfaltowych odcinków specjalnych o łącznej długości 125 km.

Po dwóch dniach zmagań, najlepszą załogą okazał się duet Grzegorz Grzyb/Adam Binięda (Skoda Fabia Rally2 evo). Dla kierowcy z Rzeszowa był to czwarty triumf w domowej rundzie oraz 12 w karierze.

Na drugim miejscu w Rzeszowie finiszowali Sylwester Płachytka i Jacek Nowaczewski (Skoda Fabia Rally2 evo), ustępując zwycięzom jedynie o 13 sekund. Trzecią pozycję wywalczyła załoga Orlen Team’u: Kacper Wróblewski/Jakub Wróbel (Skoda Fabia Rally2 Evo).

Tuż za podium znaleźli się bracia Jarosław i Marcin Szejowie (Hyundai i20 R5), a piąte miejsce przypadło duetowi Łukasz Byśkiniewicz/Daniel Siatkowski (Hyundai i20 R5). Szóstą załogą Rajdu Rzeszowskiego byli Zbigniew Gabryś i Daniel Dymurski (Skoda Fabia Rally2 evo).

Liderzy tegorocznej klasyfikacji generalnej Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Polski, Tom Kristensson oraz Andreas Johansson (Hyundai i20 R5), podkarpacką rundę zakończyli dopiero na siódmej pozycji. Szczęście tym razem opuściło Szwedów, którzy na odcinkach pod Rzeszowem dwukrotnie przebijali oponę, tracą przy okazji bardzo dużo cennych sekund.

Klasyfikację 2WD (samochody z napędem na jedną oś) z dużą przewagą wygrali Jacek Sobczak i Michał Marczewski (Porsche 911 GT3). Na drugim miejscu uplasowali się Grzegorz Bonder i Kamil Heller (Renault Clio Rally4, +4:11,1 s). Trzecią lokatę wywalczyli Błażej Gazda i Maciej Mikuliszyn (Peugeot 208 Rally4, +4:40,6 s).

W punktacji mistrzostw Polski prowadzenie utrzymali Kristensson i Johansson (138 pkt). Dzięki zwycięstwu w Rzeszowie stratę do Szwedów zmniejszyli Grzyb i Binięda (124 pkt). Trzecią lokatę zajmują Wróblewski i Wróbel (108 pkt).

W punktacji 2WD (samochody z napędem na jedną oś) pierwsze miejsce nadal należy do Sroki i Kielara (122 pkt). Za nimi plasują się Bonder i Heller (93 pkt) oraz Jacek Sobczak (92 pkt), który dzięki zwycięstwu w Rzeszowie awansował na trzecie miejsce.

Kolejną rundą RSMP będzie Rajd Śląska. Zawody z bazą na Stadionie Śląskim w Chorzowie odbędą się w dniach 9-11 września.