Rajd Polski 2018: wygrywa Griazin, Grzyb mistrzem Polski

Po pasjonującej walce Nikołaj Griazin oraz Jaroslav Fiedorow (Skoda Fabia R5) wygrali 75. Rajd Polski, pokonując drugich na mecie Jariego Huttunena i Anttiego Linnaketo (Hyundai i20 R5) o niespełna 9 sekund. Trzeci stopień podium przypadł duetowi Chris Ingram/Ross Whittock (Skoda Fabia R5). Rundę mistrzostw Polski wygrał Mikołaj Marczyk, ale mistrzowski tytuł powędrował do Grzegorza Grzyba, trzeciego w krajowej klasyfikacji mazurskiej imprezy.

Od początku niedzielnego etapu rwała zacięta rywalizacja o zwycięstwo w Rajdzie Polski. Będący na prowadzeniu Griazin kontrolował sytuację, ale szybki dzisiaj Huttunen systematycznie odrabiał straty. Po przedostatnim odcinku specjalnym Fin miał tylko 2,9 sekundy straty, jednak 10-sekundowa kara za spóźnienie na Punkt Kontroli Czasu (PKC), spowodowała, że przewaga Rosjanina wzrosła do 12,9 sekundy. Na ostatniej próbie, Baranowo 2, Huttunen okazał się szybszy od Griazina, jednak nie na tyle, by wygrać rajd. Ostatecznie to właśnie Rosjanin odebrał na rynku w Mikołajkach nagrody należne zwycięzcy rundy Mistrzostw Europy.

- Przez cały weekend było bardzo ciężko - mówił na mecie Griazin. - W wielu miejscach jechałem na limicie, trzeba było mocno atakować. Cieszę się z wygranej, szkoda, że Jari miał swoje problemy - zakończył Rosjanin z łotewską licencją.

- Atakowałem z całych sił - opisywał ostatni odcinek Rajdu Polski Huttunen. - To był dla nas niesamowity weekend. Gdyby nie mały błąd, moglibyśmy wygrać w Mikołajkach, ale nic straconego. Może za rok - zastanawiał się kierowca sportowego programu Hyundaia, któremu do pełni szczęścia zabrakło 8,9 sekundy.

Na trzecim miejscu mazurską rundę Mistrzostw Europy zakończyła załoga Chris Ingram/Ross Whittock. Brytyjczycy stracili do zwycięskiego duetu prawie 2,5 minuty. Mimo wszystko na rynku w Mikołajkach pojawili się w znakomitych humorach.

- Przede wszystkim wiele się nauczyliśmy - stwierdził po zawodach Ingram. - Rywalizację zaczęliśmy od 10 miejsca, a potem systematycznie pięliśmy się w górę. Dla nas jest to pierwsze podium w międzynarodowej stawce - podsumował mazurski weekend kierowca Skody.

Czwarte miejsce zajęli Fabian Kreim i Frank Christian (Skoda Fabia R5). Piąty po sobotnim etapie Mikołaj Marczyk pilotowany przez Szymona Gospodarczyka, utrzymał pozycję na niedzielnych odcinkach. Kierowca zespołu Skoda Polska Motorsport wygrał Rajd Polski w krajowej klasyfikacji, a na dodatek doskonałą jazdą zapewnił sobie wicemistrzowski tytuł w tegorocznym czempionacie.

- Nie wiem, co powiedzieć - odpowiedział nieco zaskoczony Marczyk na mecie zawodów. - Świetnie jest być na mecie, zwłaszcza kiedy okraszona ona jest wicemistrzowskim tytułem. Przez ten weekend wiele nauczyłem się o jeździe na szutrze - stwierdził mieszkaniec Łodzi.

Drugie miejsce w klasyfikacji Mistrzostw Polski zajęli Łukasz Habaj oraz Daniel Dymurski (Skoda Fabia R5), a trzecie Grzegorz Grzyb i Jakub Wróbel (również w Fabii R5). Dla tego drugiego duetu, najniższy stopień podium - i również trochę pecha najgroźniejszego rywala Jakuba Brzezińskiego - oznaczały mistrzowski tytuł w klasyfikacji generalnej MP sezonu 2018. Dla Grzyba to drugie już mistrzowskie korony. Po raz pierwszy najszybszym rajdowym kierowcą Polski został w  2016 roku, w duecie z Robertem Hundlą.

Co ciekawe - po zsumowaniu dokonań w tegorocznym czempionacie pokonał Marczyka ledwie jednym punktem.

- To była naprawdę wspaniała walka i cieszę się, że to właśnie my wyszliśmy z niej zwcięsko - skwitował mistrzowskie korony Grzyb.

Na trzecim stopniu podium w klasyfikacji generalnej MP stanął Jakub Brzeziński, którego w pogoni za mistrzowskim tytułem powstrzymała awaria wspomagania układu kierowniczego w Fordzie Fiesta R5.

Przypomnijmy, że mistrzem Europy, jeszcze przed rozpoczęciem Rajdu Polski został Rosjanin Aleksiej Łukjaniuk (pilot Aleksiej Arnautov).